Статті

Давайте перевіримо. Смерть Горбунова, недружня Угорщина та небезпечна вакцина

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Чи насправді росія внесла Угорщину до списку недружніх країн, а пенсії прокурорів в Україні вищі, ніж в Євросоюзі? «Репортер», спільно з «Каналом 402» і радіо «Західний полюс» продовжує проєкт «Давайте перевіримо», де наші журналісти перевіряють новини, які активно обговорюють у соцмережах.

Ми відібрали п’ять актуальних новин і запитали франківців — на вулицях міста та в соцмережах — що з цього правда, а що фейк. Щодо найбільш резонансного отримали коментар від експерта. Отже, розбираймося разом.

Юрій Горбунов загинув в автокатастрофі

Дуже часто в соціальних мережах можна зустріти новини про страшну хворобу чи смерть знаменитості. Так, нещодавно у Facebook розлетілася новина про смертельне ДТП з відомим українським ведучим Юрієм Горбуновим.

Більшість опитаних нами людей відповіли, що цей фейк. І справді, новина ─ відверта брехня. Звичайно, з нашим земляком Юрієм Горбуновим все добре. Він регулярно постить фото в соціальні мережі та навіть спеціально записав голосове повідомлення, аби ви не хвилювалися.

Новини про фейкову смерть чи страшну хворобу знаменитостей з’являються в мережі регулярно. Кому це потрібно і для чого, ми запитали експерта.

Це може бути недобросовісною рекламою медіаресурсу, ─ пояснює медіаексперт Олександр Гороховський. ─ Ви можете клікнути на посилання і потрапити на новину, взагалі не пов’язану з гучним заголовком. А далі з’являється ще одне посилання, за яким просять перейти, аби дізнатися, що насправді сталося з зіркою.

Тобто, це недобросовісна розкрутка певних інформаційних платформ. Тож ігноруйте подібні публікації та навіть заради цікавості не переходьте за посиланням.

росія внесла Угорщину до списку недружніх країн

Список держав, які не дружать з країною-агресором, з кожним днем росте. У мережі з’явилася інформація, що Угорщина, яка донедавна трималася проросійської позиції, тепер у списку «недружніх» країн росії. І хоч результати опитування були неоднозначні, ця новина ─ правда.

5 березня 2022 року у зв’язку з введенням проти росії численних санкцій їхній президент підписав указ, відповідно до якого визначили перелік країн, які роблять щодо росії «недружні дії». Туди вже увійшло 48 держав і територій. Ну, і тепер ─ Угорщина. Через те, що приєдналася до європейських санкцій проти країни-агресора. Тож це – правда!

В Україні хочуть заборонити Telegram-каналам публікувати інформацію про переміщення шахедів

«Увага! Пуски керованих ракет у Сумах». «Активність ворожих безпілотників над Одещиною». Зустрічали такі повідомлення у Telegram-каналах? Тепер їх можуть заборонити. Принаймні така інформація з’явилася у медіапросторі. Більшість опитаних нами у соцмережах вважає цю новину правдою, а от думки опитаних на вулицях розділилися.

Насправді ж Telegram-канали вже не вперше просять не повідомляти про рух ворожих безпілотників у режимі реального часу. Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону повідомив, що проти адміністраторів таких Telegram-каналів будуть вжиті заходи. Жодної користі подібні повідомлення не несуть, а лиш допомагають ворогу.

Хотів би зазначити, що найближчим часом, можливо, буде ухвалено серйозні рішення, можливі й кримінальні справи, якщо буде підстава для цього, — сказав Юрій Ігнат. — Тому що деякі Telegram-канали в режимі реального часу подають інформацію про рух БПЛА і ракет, є скриншоти з системи «Віраж планшет». Як вони їх отримують – це ще окрема розмова. На тих скриншотах вказується час і місце перебування (ворожих) дронів або їхнє зникнення з радарів.

Хочу попередити адміністраторів цих ТГ-каналів, що це – злочин проти України, інформування ворога. Будуть вживатися певні заходи, матеріал передано у відповідні органи.

Ігнат наголосив, що виставляти скриншоти та повідомляти в реальному часі про рух ворожих повітряних об’єктів — не можна. Таку інформацію росія враховує при плануванні наступних атак.

Білл Гейтс закликав прибрати з ринку вакцини проти Covid-19

Хтось каже, що з початком повномасштабного вторгнення ковід дивовижним чином кудись зник, але це не так. А от вакцина з ринку може зникнути, якщо вірити наступній новині. Кажуть, ніби Білл Гейтс закликав негайно прибрати з ринку усі вакцини проти COVID-19. У своєму телевізійному виступі він нібито заявив, що зробив жахливу помилку, оскільки хотів захистити людей від небезпечного вірусу. Але виявилося, що вірус не такий вже небезпечний, як ми думали. А вакцина набагато небезпечніша, ніж будь-хто міг собі уявити.

Користувачі соцмереж в цю новину повірили, а от опитані на вулицях Івано-Франківська ─ навпаки.

«Шокуюча» заява Білла Гейтса насправді є вигадкою. Вперше слова філантропа були опубліковані у серпні 2021 року на британському сайті The Exposе з позначкою «сатира» у заголовку. Як стверджують автори цього матеріалу, Гейтс ніколи не говорив цих слів. Тож, новина ─ фейк.

Пенсії прокурорів в Україні вищі, ніж в Євросоюзі

Ви коли-небудь замислювалися над тим, яка пенсія у прокурорів? Українське видання «Апостроф» цілу статтю про це написало. Невелику, але змістовну. В ній вказано, що пенсії прокурорів в Україні вищі, ніж у країнах ЄС. І опитані нами як у соціальних мережах, так і на вулицях міста охоче з цим погодилися.

Що ж не так з цією статтею й чи дає вона нам повноцінну картину? Ми запитали думку нашого медіаексперта Олександра Гороховського.

Ця стаття починалася з того, що деякі категорії пенсіонерів в Україні отримують 2500 грн ─ це перша маніпуляція. В нас є декілька категорій пенсіонерів і деякі з них отримують 8-10 тис грн. Але цю категорію не брали до уваги, а взяли найнижчу порівняльну одиницю, ─ говорить Гороховський. ─ Далі взяли для порівняння чомусь прокурорів. А чому не лікарів, вчителів, поліцейських, держслужбовців? Треба було хайпанути, що прокурори багато отримують. Можливо, вони й багато отримують, але порівнювати треба було коректно. А тут взяли категорію, яка отримує найменше, і дуже вузьку категорію ─ прокурорів. Так не можна порівнювати, бо це не порівнювальні одиниці.

Далі у матеріалі були взяті до порівняння пенсії в Європі, але там взагалі не вказано, що це за цифри. Тільки наведено цифри в євро і не вказано, чи це середня пенсія, чи пенсія певної категорії. Тобто це класична маніпуляція.

За словами медіаексперта «вкинуто» цю новину в інфопростір було невипадково, адже нині це дуже болюча тема.

Усі ми живемо у складних умовах ─ хтось втратив майно, хтось віддає останнє, аби допомогти армії. А тут люди в мантіях отримують величезні кошти, ─ говорить Гороховський. ─ Тому потрібно вчитися аналізувати інформацію. Наприклад, чомусь російські повідомлення ми аналізуємо, ми їм не довіряємо, шукаємо приховані змісти. Але так само ми маємо робити з інформацією, яка з’являється в нашому медійному просторі. Не можна все, що ми чуємо чи читаємо сприймати як аксіому. Будь-яку інформацію треба перевіряти.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.