Статті

Буржуйки, газ, печі. Які є ризики та як правильно обігріватися

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Щоб пережити воєнну зиму, українці готові рятуватися, чим можуть. Та й влада закликає переїжджати в села, щоб грітися печами та камінами. Ризики пожежі від буржуйок та обігрівачів або через невміння користуватися печами, небезпека отруїтися чадним газом, гріючись від кухонної плити – рятувальники уже стикаються з наслідками необачного поводження, пише Репортер.

То чим можна грітися та як правильно це робити?

Зима 2022: як утеплитися без ризику

Буржуйки

Враховуючи постійні перебої зі світлом, обігрівачі зараз не є дуже актуальними. Так звані «буржуйки», які працюють без електроенергії, могли б стати порятунком – але є надто небезпечними, особливо у квартирах.

Встановлювати буржуйки у багатоквартирних будинках категорично заборонено. Це порушення правил пожежної безпеки, – розповідає речниця Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христина Перцович. – До того ж, перш ніж її встановлювати, треба продумати систему виведення диму, бо продуктами горіння можна отруїтися. Втім, буржуйки не заборонено використовувати у приватних будинках. Але у них ще низька ефективність та й загалом це небезпечний спосіб опалення. Наслідки можуть бути непередбачувані через використання відкритого вогню, перегрівання труб.

Часто як альтернативу використання буржуйкам використовують твердопаливний котел – але він теж підходить лише для індивідуальних будинків. Хоч і тут немає гарантії, що вдасться уникнути шкідливих викидів.

Читайте: Час утеплятися. Сім порад, як прикарпатцям пережити холодну зиму

За словами Христини Перцович, щоб зігрітися у квартирах, варто використовувати безпечні альтернативи. По-перше – утеплити труби опалення і гарячої води, щоб мінімізувати втрату тепла. По-друге – перевірити, чи батареї не закривають меблі, чи штори, запастися теплим одягом і спальними мішками, підтримувати комфортну температуру в одній кімнаті.

Обігрівачі та електроприлади

Якщо все-таки світло буде, перед тим, як використовувати електрообігрівач, треба переконатися, що він якісний, сертифікований і все одно не перевищувати дозволену потужність.

Якщо всі одночасно увімкнуть, не витримає електромережа і може бути пожежа, – пояснює Христина Перцович. – Зазвичай для квартири вистачає 3-5 кВт. Головне, щоб прилади були якісні та їх не вмикали в усі розетки. Наразі найбільш безпечними є електричні панелі, тому що у них немає відкритої спіралі для нагріву й вони використовують мешну потужність.

Також зараз зростає ризик пожеж через постійні відключення електропостачання.

Люди намагаються, щоб все було ввімкнено в мережу, – каже речниця ДСНС. – Коли з’являється електроенергія, відбувається перевантаження мережі. Так само й напруга може бути різною – не обов’язково 220В, а менше чи більше. Електроприлади можуть одразу згоріти. Тому дуже радимо всі електроприлади одразу витягувати з розеток.

У будь-якому разі в ДСНС рекомендують мати вдома вогнегасник. У квартирі достатньо одного, а для великого двоповерхового будинку потрібно хоча б два.

Прикарпатцям розповіли, як обігріватися

Генератори

Більш безпечним, ніж обігрівачі та буржуйки, є використання бензинових чи дизельних генераторів, щоб забезпечити доступ до електроенергії. Але, знову ж таки, це варіант для приватних будинків, бо у квартирах також можна отруїтись газами, які містять окис вуглецю.

Генератор можна встановлювати на подвір’ї. За економного використання буде можливість увімкнути освітлення, – каже Христина Перцович. – Якщо ставити генератор, необхідно розуміти, як він буде забезпечувати роботу електроприладів. Можна записати всі електричні прилади у будинку, а навпроти кожного – їхню потужність. Потім поділити список на життєво важливі електроприлади й ті, без яких можна обійтися. Виділити окремо ту техніку, яка мусить постійно працювати, скласти її потужність. Туди додати ще 20% потужності про запас.

Для тимчасового освітлення невеликого будинку підійде генератор до 3 кВт. Для більшої потужності – понад 5 кВт. А якщо будинок великий – то від 7 кВт.

Читайте: Як забезпечити струмом помешкання за допомогою автомобільного акумулятора і скільки це коштує?

Для безпечного використання електрогенераторів треба дотримуватись правил.

При установці на відкритому повітрі має бути захист від зовнішнього середовища. Це шумозахисний кожух або так званий капот, – каже Христина Перцович. – Майданчик під генератор має бути на твердій основі. При встановленні всередині приміщення має бути обладнане системою вентиляції для надходження холодного повітря з вулиці і для виходу гарячого повітря від радіатора та дизельно-генераторної установки. Також має бути система відведення відпрацьованих газів на вулицю.

Печі й туристичні пальники

Дехто планує використовувати, щоб зігрітися, туристичний газовий пальник. Але тут теж треба думати про вентиляцію. Перед використанням радять обов’язково перевіряти цілісність балончика. Тримати балон можна лише у темному прохолодному приміщенні. І, звісно, купувати лише сертифіковані надійні пальники.

Щодо пічного опалення, яким обладнані деякі будинки у селах, то треба слідкувати, щоб у стінах печей і димарів не було тріщин. Не можна допускати перегріву печі чи залишати її без нагляду. За можливості радять перед топковими дверцятами прибити металевий лист. А для розпалу – не користуватися легкозаймистими рідинами.

Читайте: Місто готове. Список місць, де у Франківську можна набрати воду у випадку аварії

Як повідомили у пресслужбі ДСНС області, за останній тиждень було близько 10 виїздів через спалах сажі в димоході. Її треба вичищати.

Зараз є велике навантаження на печі, їх використовують для обігріву майже цілодобово, – говорить Христина Перцович. – Перегрівання печі в сільській місцевості – це перша причина виникнення пожежі. Тому піч повинна бути справною, без тріщин. Димохід має бути прочищений, мусить бути металева притопкова панель: якщо впаде жар з печі, щоб не зайнялася підлога.

Газові плити

Отруєння чадним газом взимку трапляються часто. Такий газ не має кольору та запаху, тож помітити його неможливо. Отруєння може трапитися, якщо неправильно використовувати газові прилади, якщо в домі несправні димоходи та вентиляційні канали. А також – якщо грітися за допомогою газової плити.

Не можна сушити одяг поблизу газової плити, а також використовувати її для обігріву. А газові конвектори мають правильно технічно обслуговуватися. І на них теж не можна нічого сушити, – говорить Христина Перцович. – Перед початком опалювального сезону майстер має зробити заміри у вентиляційній решітці – щоб потім не було отруєння чадним газом.

Як пояснюють фахівці «Івано-Франківськгазу», при користуванні газовими приладами з відкритою камерою згоряння, у приміщення має постійно потрапляти повітря. Отруєння чадним газом – смертельно небезпечне.

Чадний газ небезпека зростає

Перевірити тягу у вентиляційному каналі можна і самостійно.

Прикладаємо смужку паперу до каналу, – пояснює головний інженер «Івано-Франківськгазу» Андрій Витрикуш. – Якщо втягується всередину, тяга є. Якщо не рухається – немає. А якщо папір відвертається всередину приміщення – тяга зворотня. У таких випадках користуватися газовими приладами категорично заборонено.

Тоді треба звернутися до товариства співвласників або до балансоутримувача, щоб перевірили вентиляційні канали. Також можна встановити у приміщенні сигналізатор загазованості. Він видає сигнал, якщо у квартирі збільшена концентрація небезпечних речовин.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.