Статті

Коридор за шевроном. Науковиця з Франківська працює у Мюнхені й досліджує таємниці пірамід

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Франківку Ольгу Попович війна змусила переїхати в Німеччину. Там, у Мюнхенському технічному університеті, вона займається новітніми дослідженнями.

І навіть долучилася до відкриття у піраміді Хеопса у Гізі, яке може пролити світло на ще нерозгадані загадки фараонів, пише Репортер.

У Німеччині прийняли як рідну

Ольга Попович навчалася в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу, там же й завершила аспірантуру. По закінченні працювала на кафедрі. Коли почалася війна, якраз була у декретній відпустці й паралельно – у міжнародному проєкті.

Ми одразу отримали повідомлення, що у зв’язку з воєнним станом проєкт призупиняють. Тож довелося шукати щось інше для продовження наукової діяльності, – розповідає Ольга Попович. – На початку повномасштабної війни я надіслала резюме в усі університети, які знала. Першу відповідь отримала з Мюнхенського технічного університету (Technische Universität München – авт.). Вони оголосили стипендійну програму для українців – шукали 10 науковців. Так я отримала стипендію.

Ольга Попович, дослідження пірамід
Експедиція відбулася в жовтні. Фото: Ольга Попович

Тож Ольга Попович почала працювати на кафедрі неруйнівного контролю університету. Там вона єдина українка.

Прийняли мене дуже тепло, – розповідає франківчанка. – Коли їхала, сумнівалася, думала, може щось неправильно зрозуміла. Але професор кафедри, на якій я працюю, поставився до мене, як до рідної. Та й загалом усі дуже допомагали. Також я знайома з іншими дев’ятьма українками, які приїхали в університет за цією програмою. Вони усі – різної спеціалізації: геофізика, соціологія, транспортні сполучення, інше.

В університеті нафти і газу Ольга Попович працювала над проєктами з енергоефективності, енергоменеджменту. Тепер наукова діяльність франківки полягає у схожих дослідженнях, але не для нафтогазової промисловості, а для споруд. Тобто об’єктом дослідження є не метал, а цемент чи пісковик.

Читайте: «Після операції – додому». Лікар з Харкова лікує у Франківську рак за новими методами

На базі Мюнхенського технічного університету Ользі Попович вдалося долучитись до різних проєктів. Один із них – ScanPiramids – з дослідження гробниць фараонів.

ScanPiramids new discovery
Команда університету була багатонаціональною. Фото: Ольга Попович

Приховані загадки фараонів

Тривалість проєкту дослідження пірамід – чотири роки. Над ним працюють науковці Мюнхенського технічного університету в співпраці з Єгиптом і за фінансування від DAAD – Німецького фонду досліджень. Ольга Попович приєдналася до проєкту влітку 2022 року.

Проєкт полягає не лише у дослідженні пірамід, а й у тому, щоб навчити єгипетську команду працювати з нашими матеріалами і приладами, – розповідає науковиця. – Попередня команда дослідила, що є якась аномалія, але, щоб визначити, яка саме, була потрібна краща техніка. З нашою командою ми провели дослідження за допомогою радара, ультразвуку та провели електрорезистивну томографію.

Дослідження пірамід у Єгипті
Під час роботи на шевроні. Фото: Ольга Попович

До Єгипту поїхали у жовтні минулого року. Далі тривало опрацювання даних. А у 2023, наприкінці лютого, двоє науковців університету провели ще дослідження з ендоскопом, щоб точно переконатися у відкритті.

Ми побачили, що за шевроном піраміди Хеопса є аномалія. Наша техніка бачить, що на певній глибині немає матеріалу, а натомість є пустота й вона досить протяжна, – пояснює Ольга Попович. – Тобто, ми знайшли ще один вхід в піраміду, коридор, який може вести до іншої камери. А, як ми знаємо, їх є дві: камера фараона і камера цариці. Хоч місце, де вони поховані, так і не знайшли. Також, якщо відкрити цей шеврон, можна буде дослідити теорію, як насправді була побудована піраміда, оскільки цього теж досі ніхто не знає.

Шеврон на піраміді Хеопса – найбільшій з великих пірамід у Гізі, передмісті Каїра – це покладені під гострим кутом одні до одного вапнякові блоки. Його призначення також залишається загадкою для дослідників.

Піраміда Хеопса
Шеврон позначений буквою h

Тож відкриття досить серйозне для науки.

Ольга Попович займалася ультразвуковими дослідженнями на шевроні піраміди та всередині. Каже – найважче було саме у гробниці.

На шевроні працювати було досить комфортно, бо він розташований на північній стороні, у тіні, там дме вітер, – розповідає франківка. – Щоправда, поверхня шеврона пошкоджена через вивітрювання. Було важко знайти місце і прикласти прилад, щоб був хороший дотик з поверхнею і не втрачався сигнал. Ще й стояти доводилось на не дуже безпечному дерев’яному риштуванні. Але дійсно складно було всередині: розумієш, що перебуваєш під такою великою кількістю каміння. Сонячного світла нема, доступу до кисню теж. Температура всередині у жовтні була не дуже висока – плюс 25. Але вологість – майже 100%. Потрібен час, щоб пристосуватися, віддихатися, і тоді працювати.

Читайте: Мечеті, пустелі, фараони. Як подивитися Єгипет по-іншому (ФОТО)

Перед науковцями з німецького вишу на пірамідах працювали французька та японська команди. За словами Ольги Попович, дуже мало іноземних науковців мають можливість досліджувати пам’ятки в Єгипті – тамтешнє міністерство античності дуже прискіпливе. Головне – ні в якому разі не пошкодити споруду, якій уже кілька тисяч років.

Піраміда Хеопса, Єгипет
Піраміда Хеопса – найбільша з гробниць у Гізі

Наразі фінансування проєкту завершилося. Науковці кафедри подали заявку на нове фінансування, щоб продовжувати дослідження.

Показати світові, хто такі українці

Як розповідає Ольга Попович, в університеті всі задоволені рівнем знань українських науковців. Наші люди працьовиті й зацікавлені в роботі.

Добре, що зараз є можливість показати світові, хто ми, – говорить франківка. – Але, здається, одні з найкращих спеціалістів зараз перебувають за межами України. Тобто, може бути відтік кадрів. Тому, поки ми не можемо працювати в нашому університеті, ми з колегами шукаємо можливості налагодити міжнародні відносини українських університетів з іноземними. Намагаємось допомогти, чим можемо.

У найближчі два роки Ольга теж не планує повертатися до Франківська, бо буде задіяна у проєктах на базі Мюнхенського університету, а також працюватиме над власними дослідженнями. Для цього потрібне складне обладнання, яке є в німецькому виші.

Дослідження пірамід у Гізі
Команда Мюнхенського університету в Гізі. Фото: Ольга Попович

Все ж, німецьке суспільство потрохи втомлюється від великої кількості українців, які продовжують прибувати у країну.

Читайте: Далеко від дому. Як українки у Європі рятуються від війни (ФОТО)

Тут суспільство завжди було поділене на дві частини: одні дуже добре до нас ставляться, намагаються допомогти, а інші кажуть, що вже втомилися, – каже Ольга Попович. – Зокрема, для німців дивно чути, як люди, які втікають від війни з росією, кажуть, що їхня рідна мова – російська. Але якщо наші люди поводяться як справжні патріоти, тоді ставлення однозначно хороше.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.