Статті

Про вакцинацію забувати не варто. Як ВПО на Прикарпатті отримати щеплення 

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У воєнний час ризики розвитку інфекційних хворіб зростають через скупчення людей в укриттях, обмежений доступ до води, елементарних засобів гігієни і медичної допомоги. Аби убезпечити себе від ускладнень, викликаних інфекційними хворобами, варто не забувати про щеплення.

Від початку війни Прикарпаття прийняло понад 140 тисяч осіб, що шукали тут порятунку від війни. Вакцини від правця та дифтерії, як і від ковіду, доступні у кожній амбулаторії та поліклініці. Як отримати щеплення внутрішньо переміщеним особам, розбирався Репортер.

Переважає бустер

Згідно із затвердженим календарем профілактичних щеплень, дорослі повинні щодесять років проводити ревакцинацію від дифтерії та правця. Також в останні кілька років з’явилася необхідність вакцинації та бустерної дози від коронавірусної інфекції.

Очільник департаменту охорони здоров’я Ігор Дмитренко розповідає, що з початку повномасштабного вторгенння вакцинацію отримали близько 20 тисяч переселенців. Переважна більшість звернень – щеплення від ковіду.

Вакцинацію ми не зупиняємо. В області є два види вакцини –  СoronaVac і Pfizer. Вони поступають регулярно і в будь-який момент людина може отримати свою дозу, – говорить Дмитренко.

Для цього потрібно звернутися в один із 121 пункту щеплень по всій області – у поліклініках, амбулаторіях чи ФАПах, або в один із трьох центрів масової вакцинації, які розміщені в Калуші, Надвірній та Верховині. Детальний перелік усіх пунктів є за посиланням.

Вакцина є, попереднього запису не потрібно, запевняє Ігор Дмитренко. Єдиний момент – для вакцинації Pfizer потрібно шість охочих, оскільки флакон є шестидозним. СoronaVac  – однодозний, з ним немає жодних нюансів. Якщо вакцина на місцях закінчується, то її одразу ж замовляють і на другий чи третій день забирають зі складу. 

Можна прийти й вакцинуватися

Аби зробити щеплення від дифтерії чи правця, достатньо прийти до поліклініки. Для людей з інвалідністю є можливість зателефонувати до реєстратури поліклініки чи амбулаторії та запросити до себе мобільну бригаду. Достатньо повідомити прізвище, ім’я, по батькові, адресу проживання і до вас виїде мобільна бригада, яка зробить щеплення.

В області працюють 33 мобільні бригади, до роботи в яких залучені 165 працівників. Ще 484 медики працюють у пунктах щеплень.

Також вакцинацію ВПО проводять і в пунктах їх компактного поселення – у школах, санаторіях чи спортзалах. До них організовано виїжджають медики первинної ланки, які проводять обстеження і пропонують вакцинацію.

Ми розподілили вакцину по поліклініках міста, а також поліклініках і амбулаторіях області. Вчора якраз їздили і перевіряли, чи є в них вакцини. З цим проблем немає. Можна прийти й вакцинуватися, – говорить Ігор Дмитренко.

Ольга Савчук, директорка КНП «Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги» у Івано-Франківську, теж говорить, що активніше внутрішньо-переміщені особи записуються на бустерну дозу від Covid-19.

Вакцинація відбувається з початку війни. Якщо переміщені особи взагалі не вакциновані, лікар пропонує їм почати вакцинацію. Ті, хто не мав третьої дози, звертаються самостійно за бустерною дозою від коронавірусної інфекції. Тут все індивідуально, – каже Ольга Савчук.

Загалом до мережі поліклінік, яка належить до Івано-Франківського КНП, звернулися з 24 лютого по 11 липня 3947 внутрішньо-переміщених осіб. Який відсоток з них пройшов вакцинацію, сказати складно, адже окремої статистики, за словами Ольги Савчук, не ведуть.

Без декларацій і проблем

Для вакцинації декларація не потрібна. Пацієнта в порядку живої черги може прийняти лікар, який проведе первинний огляд і направить на щеплення. А за бажанням одразу з цим лікарем можна укласти декларацію. 

У лікаря є свій прийом. Але якщо людина приходить і хоче провакцинуватися, то це бажання є дуже важливим. В першу чергу, це перериває ланцюг захворювання, тож вакцинувати як дітей, так і дорослих – потрібно. В людей, котрі одужують від ковіду, може виробитися природній імунітет до вірусу, але невідомо, як довго та наскільки добре він захищатиме, – говорить директорка департаменту. 

Усі записи про введення вакцин зберігаються в електронній системі. Вакцинацію без внесення в загальний реєстр не зроблять. В будь-який момент людина може отримати дані про вакцинацію в системі «Дія».

Підхід однаковий для всіх. Людина заповнює згоду, їй повідомляють про ймовірні побічні реакції та вакцинують лише після огляду лікаря та підпису інформованої згоди.

Безкоштовно й за гроші

Згідно із календарем щеплень, дорослим раз на 10 років робиться вакцинація від дифтерії і правця. У період воєнного стану це щеплення є особливо важливим, оскільки зростає ризик травм і розвитку дифтерії у великих скупченнях людей. Це щеплення, як і вакцинація від ковіду – безкоштовне.

Окрім обов’язкових вакцин є рекомендовані. Їх можна придбати в аптеці та вакцинуватися ними у кабінеті щеплень. Зокрема вагітним рекомендують зробити щеплення від кашлюка, аби захистити ще ненароджену дитину. 

Також варто перевірити, чи є у вас вакцинація від гепатиту B. Її внесли в календар щеплень у 2000 році. Але в час війни, коли вірогідність хірургічних втручань і переливань крові збільшується, ризик зараження вірусом гепатиту В зростає.

Також, аби убезпечитися від чергового спалаху кору, можна зробити щеплення від цього захворювання. Якщо вам не відомо, чи були ви вакциновані від кору, варто зробити хоча б одне щеплення. 

Вакцинація від гепатиту, кашлюку чи кору можлива лише власним коштом. Якщо робити ці щеплення у приватній клініці, доведеться, крім вартості вакцини, оплатити й консультацію лікаря.

Авторка: Ольга Суровська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.