Погляд Статті

Максим Карпаш: Плани на 2022 рік – всюди буде Україна

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Останніми роки перечитував щорічні випуски міжнародного авторитетного видання The Economist про плани на наступний рік. В Україні в різні роки їх готували «Український тиждень» та «НВ». Від отримання чергового примірника у грудні 2021 до 24 лютого за нагоди читав – завше було цікаво дізнатись про глобальні прогнози у сфері міжнародних відносин, науки, технологій, бізнесу та соціальних процесів.

За кілька днів після російського нападу глянув на недочитаний примірник на 2022 рік і відклав його. Категорична більшість усіх наведених там прогнозів вже скасовані, пише Максим Карпаш у Репортері. 

Карпаш новини Івано-Франківська

Міжнародна політика. На 20 день війни фіксуємо рекордну кількість санкцій щодо нашого ворога. Для мене головне питання у цьому напрямку – це виключення РФ із усіх ключових міжнародних організацій. ООН, як головна серед них, себе дискредитувала. Рада Безпеки, незважаючи на систематичне бомбування наших міс, просто засідають. Виступають і засідають. Як у якомусь телешоу.

Бізнес. Економічні санкції проти РФ світу таки будуть коштувати. На фоні паніки бачимо зростання цін практично на все. Глобальний прогноз все-таки більш поміркований – навіть за умови обнулення всієї економіки мордору (0,8% світової у 2021 році) світ очікує проблем з енергоносіями із Сибіру та з продуктами харчування з України. З іншого боку, за сприятливого розвитку після нашої перемоги, саме Україна може стати новим ОАЕ, Сінгапуром, Ізраїлем, Хорватією та іншими економічними потугами. Очікується величезне поле для інвестування, значна віддача інвестицій, ринок, що зростає.

Технології. Не треба бути вченим, аби зрозуміти, що наступні роки й, мабуть, десятиліття усі держави інвестуватимуть у розробку військових технологій – летальної зброї, систем захисту, кібертехнології тощо.

Читайте Максим Карпаш: Інший темний світ

Охорона здоров’я. Так, українська війна стерла зі світових новинних стрічок коронавірус. Той, що COVID-19. Аналогічно системи охорони здоров’я після посилення завдяки пандемії зосередяться на військовій і тактичній медицині, готовності до збройних конфліктів.

Соціальні процеси. У сфері культури, особистих стосунків, моди на кілька місяців, а ймовірно і років, саме українське стане модним, бажаним та публічно схвалюваним. Вороже ж стане неприйнятним – від відмови багатьох росіян від свого гнилого громадянства на користь українського (а це окрема тема) до зміни їхнього аквафрешу на біло-синьо-білий (вже вони ніби й визначились). Світ стає українсько-чорним, поза сумнівом.

Читайте Максим Карпаш: Нація супергероїв

Вибори. А тут світ чекає цілий калейдоскоп. Вже нині зрозуміло, що українське питання постане як значиме у політичному порядку денному практично усіх країн на прийдешні роки. Найближчі до нас географічно та політично – вибори у квітні в Угорщині. Якщо поточний автократ Віктор Орбан втримається при владі, то стане зрозуміло, що ми маємо за сусіда. Слідкуймо за рештою виборів – у Франції, для прикладу.

Мій підсумок на 2022 рік короткий. Україна вже перемогла. Цими днями, тижнями визначається ціна перемоги. Ціна виміряна життями та горем українців, більше нічим.

Але все вже є Україна! Слава Україні!

Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.