Статті

Давайте перевіримо. Автобус за євро, впізнайте пораненого – де вам брешуть

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Репортер» спільно з радіо «Західний полюс» та каналом 402 розпочинають проєкт «Давайте перевіримо». Наші журналісти щотижня перевірятимуть на правдивість новини, які активно ширяться соцмережами.

Для початку ми знайшли п’ять новин та запитали франківців, як вони думають, правда це чи фейк?

Міська рада закупила два автобуси за 1 євро

Перша новина, була про те, що Івано-Франківська міська рада закупила два автобуси за 1 євро. На вулиці думки опитаних розділилися. Втім, ми можемо вас запевнити, що ця новина ─ чиста правда. Про це під час ефіру на радіо «Західний полюс» повідомив сам міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Нещодавно німецьке місто передало нам два автобуси. Вірніше, ми їх купили за один євро, ─ сказав Руслан Марцінків. ─ Річ в тім, що подаровані автобуси, якщо це благодійна допомога, не можуть їздити на маршрутах. Тому ми з німецькими партнерами домовилися, що купуємо їх за символічну ціну ─ 1 євро, для того, щоб розмитнити, й вони могли їздити на маршрутах Івано-Франківська.

У Києві школи готують до розміщення військових шпиталів

Наступним ми перевірили нібито наказ Департаменту освіти й науки міста Києва, в якому зазначено про певну підготовку столичних навчальних закладів до облаштування в них військових шпиталів або ж передачі для потреб ЗСУ.

Онлайн-опитування на сторінках соціальних мереж наших медіа показали, що більшість вважає цю новину фейковою і правильно робить. Спростування з’явилося на офіційному сайті Департаменту освіти й науки міста Києва.

Офіційно заявляємо – жодних наказів Департаменту про передачу закладів освіти столиці під управління будь-яких інших органів, чи для роботи за іншим профілем не видавалося. Жодних додаткових заходів, пов’язаних з воєнним станом, не запроваджувалось, ─ йдеться в повідомленні. ─ Наголошуємо – всі заклади освіти Києва працюють у звичайному режимі, всі співробітники знаходяться на своїх робочих місцях і виконують свої звичайні обов’язки.

Польща перезніме серіал «Слуга Народу»

Цьому більшість опитаних і на вулицях, і в соцмережах довіряє. І не дарма, адже авторські права польська компанія придбала понад два роки тому. А Василь Голобородько стане Ігнатієм Конечним.

Ціна на електроенергію зросте в чотири рази

Електроенергія ─ тема болюча. Особливо, коли мережею шириться фейк про підвищення тарифів учетверо. Майже всі опитані повірили, що це правда. А дехто навіть готовий стільки платити. Чому більшість людей сприйняла цю новину за чисту монету та чим загрожує така дезінформація населення?

Вкид про подорожчання електроенергії впродовж осені-зими заходив в наш інформаційний простір декілька разів, ─ говорить медіаексперт, керівник проєкту з протидії дезінформації «Без брехні» Олександр Гороховський. ─ В той час ми переживали з вами ракетні обстріли, була складна ситуація з електроенергією і, в цілому, підвищення державою тарифів можна було виправдати. Тому, в принципі, така інформація і була запущена.

Ми з вами емоційно реагуємо на ті речі, які стосуються нашого життя, здоров’я, безпеки та забезпечення нашого побуту. І люди подумали: «Окей, я буду платити більше, але нехай в мене ця електроенергія буде». Такі фейки закладалися для дискредитації влади, а також для того, аби посіяти хаос і паніку. Бо як так, в мене нема світла, а мені ще оплату підвищують? Тобто, хтось наживається. До того ж цей фейк підігрівався іншими чутками. Наприклад, що Україна продає електрику в Європу.

Перевірити таку інформацію дуже просто. Треба лише подивитися останні новини від Кабміну, Верховної Ради, відповідних міністерств ─ чи були такі повідомлення. Якщо не було офіційної інформації ─ це все чутки та вкдиди. Бо про такі серйозні зрушення, як правило, починають інформувати заздалегідь.

Військовий у шпиталі − шукаємо рідних

Часто у соціальних мережах можна зустріти заклики до поширення повідомлення про те, що військовий перебуває у госпіталі, шукають його рідних та просять надати їх контакти. Бажання допомогти, емоція, часто бувають сильнішими за критичне мислення, тож більшість опитаних нами охоче поширюють подібні заклики. Та чи варто насправді це робити?

Такі фейковкиди грають на найчутливіших наших емоціях ─ почутті болю за рідних, ─ каже Олександр Гороховський. ─ Коли з’являється така інформація, я, як людина, чиї близькі можуть завтра опинитися в такій же ситуації, обов’язково відреагую. Бо сьогодні я допоможу, а завтра мені допоможуть ─ це логіка наших дій. І тому люди це поширюють.

Але є один момент ─ коли в нас включається емоція, раціо ─ виключається. А достатньо лише задуматись, чому про біду повідомляється саме в такий спосіб? Є ж військова частина, є командування, є медичний заклад, який встановлює особу людини. Тобто доправляння бійця до медичної частини відпрацьована і документально фіксується на кожному кроці.

Такі вкиди ─ це дискредитація військових, волонтерів та медичної допомоги. Бо ж коли ми бачимо такий пост, то думаємо: «Та що ж це таке? Ми вже рік воюємо, а досі не можемо налагодити цю систему». А потім починаємо всім розповідати, як в нас все погано і це викликає чутки.

Якщо ви бачите, що таку інформацію поширюють ваші знайомі, не полініться спитати: «Звідки ти це взяв?» Якщо зробити два-три кроки назад, то ви зрозумієте правда це, чи ні.

Тепер ви точно знаєте скільки коштує автобус з Німеччини, які серіали показують у Польщі й чому не всі «офіційні» документи є правдивими.

А в наступному матеріалі ми розкажемо, чи справді з Кракова до Франківська збудують євроколію і спростуємо кілька фейків, на які ви точно натрапляли в Інтернеті.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Читайте: GIG Shop – волонтерська крамничка, яка перетворює мистецтво у дрони й авто

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.