Війна Соціум Статті

Короноване Прикарпаття: про блок-пости, мобільний госпіталь та червону зону (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З минулого тижня Івано-Франківщина б’є рекорди з коронавірусу.

Нашою областю регулярно починаються майже всі випуски теленовин. Нині Прикарпаття у жорсткому карантині, влада «вживає заходи», а соцмережі шукають винних. Вже дісталось і «Буковелю», і колядникам, і церквам, пише Репортер.

Система має межу

Ще минулої середи в Івано-Франківській ОДА відбулося засідання регіональної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій за участі Віктора Ляшка. Головний санітарний лікар України спеціально приїхав на Прикарпаття через спалах COVID-19. З 22 до 28 лютого в області вирішили посилити карантин, встановити блокпости на в’їздах та розгорнути мобільний госпіталь.

У засіданні комісії взяв участь і міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Він сказав, що в області фіксують значний ріст захворюваності, а лікарні завантажені майже на 100 %. Крім того, не вистачає кисню. Разом з Ляшком вони мали на місці розібратися, що ж робити далі.

Віктор Ляшко також говорив про критичну ситуацію, потребу приймати додаткові обмеження, бо медична система області майже вичерпала свої можливості. Він повідомив, що розгорнуть мобільний шпиталь, і закликав прикарпатців з розумінням поставитися до посилення карантину й дотримуватися всіх обмежень.

«Останні 10 днів росте кількість випадків хвороби. Найстрашніше – росте кількість госпіталізованих. Тому для нас важливо, аби всі отримали допомогу. Ми обговорили, як нам діяти. Але хочу зараз наголосити, що система охорони має свою межу. Без додаткових обмежень неможливо стримати спалах хвороби», – сказав тоді Ляшко.

Далі він розповів, що Богородчанську центральну районну лікарню повністю перекваліфіковують під лікування хворих з COVID-19. А загалом в області розгорнуть 600 додаткових ліжко-місць. Також поміняють маршрути госпіталізації і зроб­лять їх більш «розумними».

Тож, заслухавши всі «за» та «проти», вирішили:

  • ресторани, бари та кафе працюватимуть тільки на виніс або доставку;
  • розважальні та культурні заклади, кінотеатри й нічні клуби закрити;
  • масові заходи заборонити;
  • студенти та учні 5-11 класів мають навчатися дистанційно.

Міські автобуси працюють у звичному режимі – пасажирів має бути не більше, ніж місць для сидіння. Без маски в салон не пустять.

Щоб уникнути скупчення, поліклініки повинні приймати пацієнтів лише за попереднім записом від сімейного лікаря. У лікарнях припинили планові госпіталізації, винятки: вагітні, онкохворі та люди, які без госпіталізації можуть мати ускладнення здоров’я та ризик для життя.

Також в області заборонили всі релігійні заходи.

Торгові центри та продуктові ринки працюють у звичному ритмі, з дотриманням дистанції та маскового режиму.

Роботу спортзалів і фітнес-клубів цього разу не заборонили, натомість ввели певні обмеження: на 10 квадратних метрів повинна займатись одна людина, у групових заняттях може брати участь не більше шести людей.

Читайте: У Франківську наявність коронавірусу в організмі визначають нуклеокапсидним антигеном (ВІДЕО)

Учні 1-4 класів продовжують стаціонарне навчання. Це ж стосується дитячих садків. Втім, на вимогу батьків та дирекції закладу вони можуть перейти на дистанційне навчання.

Також поліція та Держпродспоживслужба будуть вести посилений конт­роль і додаткові перевірки закладів, що підлягають обмеженню.

У четвер, 18 лютого, перший заступник начальника Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Микола Сендецький сказав, що на території гірськолижного курорту «Буковель» із 22 до 28 лютого закриють заклади громадського харчування.

«Ми розділяємо «Буковель» на дві частини. До нашої компетенції входить контроль за закладами харчування, – повідомив Сендецький. – Вони не повин­ні були працювати під час локдауну та аналогічно не мають працювати з 22 по 28 лютого. Носіння масок на вулиці, біля витягів, дотримання дистанції – це вже компетенція поліції».

За дотриманням карантинного режиму на «Буковелі» мають стежити додаткові чотири рейдові групи фахівців, які щодня перевірятимуть заклади харчування на території курорту.

За словами Миколи Сендецького, всі, хто катається на «Буковелі», мають захисні шоломи, тому ймовірність захворіти там зменшується у рази.

У Держпродспоживслужбі пояснили: якщо люди проживають у готелі й сніданок входить до самої вартості проживання, то це не вважатимуть порушенням. Обід і вечерю постояльцям мають доставляти у готельний номер або продавати на виніс.

Ситуація під контролем?

У ніч на суботу, 19 лютого, в Івано-Франківську область прибув і перший мобільний госпіталь ДСНС України. Його розгорнули в Богородчанах, де ситуація з поширенням хвороби одна з найскладніших на Прикарпатті. Тоді голова Івано-Франківської ОДА Андрій Бойчук повідомив, що повноцінно госпіталь запрацює і зможе прийняти першого пацієнта через дев’ять днів.

«В нас у пріоритеті врятувати людське життя, а не доставити пацієнта з точки А в точку Б, – сказав Бойчук. – Диспетчери будуть приймати логістичне рішення, куди направити людину на госпіталізацію. Будемо ставити пацієнтів туди, куди їм найближче, щоб слідкувати за станом здоров’я та в разі небезпеки врятувати життя. Госпіталь повністю забезпечений, туди підведені силові кабелі, вмонтовуємо обладнання, яке буде обі­грівати приміщення. Наголошую, що госпіталь – резервний і його задіють в разі крайньої необхідності. Сподіваємося, до цього не дійде».

За словами голови ОДА, щодо бізнесу влада могла «ввести й жорсткіші правила, й повністю закрити область, але поставилися лояльно».

Директор Богородчанської центральної районної лікарні Іван Коляджин повідомив, що протягом двох тижнів лікарню повністю переобладнають на лікування хворих з коронавірусом. У суботу їх там було 84 – усі ліжка зайняті.

«Згідно з рішенням комісії з ТЕБ і НС наша лікарня перетвориться у монолікарню. Буде 250 ліжко-місць, – говорить Коляджин. – Це планується зробити протягом двох тижнів. Але ще буде 120 ліжок у мобільному госпіталі, який сьогодні розгортають на території лікарні. Зараз ситуація у нас контрольована».

За даними ІФ ОДА, мобільний госпіталь розгорнули вже у вівторок, 23 лютого, але пацієнтів він ще не приймав.

Своїм не міряють

У неділю, 21 лютого, в області почали встановлювати 16 карантинних блок-постів, на яких перевіряють температуру в заїжд­жих на машинах та автобусах. Окрім «кордонів» області, пости встановили й в окремих населених пунктах.

П’ять пунктів контролю працюють цілодобово, ще 11 – з шостої ранку до дев’ятої вечора. На блок-постах поліцейські перевіряють маски у пасажирів автобусів, а медики міряють температуру. В разі виявлення ознак захворювання людям рекомендують звернутися або до лікарні, або до сімейного лікаря. За потреби поліцейські можуть викликати швидку.

Цілодобові блок-пости працюють:

  • Івано-Франківськ (автошлях Н-10, Калуське шосе);
  • Івано-Франківськ (автошлях Н-09, вул. Галицька);
  • Черніїв (автошлях Т 0906);
  • Делятин, Надвірнянський район (автошлях Н-09);
  • Яблуниця, Надвірнянський район (автошлях Н-09).

Пункти, які працюють з 06:00 по 21:00:

  • Драгомирчани (автошлях Н-09);
  • Івано-Франківськ (автошлях Н-18, вулиця Тисменицька);
  • Отинія, Коломийський район (автошлях Н-10);
  • Іванівці, Коломийський район (автошлях Т-0905);
  • Мишин, Коломийський район (автошлях Р-24);
  • Турка, Коломийський район (автошлях місцевого значення);
  • Корнич, Коломийський район (автошлях Н-10);
  • Гвіздець, Коломийський район (автошлях Р-24);
  • Горохолин ліс, Надвірнянський район (автошлях Н-09);
  • Цуцилів, Надвірнянський район (автошлях Т-0906);
  • Ворохта, Надвірнянський район (автошлях Р-24).

За словами начальника Нацполіції області Володимира Голубоша, на пунктах пропуску працюють поліцейські, нацгвардійці, рятувальники ДСНС і медики.

«У поліцейських також є гаджети, через які вони перевірятимуть інформацію у додатку «Дія». І якщо є дані, що людина повинна перебувати на самоізоляції, а вона в цей момент кудись їде – будемо складати адміністративні протоколи й штрафувати, – каже Голубош. – Дуже просимо з розумінням поставитися до цих обмежувальних заходів. Це в першу чергу робиться для людей, для забезпечення їхнього здоров’я та життя».

Увагу на блок-постах акцентують на пасажирських автобусах та автомобілях, що в’їжджають на номерах інших областей.

Місць практично немає

У вівторок, 23 лютого, на оперативній нараді у міського голови Івано-Франківська повідомили, що у закладах дошкільної освіти Івано-Франківська хворіють 66 працівників та дві дитини.

«На самоізоляції зараз перебувають 20 груп і 418 дітей, – сказав директор міського департаменту освіти і науки Ігор Максимчук. – Ми зупинили роботу дитсадка у Чернієві та садка № 33 «Кристалик». Там склалося так, що захворіло дуже багато працівників, і ми вирішили припинити там навчання на деякий час. Починаючи з цього понеділка, серед 1-4 класів не відвідують навчання приблизно 19 % дітей. Також станом на понеділок, 22 лютого, в нас захворіло 92 працівники та 42 дитини».

Велика захворюваність, за словами Максимчука, не у всіх закладах освіти. Дирекція двох франківських шкіл звернулася до міського департаменту освіти і науки з проханням перевести дітей, що навчаються у 1-4 класах, на дистанційне навчання.

Читайте також: На Прикарпатті зареєстровано 600 нових випадків COVID-19

Також на нараді начальниця міського департаменту охорони здоров’я Марія Бойко повідомила, що за сім днів до поліклінік міста звернулося 3137 школярів.

«Ця цифра вища на 25 % порівняно з попереднім тижнем, – каже Бойко. – На око визначити, чи це грип, ГРВІ або ж коронавірус, практично неможливо, бо у цей період характерне звернення великої кількості людей із застудою. В кабінетах у педіатрів відразу ж можна пройти тест на антиген. Катастрофи ми поки не бачимо».

За її словами, 22 лютого 251 людині поставили підозру на COVID-19. Також ще прийшли результати 100 тестів, тому окрім тих, хто вже лікується, близько 350 людей ще мають підозру на хворобу.

«Станом на ранок вівторка, 23 лютого, в лікарнях міста перебувало 624 людини з підозрою та вже підтвердженням коронавірусу, – говорить Марія Бойко. – У центральній міській лікарні 362 людини, у першій міській лікарні – 240, у дитячій 84 дитини (з них 22 з пневмоніями, за природою схожими на коронавірус). Вчора госпіталізували 61 людину в першу МКЛ, з них 45 з підозрою на COVID-19. В реанімації перебуває зараз 30 людей, на сіпап-терапії вісім, на ШВЛ – одна людина».

Загалом у місті на кисні зараз перебувають від 170 до 190 людей. Місць у медзакладах Івано-Франківська катастрофічно бракує, тому в обласному перинатальному центрі на днях планують розгорнути ще додаткових 50-60 ліжко-місць.

Область закривають

У вівторок, 23 лютого, відбулося позачергове засідання Державної комісії ТЕБ і НС під головуванням прем’єра Дениса Шмигаля.

«На засіданні вирішили заборонити посадку та висадку пасажирів на регулярні та нерегулярні рейси міжобласного сполучення залізничним, авіаційним та автомобільним транспортом з 26 лютого 2021 року в населені пункти Івано-Франківської області та з них», – йдеться у повідомленні пресслужби Кабміну.

Тож з четверга, 26 лютого, в Івано-Франківській області запроваджений червоний рівень епідемічної небезпеки з тими обмеженнями, які діяли під час жорст­кого карантину в січні.

Тримаймося. Скоро весна.

Автор: Богдан Мисюк

Фото: Юрій Рильчук та Нацполіція області

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.