Статті

Гори і фортеці. Куди поїхати з Франківська на зимові вихідні

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Свята уже закінчились, а тепло ще не настало. Але зима – не привід сидіти вдома на вихідних. Можна поїхати недалеко по Прикарпаттю, а можна – і у сусідні області.

Репортер зібрав кілька місць для зимового вікенду.

Гори і фортеці. Куди поїхати з Франківська на зимові вихідні

Ворохта

Розташоване за 90 км від Івано-Франківська це гірське селище славиться своїми віадуками. А ще тут добре тим, що Ворохта – поза «буковельською трасою», тож тут менше туристів і помірніші ціни, ніж у тих же Татарові чи Микуличині.

Поїхати у Ворохту варто, щоб подивитися на старовинні дерев’яні церкви, наприклад, Різдва Пресвятої Богородиці, збудовану в 1615 році. Її привезли сюди з села Яблуниця у 1780 році. Ще є сторічна церква святих апостолів Петра і Павла та костел Успіння Пресвятої Богородиці. Також у Ворохті ще збереглося немало гуцульських ґанків на старих хатах, хоч і не зовсім в автентичному стилі.

Ворохта
Фото: КарпатиTravel

Віадуків у селищі є чотири, усі на мостах через річку Прут. Зведені вони були ще за часів Австро-Угорської імперії, наприкінці ХІХ століття. Два з них досі використовуються, а два залишилися стояти як пам’ятки.

Також Ворохта може бути відправною точкою для підйому в гори. Неподалік стартує маршрут на гору Кукул (1539 м). А доїхавши до бази «Заросляк», можна піднятися на Говерлу. Головне пам’ятати, що зимові походи в гори – складні, потребують ретельної підготовки й відповідного спорядження. Йти у похід можна лише з кимось досвідченим і попередньо зареєструвавшись у рятувальників. А ще не можна забувати перевірити прогноз погоди у горах і можливість небезпеки сходження лавин.

Також взимку для лижників тут є бугельний витяг. Він працює щодня, крім понеділка, вартість за підйом – 50 грн.

Як доїхати: автобусом з автостанції біля залізничного вокзалу або потягом. З Івано-Франківська до Ворохти їде аж 5 поїздів, час відправлення – від 04:00 до 09:27.

Читайте: Не тільки “Буковель”. Де на Прикарпатті покататися на лижах

Галич

Давнє місто Галич розташоване менш як за 30 км від Івано-Франківська. З традиційного – там є Галицький замок, зведений в середині ХІV століття. Для туристів відкрита відреставрована Шляхетська вежа замку. Там же є експозиція речей, знайдених під час археологічних розкопок.

Також у Галичі є цікавий Музей караїмської історії та культури. Караїми – корінний народ Криму, юдеї за релігійною приналежністю – мешкали тут здавна. У музеї можна побачити цінні експонати, наприклад, пергаментний сувій Тори, написаний наприкінці XVIII століття.

Перед Галичем, у Крилосі, розташований Музей народної архітектури та побуту Прикарпаття. Це – скансен, на території якого можна оглянути старовинні хати Опілля, Покуття, Гуцульщини та Бойківщини. Інтер’єр всередині хаток також виконаний у давньому стилі. А засніжені будиночки виглядають, ніби з української казки.

Читайте: Галич зберігає таємниці. Як з користю провести вікенд та набратися вражень (ФОТО)

Так само у Крилосі можна відвідати Центр реабілітації диких тварин від Галицького нацпарку. Ведмеді, лисиці, олені та різні птахи, які перебувають тут, були або поранені, або ж пережили жорстоке ставлення у звіринцях чи приватних садибах. Тут про них дбають, лікують, а ще – дають можливість туристам побачити диких звірів та запам’ятати, як до них треба ставитися.

Як доїхати: будь-яким автобусом того напрямку з автостанції біля залізничного вокзалу.

Читайте: Субота в Галичі. Як ми шукали княжі місця (ФОТО)

Ясіня

Якщо готові відправитися далі, можна поїхати у закарпатське гірське село Ясіня. До того ж, туди є непогане сполучення залізницею. У Ясіні можна побачити старий єврейський цвинтар та дерев’яні церкви і муровані костели.

Найвідоміший храм – Струківська церква ХVI століття. Назва «Струківська» пов’язана з іменем пастуха Івана Струка, який покинув огороджену отару овець восени на пагорбі через напад вовків і, вернувшись навесні, виявив тварин цілими й неушкодженими. На тому місці Струк звів каплицю, а на її місці постала церква.

Ясіня
Фото: Цікаві місця України

А ще за 8 км по трасі розташований водоспад Труфанець. Взимку, коли вода застигла замерзлими потоками, видовище ще більш вражає, ніж влітку.

Але головне, чого їдуть у Ясіню, це за лижним відпочинком. Село розташоване неподалік гірськолижного курорту Драгобрат, розташований на висоті 1400 м. Там є прості та складні траси, на місці можна орендувати спорядження. Початківці можуть спробувати стати на лижі і в Ясіні.

Як доїхати: З Івано-Франківська до Ясіні їде 5 поїздів (тих самих, що через Ворохту). Час відправлення з Франківська – від 04:00 до 09:27.

Читайте: Кораблі, турки, єпископи. П’ять причин, чому варто поїхати на вікенд у Чернівці (ФОТО)

Тустань

Середньовічна фортеця серед гірських скель – Тустань – розташована у Львівській області, поблизу села Урич. Від Івано-Франківська по трасі – майже 150 км. Ближче буде з Долини та Болехова.

Протягом Х-ХVІ століть середньовічна оборонна фортеця була важливим пунктом на соляному шляху з Дрогобича на Закарпаття, а звідти – до європейських країн. Зараз це державний заповідник. Ціна за повний квиток на територію – 120 грн, пільговий – 60 грн.

Тустань - куди поїхати
Фото: Тустань у Facebook

На території заповідника можна оглянути залишки давньої фортеці. Та й сам краєвид на навколишні ліси та скелі заслуговує уваги. Для туристів тут є добре організована інфраструктура, облаштовані доріжки та вказівники. У зимовий період заповідник працює з 09:30 до 17:00.

Також на території заповідника розташований Музей Тустані, де можна оглянути експонати, знайдені під час археологічних робіт на території. А також в Уричі варто завітати у Центр локальної історії «Хата у Глибокім». Тут проходять майстер-класи народних ремесел, діють етнографічні виставки. Музей присвячений традиційній бойківській хаті.

Як доїхати: найкраще – власним авто. Розклад автобусів до Урича зі Львова та Стрия можна знайти тут. До Стрия найраніше можна доїхати поїздом «Коломия-Рава-Руська» й бути на місці уже о 06:00. Або ж автобусами через Долину.

Читайте: Риби, льоди і костели. Що подивитися у Львові, якщо вже всюди був (ФОТО)

Чесники

Село Чесники у Рогатинському районі давно стало туристичною локацією області. Розташоване у регіоні Опілля, місцевість пам’ятає дохристиянські та середньовічні часи. Але туристичним село зробила сім’я Росоловських, які започаткували бренд «Опільські олії». Тепер Росоловські проводять екскурсії селом, а також організовують дегустації та забави для відвідувачів, з музикою, традиційними напоями та стравами. А під час свят – ще й з колядою.

Одна з родзинок села – Церква Святого Миколая або ж Церква Вознесіння Господнього, пам’ятка архітектури національного значення. Збудована у XIV (за деякими свідченнями – XII столітті), це була оборонна церква, куди ховалися селяни під час набігів татарів.

Чесники, Рогатин
Фото: Олег Шуляк

А раніше на місці церкви було язичницьке капище, де поклонялися богам, найперше – богу сонця. І справді, на пагорбі часто гріють сонячні промені, навіть коли далі в селі похмуро.

Неподалік у Рогатині можна поїхати у Церкву Зішестя Святого Духа кінця ХVI століття. Вона – одна з двох пам’яток на території області, які захищає ЮНЕСКО. З початку повномасштабного вторгнення вона була зачинена для відвідувачів, а її скарби заховані. Але з вересня 2023 року її знову можна відвідати, щоправда, багато ікон та іконостас церкви ще перебувають на реставрації у Львові.

Читайте: Сумні палаци, смачні олії, давні церкви. Що цікавого подивитися на Рогатинщині (ФОТО, ВІДЕО)

Як доїхати: до Рогатина курсують автобуси з автостанції біля залізничного вокзалу та з автостанції №2 – ті, що до Львова. З Рогатина до Чесників (10 км) також їдуть автобуси.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.