Центр розробок і продуктового дизайну «Поле» відкрився на території «Промприладу» минулого літа. За цей час тут з’явилися сім спільних майстерень, де франківці можуть реалізовувати свої ідеї на практиці.
Усе працює за принципами переробки та екологічності, пише Репортер.
Кава і ліжка
Як розповідає комунікаційна менеджерка «Поля» Юлія Ляхович, історія простору починається у 2019 році з мейкерспейсу в корпусі «Парасолька» на колишньому заводі.
Це був такий пілотний проєкт – об’єднання різних майстрів, які створювали цікаві продукти. І у межах проєкту нової економіки він еволюціонував і транспортувався у наш центр, – каже Юлія Ляхович.
Центр розробок і продуктового дизайну «Поле» відкрили за підтримки міжнародних донорів у липні 2024 року. Він розташовується за адресою Української перемоги, 23 (вхід з боку вулиці Мельника). Це – двоповерховий простір, при вході в який зустрічає стійка, де продають різні напої та смаколики.

Власники цієї кав’ярні – з Херсона, вони з нами з самого початку. Важливо, що вони поділяють наші цінності, це головна вимога до резидентів «Поля», – розповідає директорка центру Ярина Онуфрієнко.
Чи не найважливішою із цінностей «Поля» є переробка матеріалів, їхнє повторне використання. Наприклад, столи для кав’ярні виконані з переробленого пластику. А скляні перегородки у лабораторії матеріалів на першому поверсі простору – із уже наявних швейцарських вікон.

А у коридорі місцем для сидіння служать ліжка, які виробляли для проєкту «Ко-Хати». Ліжка розробляють у лабораторії «Металаб» для місць тимчасового розміщення ВПО. А декілька поставили тут, для демонстрації.
Читайте: За узорами прабабусь. Як косівська «Ґушка» відновлює традицію ліжникарства (ФОТО)

«Поле» – про нестандартні підходи
Всього у «Полі» є майстерні з переробки дерева, металу, кераміки, текстильна, мікробіологічна, майстерні електроніки та 3D-друку. Наразі у майстернях працюють восьмеро резидентів.
Хтось займається глиною, хтось деревом, хтось металом, хтось працює зі шкірою. Через шість місяців вони мають або вийти з новим продуктом, або вдосконалити той, який уже існує, – розповідає Ярина Онуфрієнко. – Більшість обладнання й меблі придбали за кошти донорів з ЄС. Наприклад, у нас є лазер, за допомогою якого можна здійснювати гравіювання на металі, пластику, дереві. Наша команда також робить тут свої продукти. Наприклад, ми виготовляємо підставки для нагород від Forbes, під замовлення. Використовуємо римський бетон, перероблений пластик, нержавійку – міксуємо різні матеріали та нестандартні підходи.

Нова лабораторія, де працюватимуть над біологічними та хімічними проєктами, відкривається цього місяця, зараз тут завершують ремонт. Її очолила біотехнологиня Тетяна Мельникова.
Щоб працювати з таким обладнанням, треба мати відповідну кваліфікацію. Я маю досвід у фармації, косметології, – розповідає Тетяна Мельникова. – Досі у нас не було можливості працювати з хімічними та біологічними речовинами. Тепер будемо рухатися у цьому напрямку, бо біотехнології дуже важливі.
Щоб долучитися до роботи у майстернях та лабораторіях «Поля», потрібно звернутися до команди центру зі своєю ідеєю та презентувати її. Якщо все вийде успішно, буде можливість безкоштовно користуватися приміщеннями та обладнанням простору. А наприкінці – презентувати готовий продукт.
Читайте: У Франківську пошили перший в Україні піджак з мікошкіри – матеріалу, вирощеного із міцелію грибів
Український павільйон – про цінності
Також у центрі зараз працює лікар Антон Шелест, який створює обладнання для операцій та реабілітації на 3D-принтерах. Крім того, є майстерня електроніки, а ще – керамічна майстерня. Тут створюють гончарні вироби, а також проходять майстер-класи для охочих навчитися.
Олександр Андріїшин займається гончарством п’ять років. Навчився цього сам.
Я створюю кераміку – від чашок до ваз, підставок. Наразі працюю над проєктом для «Артцентру», створюємо таблички, – розповідає Олександр Андріїшин. – А після виробництва залишаються відходи, які я використовую для своїх виробів у японській техніці нарікомі.

З найновіших проєктів, втілених у «Полі», – об’єкти для облаштування українського павільйону для Всесвітньої виставки Expo2025 в Осаці, Японія. Виставка триватиме пів року, до 13 жовтня. Тема цьогорічної Expo – «Проєктування майбутнього суспільства для нашого життя».
Український павільйон підіймає питання, які цінності ми будемо захищати у майбутньому. І ми були партнерами цього проєкту, виробляли конструкції, – розповідає Юлія Ляхович. – Наш павільйон називається Not for sale («Не для продажу» – англ.). Україна демонтрує цінності, які не продаються і за які ми щодня боремось.

Також у центрі розробок і продуктового дизайну «Поле» проводять події та воркшопи. Зокрема, терапевтичні для військових – із кераміки та деревообробки. А загалом події організовують для всіх, не ділячи на ветеранів і цивільних.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.