Статті

Місто сонця і моря. У Тисмениці подружжя фотографів презентувало виставку про французький Антіб (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Тисмениці фотографи Ростислав Кондрад і Тетяна Павлик відкрили виставку, присвячену французькому місту Антіб. Світлини вони робили протягом чотирьох років, коли час від часу гостювали там у друзів.

А тепер вирішили своїми фото підняти людям настрій і допомогти поринути, хоча б уявно, на теплий Лазурний берег, пише Репортер.

Ростислав Конрад та Тетяна Павлик, Антіб
Ростислав Конрад та Тетяна Павлик презентували свої фото Антіба

Поширювати французьку культуру

Вперше фотовиставку про приморське місто Антіб на півдні Франції Ростислава Кондрада і Тетяни Павлик показали франківцям у 2021 році. Тоді подію організували у рамках «Французької весни», яка щорічно проходила у містах України. У нас організатором та ініціатором виставки була ГО «Парі-ІФ».

Уже тоді, у 2021 році, було складно запрошувати французьких митців. Але була мета – поширювати французьку культуру. Тому вирішили залучати до подій наших митців, творчість яких пов’язана з Францією, – розповідає директор ГО «Парі-ІФ» Сергій Єрьомін. – З Ростиславом та Тетяною я раніше не був знайомий, але дізнався, що у них є такі фотографії.

Тоді, у квітні 2021, виставка пройшла на території Палацу Потоцьких. З того часу були ідеї провести її ще раз саме у Тисмениці, рідному місті Ростислава Кондрада. Але завадив початок повномасштабного вторгнення, тож ідею кілька разів відкладали.

Під час війни проводити «Французьку весну» за підтримки «Французького альянсу» неможливо. Тому ми постійно відкладали це, – каже Сергій Єрьомін. – Але цього року до мене звернувся Ростислав Конрад і запропонував знову організувати таку експозицію та присвятити її Національному святу Франції, яке було 14 липня.

Виставку «Місто, яке дарує крила», організатором якої знову стала ГО «Парі-ІФ», урочисто відкрили у четвер, 17 липня, у Народному домі в Тисмениці. Триватиме вона приблизно до 20 серпня.

Читайте: «Найбільше дратує, коли чую російську». Француз Алексі Одоне закохався в Україну і переїхав сюди жити

Антіб – місто на узбережжі

Ростислав Кондрад – багаторічний член Національної спілки фотохудожників України, представник міжнародного фотографічного руху «Образ без кордонів» (Франція), засновник та куратор багатьох виставок і бієнале. Також він багато років очолює фотоклуб «Колумб» у Тисмениці. Його дружина Тетяна Павлик – Заслужена художниця України, членкиня Національної спілки художників та Національної спілки фотохудожників, лауреатка багатьох премій та авторка персональних виставок.

Така тревел-фотографія – це не моє фотографічне уподобання, ні Тетянине. Ми займаємось іншими напрямками фотографії, – каже Ростислав Кондрад. – Таня художниця-акварелистка, у неї сюжети взагалі більш філософські, абстрактні. А я більше люблю чорно-білу фотографію, соціальний зріз. Але вирішили, що у нас є багато матеріалу, то чому його не показати. А тоді до нас звернувся Сергій Єрьомін, бо шукав авторів, які б мали матеріали про Францію.

Читайте: Як ветеран Ігор Кантор з Надвірної відкрив у Франківську чайний простір

За словами Тетяни Павлик фотографії подружжя робило для себе, на пам’ять, і навіть не думало, що згодом їх покажуть широкому загалу. Це – спогади про приємні дні відпусток з 2016 по 2019 роки.

В Антібі живе наша колега-художниця з Києва Ірина Вишеславська. Ми гостювали у неї десь по місяцю протягом чотирьох років. Я там малювала, спостерігала, як губка вбирали ці красиві місця, – розповідає художниця. – Щоб зробити ці фото, треба було просто бути в моменті, встигнути зафіксувати мить. У мене взагалі немає постановочних фото, я завжди намагаюся шукати сенси в образах. Тут ніхто не позує, навіть на портретах. Взагалі, Антіб – місто, що надихає, окрилює. Це досить дороге курортне містечко, поруч Ніцца і Канни. Воно компактне, старовинне. Ми жили у старій частині міста, коло моря. Навіть з тераси нашого дому робили деякі фотографії.

Фотовиставки з атмосферою Франції

У 2020 році почалася пандемія, а далі – повномасштабна війна, тож в останні роки Ростислав та Тетяна були в Антібі лише проїздом. Але цього вересня планують ще ненадовго з’їздити, відчути цю атмосферу.

Читайте: «Тут наш дім». Француз Клеман Колетто продовжує жити у Франківську під час війни

А поки – вирішили відволікти людей від війни й показати світлини, наповнені сонцем.

Ось це – вернісаж у центрі міста, тут продають овочі, оливки, спеції. Там такий запах, на наші базари не подібне. А з обіду там – мистецький вернісаж, – показує Тетяна Павлик. – Ось тут стіл пані Ірини Вишеславської, а тут – інших художників. А на передньому плані – головний «відвідувач» – мартин, який гордовито походжає між рядами. А ось тут – наша сусідка, італійка. Вона доглядає стареньку сестру. А тут було свято, тож оцей пан на фото пригощав випічкою всю вулицю.

Загалом на виставці презентували 20 фотографій. Вона триватиме до Дня незалежності, а тоді Ростислав Конрад планує змінити її на фото, пов’язані з українською, патріотичною тематикою.

Також ми тут організовуємо виставки, спільно з польськими колегами, уже вісім років. Тему обираємо спільно, щоразу іншу. Недавно був проєкт під назвою «Тиша», – каже Ростислав Кондрад. – А наприкінці року буде ще один, під назвою «Крик». А щодо французької тематики, у мене є серія фотографій зі збору молодого вина «Божоле нуво», який щорічно проходить у листопаді. Плануємо восени наступного року їх теж показати.

Світлини про збір вина Божоле можуть стати частиною серії фотовиставок, присвячених різним регіонам Франції, які мріє організувати Сергій Єрьомін. Вони зможуть стати ще одним містком між франківцями та французькою культурою навіть у час, коли масштабні культурні події неможливі.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.