Статті

Для чого хворіти? Франківська лікарка – про те, які щеплення потрібні дорослим

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Вакцинація від Covid-19 уже трохи відійшла на другий план, хоч актуальності не втратила – науковці прогнозують нову хвилю коронавірусу на осінь. Але крім нього, ще є багато хвороб, від яких теж убереже вакцинація. І, всупереч звичці, щеплення – це не тільки для дітей.

Про те, від чого варто вакцинуватися дорослим, Репортер говорив з сімейною лікаркою франківської обласної клінічної лікарні, національною тренеркою ЮНІСЕФ з питань вакцинації Уляною Шпільчак.

Для чого хворіти? Франківська лікарка – про щеплення, які треба дорослим

Пані Уляно, від чого потрібно вакцинуватися у дорослому віці?

По-перше, кожні 10 років треба робити щеплення від дифтерії і правця. Ця вакцина називається АДП-м або «Бустрикс».

Також в дорослому віці я б рекомендувала вакцинуватися від кору, краснухи, паротиту, хто не був щеплений. Також – від вірусу папіломи, пневмококової інфекції, енцефаліту. І від вітряної віспи, хто не хворів нею в дитинстві. Щорічно обов’язково треба вакцинуватися від грипу.

Але це вже додаткові щеплення, які є рекомендовані, за бажання пацієнта. А за державний кошт у поліклініках дорослі можуть отримати тільки щеплення від дифтерії і правця.

Зокрема, я дуже рекомендую отримати вакцину від пневмококової інфекції. У Європі нею вакцинують дітей з двомісячного віку трьома дозами. У нас цього в календарі немає, хоч цього року мали додати. Але у зв’язку з війною змін до календаря не вносили.

Потрібно вводити одну дозу вакцини чи кілька?

Вакцини відрізняються шляхами введення та інтервалом між введеннями. Щоб вакцинуватися від гепатиту В, потрібне триразове введення. Вітряна віспа – дворазове введення. Папіломавірус – теж три рази. Кір, краснуха, паротит у дорослому віці – дворазове введення з інтервалом в один місяць.

Поліомієліт, вітрянка, гепатит. Які щеплення потрібні дітям і дорослим та скільки це коштує

Щеплення потрібно робити у приватних чи державних медзакладах?

Є два механізми, як отримати вакцинацію. Перший – зробити його у приватній клініці. Другий – у державній, але попередньо домовитися з сімейним лікарем, проконсультуватися, задати питання, що цікавлять. І тоді купити вакцину в аптеці.

Різниця – у ціні. У приватній клініці щеплення буде дорожче. Наприклад, вакцина від пневмококу в аптеці коштує десь 1900 грн. У приватній зробити щеплення – десь 3100 грн. Її в дорослому віці треба тільки одну дозу.

Для чого хворіти? Франківська лікарка – про щеплення, які треба дорослим
Уляна Шпільчак

Зараз вакцинація від гепатиту В входить у національний календар щеплень. Але раніше її не робили дітям?

Так, з 2002 року дітей вакцинують від гепатиту В. Ті, хто народився раніше, його не отримали. Це щеплення роблять за свій кошт хірурги, медсестри – всі, хто дотичний до крові. Особисто я з одногрупниками вакцинувалася в медичному університеті, на другому курсі.

Але це щеплення потрібне всім. Вірусний гепатит В – дуже заразний, передається через кров. Його можна підхопити на манікюрі, педикюрі, у стоматолога – всюди, де є маніпуляції з кров’ю.

Щеплення від вірусу папіломи людини обов’язкове у багатьох країнах. У нас ні?

У нашому календарі щеплення є 10 обов’язкових вакцин. І ще одинадцята – від сказу, але це екстрена вакцинація, якщо людину вкусила скажена тварина. Всі інші – рекомендовані, але не обов’язкові.

Так, вакцинація від вірусу папіломи людини є обов’язковою за кордоном. У першу чергу – дівчаткам від 9 років. Переважно його роблять у віці, коли дівчинка ще не мала статевого життя, тоді потрібні дві дози, друга – через шість місяців. Але можна щепити й дорослих, тоді треба три дози.

Вірус папіломи людини передається статевим шляхом. У хворої людини з’являються папіломи. Тому треба захиститися, особливо жінкам, бо це запобігає виникнення раку шийки матки.

Мої доньки вакциновані, і син теж, йому зараз 10 років. У нас вважається, що жінка винна у всіх своїх бідах, але це не так. Чоловік теж може бути переносником цього вірусу, тому теж має вакцинуватися.

Про вакцинацію забувати не варто. Як ВПО на Прикарпатті отримати щеплення 

Якщо людина не пам’ятає, чи мала якесь щеплення  у дитинстві, можна його робити знову?

Можна пошукати у записах. Раніше у селах записи зберігалися у ФАПах, у місті – в поліклініках. Були такі великі журнали, де можна знайти інформацію. Якщо ж її немає – так, можна вакцинуватися знову. Навіть, якщо людина вже була вакцинована, то повторне щеплення не зашкодить. Навпаки – підсилить імунну систему.

Наприклад, приходить до мене пацієнт і каже, що був невакцинований та питає, з чого почати. Ми складаємо графік. Я пропоную вакцину на вибір: з державного бюджету чи комерційну. Залежить, наскільки людина платоспроможна. Наприклад, від кашлюка для дорослих у нас є комбінована чотирикомпонентна вакцина. Вона захищає від дифтерії, кашлюка, правця і поліомієліту. Тож людина захистить себе від чотирьох хвороб, а не лише двох, як у державній.

Тоді ми виставляємо терміни, коли треба прийти на ревакцинацію.

Часто люди відмовляються від вакцини, наприклад, індійського виробника і хочуть французьку чи бельгійську. Чи є взагалі різниця?

По якості вони абсолютно однакові. Просто європейські частіше йдуть комбіновані: одним уколом ти захистишся від чотирьох інфекцій. А індійська – лише два складники. Різниця тільки в тому, що ти отримаєш – захист від чотирьох хвороб одним щепленням чи двох. І, звісно, в ціні.

Кому не можна вакцинуватися?

По-перше, людям, які мають імунодефіцит, не вводяться «живі» вакцини – БЦЖ від туберкульозу, від кору, паротиту і краснухи. Тут треба бути дуже обережними.

По-друге, це люди, які мають анафілактичний шок на попереднє введення. Йдеться саме про такий важкий стан, а не про те, що голова заболіла чи рука почервоніла – це нормальна реакція.

Третє – підвищена температура тіла вище 38,5, навіть якщо людина добре почувається. Тоді вакцину можна вводити, але імунної відповіді не буде.

Кінець пандемії? Куди подівся коронавірус на Прикарпатті й у світі

Чи можна робити кілька щеплень в один день?

Так. Можна поєднувати інактивовані і вірусні вакцини. Наприклад, від кору, паротиту і краснухи та від дифтерії і правця. Але можна поєднувати дві однакові вакцини.

Чи стає більше охочих вакцинуватися?

Чим більше ти людині пояснюєш як лікар, рекомендуєш, тим більше охочих. Буває, пацієнт часто хворіє, а одного разу за моєю рекомендацією вакцинувалася від грипу і йому так сподобалося, що проходить щороку. Дуже приємно, коли бачиш результат від своєї роботи.

Наприклад, грип – це спочатку все нормально, температура – а потім запалення. І далі – лікарня, реабілітація, довго не проходить кашель. А вакцинована людина ходить на роботу, заробляє гроші, не витрачає грошей на лікування.

Моя сім’я уже п’ять років вакцинується від грипу, мені це дуже імпонує. У мене троє дітей і я практично не витрачаю грошей на лікування. У дітей практично не буває температури, довготривалих кашлів, я не вириваюся з роботи.

Для мене краще вакцинуватися, потратити трохи грошей. Минулого року на п’ятьох людей ми витратили десь 1800 грн. Але лікування набагато дорожче, особливо, якщо є ускладнення. То чому хворіти, якщо можна цьому запобігти?

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.