Минулої осені підприємиця Світлана Бородайко судилася з управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОВА щодо будівлі колишнього кінотеатру «Трембіта» у міському парку. Мета – винести пам’ятку з реєстру і мати можливість її перебудувати.
Тоді суд завершився нічим: підприємиця відкликала свій позов. Натомість вирішила йти іншим шляхом. Вона звернулася до Львівського окружного адміністративного суду. Засідання призначили на 9 квітня, пише Репортер.
Спроба №3
У позові, який Світлана Бородайко подавала до Івано-Франківського окружного адміністративного суду, було прохання визнати протиправним і нечинним рішення виконкому Івано-Франківської облради від 19.09.1989 року про внесення будівлі до реєстру пам’яток. Відповідачем виступило управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОВА.
На судовому засіданні представник відповідача Олексій Ігнатенко звернувся з клопотанням, щоб залишити заяву без розгляду, бо виключення пам’ятки з реєстру суперечить законодавству. Крім того, раніше позивачка уже зверталася до суду з таким самим проханням, тоді заяву залишили без розгляду.
Після кількох судових засідань справа не рухалася, тож адвокатка Світлани Бородайко Оксана Шургот сама звернулася з клопотанням залишити заяву без розгляду.
Небайдужі мешканці зітхнули спокійно, але ненадовго, бо очевидно, що підприємиця вирішила спробувати більш вдалу стратегію: звернутися до львівського суду, де ця справа не приверне уваги громадськості та й суддя не матиме особистих сентиментів до франківського пам’ятного місця.
Читайте: То «Дністер», то «Трембіта». Які пам’ятки втратив Франківськ за останні роки
Позовну заяву до Львівського окружного адмінсуду подали від імені львівського приватного підприємства «Прикарпаттурист». Відповідач – те ж управління культури, національностей та релігій ІФ ОВА. Зміст позову той самий: визнати протиправним та скасувати рішення виконкому Івано-Франківської облради від 19 вересня 1989 року № 144 «Про затвердження переліку пам`яток архітектури місцевого значення» у частині включення у додаток до вказаного рішення об’єкта нерухомості – кінотеатру «Трембіта», що розташований за адресою вул. Дзержинського, 135 у м. Івано-Франківську (адреса після перейменування – вул. Гетьмана Мазепи, 135, м. Івано-Франківськ), охоронний № 461-іф (110257).
Поки що по справі провели підготовче засідання, де дозволили управлінню культури брати участь у процесі за допомогою відеозв’язку. Перше судове засідання у справі відбудеться 9 квітня о 10:00. Суддя – Оксана Клименко.
Львівське підприємство з франківським шлейфом
Приватне підприємство «Прикарпаттурист» засноване 5 грудня 2023 року – якраз у день, коли Івано-Франківський окружний адміністративний суд завершив розгляд справи за позовом Світлани Бородайко.
Адреса підприємства – місто Львів, вулиця Пасічна, 127, офіс 23. Згідно з реєстром, воно займається діяльністю туристичних агентств. Зараз засновником та єдиним керівником зазначений Богдан Борис, який очолює ще кілька підприємств: ПП «Синтез-2» у Львові, ТОВ «Борис спецтранс» в Івано-Франківську. Втім, початковим засновником і директором підприємства був Констянтин Бородайко – чоловік Світлани Бородайко.
Констянтин Бородайко відповів «Репортеру», що питанням займаються юристи компанії, а він не є позивачем у цій справі. За його словами, усе відбувається за законом і вони привітають будь-яке правове рішення.
Насправді такий план у Бородайків не новий. У 2020 році кам’яницю на площі Ринок, 6 так само виключили з реєстру пам’яток за рішенням суду у Львові – і саме це було прецедентом, принаймні на Прикарпатті.
Власник будинку Костянтин Бородайко тоді заявляв, що будівля завалилася, тож її треба реставрувати. У суді послалися на те, що рішення про внесення будівлі у реєстр приймали у 1983 році, тож воно вже неправомірне. Тепер місці колишньої історичної кам’яниці – новобуд.
Пам’ятку – в державний реєстр
За словами завідувача сектору з питань охорони культурної спадщини Андрія Давидюка, управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОВА готове захищати пам’ятку.
З цього питання ми зробили все, що могли, – внесли будівлю в державний реєстр нерухомих пам’яток України. За законодавством України про охорону культурної спадщини, вилучення споруди з реєстру державних пам’яток України можливе лише тоді, коли вона зруйнована, – каже Андрій Давидюк. – Раз вона не зруйнована, жоден суддя не мав би приймати рішення щодо прямого порушення чинного законодавства. Думаю, що рішення буде на користь збереження пам’ятки.
Наказ №202 про занесення об’єктів культурної спадщини в Івано-Франківській області до Державного реєстру нерухомих пам’яток України міністерство культури видало 15 березня. До переліку увійшло 543 об’єкти. Серед них – як будівля на Шевченка, 12 (колишнє кафе «Лилик») щодо якого зараз теж тривають судові спори, так і колишня «Трембіта».
Читайте: Знайти сенс міста. У Франківську працюють над стратегічним баченням розвитку громади
Тепер рішення виключити пам’ятку з реєстру є питанням державного інтересу й вплинути на її статус мало б бути важче. Щодо попереднього інциденту, за словами Андрія Давидюка, тоді в ОДА не догледіли й пам’ятку врятувати не вдалося. Та цього разу, сподіваються, все буде по-іншому.
Для франківців будівля колишнього кінотеатру «Трембіта» має більш ностальгічне значення. Будинок у гуцульському стилі біля невеликого озера у міському парку вже давно закинутий. Колись там розміщувалось туристичне агентство, кінотеатр, а в останні роки він слугує декораціями для фотосесій.
На фоні загостреної війни із забудовниками за пам’ятки, яка триває у Франківську, майбутнє судове рішення покаже, чи вийде бізнесу вчергове перемогти інтереси міста.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.