Статті

Колонада повертається. Франківці відстояли простір біля готелю «Дністер» (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У вівторок, 13 квітня, власниця готелю «Дністер» Надія Лєвшакова заявила про те, що підколонний простір буде вільним для всіх. Скляні вітрини демонтують.

Мабуть, це хоч і невелика, але таки перемога, пише «Репортер». Та що далі?

Неадекватні ЗМІ

Хоч крик довкола колонади «Дністра» триває вже понад пів місяця, минулого тижня ситуація загострилась. У середу, 7 квітня, готельєр Мирослав Бойко, який у 2017 році взявся «відновлювати» пам’ятку, запросив журналістів на екскурсію готелем «Дністер». Хотів, так би мовити, похвалитися результатом своєї роботи. Втім, не всі ЗМІ змогли потрапити всередину.

«Вас немає у списку», – повідомив директор з маркетингу фірми «Надія» Роман Король журналісткам агенції новин «Курс» і газети «Галицький кореспондент», які прийшли на пресконференцію. За його словами, списки ЗМІ формувалися «за принципом адекватності». (До слова, «Репортер» до запрошених теж не потрапив, пишаємось – ред.)

«Ми вважаємо, що ви завжди висвітлюєте тільки одну сторону. Тому, перепрошую, ми вас не пропустимо на об’єкт», – сказав журналісткам Роман Король.

Ну а тим, хто таки зміг потрапити всередину, Мирослав Бойко спробував пояснити, чому під час так званої реставрації не зберегли колір фасаду, зробили надбудову та спорудили годинникову вежу, не подібну на автентичну.

До теми: «Дністер» виходить з берегів. Пам’ятку архітектури у Франківську замість реставрації – добудовують (ФОТО)

Якщо коротко, то, за версією готельєра, фасад знищила радянська влада, перефарбовуючи його кілька разів. Добудова з’явилася, бо треба було десь обладнати котельню. А вежа, хоч і відрізняється від автентичної, за три роки годинники «ні разу не зупинялися і не підводили з часом».

Щодо заскленої колонади, то там планували розмістити галерею, яка мала б стати «фішкою» готелю. Донька Мирослава Бойка Маргарита переконувала: «Ця краса буде заманювати туристів з усього світу».

Зрозуміло, що після цієї екскурсії з’явилося ще купу запитань, і відповіді громада сподівалася почути в ефірі ТРК «Вежа», на який запросили Маргариту Бойко. Але конкретики так і не дочекалися.

Громада не відступає

У четвер, 8 квітня, біля готелю «Дністер» зібралося чимало люду. Адже напередодні громадська організація «Кам’яниця Австрія» оголосила про акцію «Голосовий виклик». На її початку один з організаторів Ростислав Шпук нагадав, що Бойки пообіцяли повернути колонаду місту, якщо за це висловиться громада. Тож громадська організація ініціювала збір підписів за повернення колонаді первісного вигляду.

Крім того, на захист колонади стали й відомі франківці. Зокрема, колишній мер Франківська Віктор Анушкевичус повідомив, що має тверду позицію.

«Я розмовляв з Мирославом Бойком по телефону, довга й тяжка розмова була. В мене з ним були неодноразово тяжкі розмови, – розповів Віктор Анушкевичус. – У 2008 чи 2009 році пан Бойко прийшов до мене з фантастичною ідеєю – забудувати площу перед готелем «Надія». Це в жодні рамки не вписувалося. Не скажу, яким шляхом, але мені вдалося переконати пана Бойка ту будову не робити. І дозволу на реконструкцію цього готелю ми також не давали. Чому я сьогодні тут? Я хочу сказати дві речі. Перше – я дуже радий, що, попри карантин, громада зібралася і франківці небайдужі, бо це плювок нам усім в лице. Друге – якщо громада міста це проковтне, то Бойко вернеться до ідеї будівництва перед «Надією». Якщо ми не відстоїмо цей простір, то не зможемо відстояти площу Франка».

Підтримав франківців і письменник Юрій Андрухович. Зараз він перебуває у Відні, тож записав відеозвернення.

«Є такі будівлі, які місто роблять містом, – каже Андрухович. – У нас, на жаль, у нашому Франківську, їх не так багато. Відповідно ми змушені цінувати те, що маємо. І однією з таких будівель є теперішній готель «Дністер». Тому дуже прикро й боляче чути і бачити, дізнаватися про те, що там відбувається фактично акт вандалізму. Тобто знищення цієї будівлі. Перетворення її на щось інше»

Ще одне відеозвернення записала відома акторка Ірма Вітовська. Вона закликала тих, хто вирішує долю колонади, повернути їй історичний вигляд та уникати спроб варварського поводження з пам’ятками архітектури.

До теми: Андрій Філіппський: По різні боки «Дністра»

А от на бік Бойка стало Івано-Франківське обласне об’єднання організацій роботодавців. У своєму листі до міського голови Руслана Марцінківа вони пишуть, що «проти доброго імені знаного в місті підприємця і мецената ведеться брудна інформаційна кампанія».

«Кожен з нас, роботодавців-інвесторів, може бути в такій ситуації і потрапити під дискредитацію зацікавлених маніпуляторів із соціальних мереж, – йдеться у зверненні. – І кожен підприємець сьогодні замислиться, чи варто розпочинати якийсь інвестиційний проєкт громадського спрямування або займатися меценатством, якщо він матиме такі ж наслідки, або ж відбуватиметься за таким же сценарієм».

А влада де?

Зрозуміло, коли конфлікт набирає обертів, мер міста мовчати просто не має права. Після того, як журналісти побували на екскурсії в готелі «Дністер», Руслан Марцінків під час онлайн-ефіру звернувся до Мирослава Бойка.

«Я від імені громади ще раз звертаюся до пана Бойка: все-таки розісклити колонаду і залишити цей простір для громади. Все решта – це робочі моменти, які можуть обговорюватися з комісією, яку очолює Вік­торія Сусаніна», – закликав Марцінків.

Наступного дня після цієї заяви виконком Івано-Франківської міської ради прий­няв рішення про демонтаж металевих стовпців, якими обгороджена парковка на початку вулиці Шевченка біля готелю «Дністер». У рішенні йдеться, що демонтувати металеві стовпці мають особи, які їх самовільно встановили, протягом п’яти днів з дня оприлюднення рішення.

У понеділок, 12 квітня, під час позачергової сесії міськради Марцінків знову публічно звернувся до Бойка із закликом дослухатися до громадськості й прибрати склопакети з колонади готелю «Дністер».

«Треба шукати компроміс, і колони треба розісклити, дати доступ мешканцям Івано-Франківська. Я думаю, що це був би хороший крок до діалогу», – сказав Марцінків.

До теми: Франківський готельєр Мирослав Бойко став “людиною тижня”

Того ж дня комісія, яка досліджувала законність скління підколонного простору, оприлюднила свої висновки.

«Було зафіксовано заскління підколон­ного простору вказаного об’єкта. Власником будівлі було представлено для ознайомлення лише частину робочого проєкту, а саме аркуш із кресленнями фасаду будівлі зі сторони вулиці Шевченка із відображенням заскління підколонного простору», – зазначив голова комісії, директор департаменту містобудування та архітектури Орест Кошик.

Відтак комісія вирішила звернутися до управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА щодо надання інформації про погодження проведення робіт зі скління підколонного простору будівлі. А також звернутися до Держ­архбудконтролю щодо надання інформації про дозвільну документацію. Разом з тим комісія рекомендувала Бойкам добровільно повернути підколонний простір у попередній стан.

Зрештою власники «Дністра» вирішили відступити. У вівторок, 13 квітня, дружина Мирослава Бойка Надія Лєвшакова заявила, що скляні вітрини будуть демонтовані. Та додала: «У разі подальшого поширення недостовірної інформації з цього приводу в ЗМІ, ми залишаємо за собою право на судовий захист».

Є відчуття, що на цьому історія не закінчиться.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Фото Богдана Савлюка

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.