З 1 червня зросла ціна за електроенергію для населення. Про можливе підняття говорили вже кілька місяців, та все одно нові тарифи стали ударом для багатьох.
Це потягло за собою підвищення цін на продукти, які й так уже коштують значно більше, ніж рік тому. До чого приведе зміна тарифу – розбирався Репортер.
Наскільки зросла ціна на електроенергію?
Досі ціна на електроенергію для населення не мінялася з початку повномасштабної війни. Ті, хто споживає менше, ніж 250 кВт-год на місяць, сплачували 1,44 грн за кВт-год. А ті, які використали більше енергії, платили 1,68 грн за кВт-год.
Новий тариф встановили на рівні 2,64 грн за кВт-год, тобто підняли приблизно на 36%. Раніше Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), звернулася до Міністерства енергетики з пропозицією підняти тариф для населення до ринкового рівня, тобто до 5,5 грн. Це мало б відбуватися у два етапи. Першим етапом комісія пропонувала підняти тариф до 2,88 грн з ПДВ за 1 кВт-год.
Все ж, тариф вирішили зменшити, назвавши його мінімальним, щоб покрити витрати, у першу чергу – на ремонт енергетичної інфраструктури, яку понищили ракетні удари окупантів. Ремонтувати її планують влітку, через це мешканців і попереджали про можливий дефіцит електроенергії під час ремонту.
Україна пройшла найскладнішу зиму в історії в умовах масованих російських атак на енергосистем, – каже міністр енергетики України Герман Галущенко. – Наразі триває наймасштабніша ремонтна кампанія енергетичної інфраструктури за весь час української незалежності. Масштаби пошкоджень і втрат значні. Підвищення тарифу – це внесок у забезпечення стійкості системи.
Читайте: Ціни впали, але не всюди. Що зараз з орендою та купівлею житла у Франківську
За словами міністра, субсидії для населення планують зберегти. А ще – збільшити фонд субсидіювання комунальних послуг для незахищених верств населення.
Ми припускаємо, що наступного опалювального сезону обстріли енергооб’єктів будуть відбуватися так само системно, як це було минулої зими. А тому маємо задіяти усі можливі ресурси для відновлення об’єктів та їх захисту, – каже Герман Галущенко.
Чому тариф зростає?
За словами доцента кафедри міжнародних економічних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Сергія Васильченка, зростання тарифів цього разу, як і завжди, пояснюють зростанням витрат виробництва цієї електроенергії.
У першу чергу, тут закладають вартість різних комплектуючих, матеріалів, пального, – каже Сергій Васильченко. – Економісти це називають «інфляція витрат». Цього року ще й додалася інфраструктура, яку треба відновити. Часто уряд звинувачують, що влада хоче перекласти на плечі народу вартість капіталовкладень на відновлення енергетичної інфраструктури. У принципі, це правда, влада могла б профінансувати її з бюджету, залучити якісь кредити. Очевидно, цього року грошей у бюджеті на це немає, тому пішли на підвищення цін.
Тариф зріс більше, ніж на 17,8%, які склала інфляція минулого року. Тож у нього таки дійсно заклали витрати на відновлення інфраструктури.
Інші пояснення не дуже логічні, – каже економіст. – Наприклад, що у нас скоротилася генерація електроенергії. Це правда, на 27,5% за минулий рік. Але й економіка впала на 30%. Чим менша економіка, тим менше потрібно електроенергії, тож баланс зберігається.
Які наслідки того, що зросла ціна на світло?
Продукти у магазинах уже почали дорожчати. Адже електроенергія потрібна на їхнє виробництво та зберігання. До того ж, уряд планує підвищити ціни на пальне: 16% на дизель і 12% на автогаз. Це ще більше може вплинути на вартість товарів.
Ціна на електроенергію входить у вартість будь-якого іншого продукту. Тож це буде генерувати подальшу інфляцію, – пояснює Сергій Васильченко. – Небезпека ще в тому, що це – так звана «інфляція витрат», яка тягне за собою ще й гальмування економіки. Річ у тім, що новий тариф змусить виробників більше грошей вкладати в оплату спожитої електроенергії, а менше – на закупівлю сировини й матеріалів. Тож продукції будуть виготовляти менше.
Нестачі товарів не буде, її завжди можна покрити шляхом імпорту. Але українські виробники можуть скоротити своє виробництво.
Читайте: Робота є? Кого зараз шукають роботодавці у Франківську та області
Наскільки виробники зможуть підняти ціни на свої товари, диктуватиме ринок, – говорить економіст. – Дуже високу ціну поставити не вийде, бо натомість привезуть дешевші імпортні товари чи вироби. Але незмінними ціни залишитися не можуть. Піднімати будуть в міру можливості – наскільки споживачі будуть готові купувати дорожче.
За словами Сергія Васильченка, найбільше ціна зросте на продукти, на виробництво яких потрібно найбільше електроенергії. Наприклад, курятина і яйця, де потрібне постійне опалення. Багато електроенергії споживають печі у хлібопекарській галузі. Також зросте вартість м’яса та інших продуктів, які потребують постійного охолодження чи заморожування.
Яка перспектива?
За підрахунками Державної служби статистики, у квітні 2023 року інфляція почала сповільнюватися і становила 18%, порівняно з майже 27%, які були на початку року. Ще у лютому 2023 Нацбанк прогнозував зниження інфляції – до понад 10% наступного року, до 6,7% у 2025. Все ж, у зв’язку зі зростанням тарифів на електроенергію, рівень інфляції може бути вищим, ніж прогнозувалося.
Також є й менш очевидні наслідки, що стосуються економічної стратегії України.
Україна – енергоекспортуюча країна. Навіть зараз ми експортуємо електроенергію через те, що є надлишок виробництва. А взимку знову може бути дефіцит, – каже Сергій Васильченко. – Наше майбутнє – це не вуглецева генерація електроенергії, а відновлювальні джерела: атомна, гідро, повітря, сонце. Газ у нас переважно весь імпортний, до того ж це вичерпний ресурс, тож тут перспективи менше. Тому саджати зараз економіку на газ – погана ідея.
Читайте: Компенсація за тепло. У Франківську виділять 100 млн доларів на індивідуальне опалення
Все ж ціна на газ уже котрий рік, ще з часів кризи через коронавірус, залишається регульованою – менш як 8 грн за кубометр. Виправдана ціна щонайменше втричі більша. Після війни тариф теж може сильно зрости.
Зараз мешканці переходять на газове опалення, бо це дешевше, – говорить економіст. – Різниця ціни на газ відшкодовується з бюджету «Нафтогазу» – закуповують дорожче, продають дешевше. Піднімати не наважуються, щоб не викликати соціальне збурення. Скільки ще це може тривати? Тому піднімати ціну на електроенергію, не піднімаючи на газ, – це недобре з точки зору економічно-енергетичної політики, бо це вводить людей в оману. З точки зору дальшої перспективи, логічніше було б спонукати людей переходити на електроопалення будинків і тим самим підтримувати потенціал нашої електроенергії.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.