Реформа Нової української школи (НУШ) триває вже три роки. З вересня більшість учнів, які навчаються за новою програмою, уже піде в четвертий клас. Тож, середня школа не за горами.
У Міносвіти вже пропонують нововведення, пише Репортер.
Підприємництво й робототехніка
З 1 вересня 2022 року учні 5-9 класів навчатимуться за новою програмою. Про це йдеться в оприлюдненому наказі міністерства освіти і науки.
Для початку, в ній затвердили загальну кількість годин навчання протягом п’ятиденного робочого тижня. Загалом, у порівнянні з попередніми роками, норма не змінилася. Отже, кількість годин для навчання становить:
- для учнів 5-го класу – 28;
- 6-го класу – 31;
- 7-го класу – 32;
- 8-го і 9-го класу – 33 години на тиждень.
У програмі розділили предмети на освітні галузі. Кожен заклад може обирати, які уроки проводити, головне, щоб кількість годин на вивчення галузі була не меншою і не більшою за норму.
Найбільше годин передбачають на мовно-літературну освітню галузь. Також багато – на математичну і природничу. Трохи менше годин передбачили на громадянську та історичну освітню галузь. Найменше – на соціальну та здоров’язбережувальну, технологічну, інформатичну та мистецьку. Уроків фізкультури має бути не менше, ніж три на тиждень.
Читайте: Бізнес з варення і сувенірів. Школярі на Прикарпатті стають підприємцями
Також, згідно з новою програмою, кожен заклад освіти може запроваджувати свої інтегровані курси. Ці навчальні предмети вивчають за модельними програмами, або програмами, затвердженими педагогічною радою. Наприклад, у МОН пропонують такі міжгалузеві курси як «Робототехніка», «STEM», «Драматургія і театр», «Фізика і основи техніки», «Економіка і право». Також пропонують інтегровані курси вивчення іноземних мов.
Кількість додаткових годин для вивчення предметів освітніх галузей чи курсів за вибором, а також проведення індивідуальних консультацій та групових занять – не більше 227,5 години на рік. А додаткових предметів – не більше двох годин на тиждень для п’ятикласників і шестикласників, однієї години – для семикласників і восьмикласників, і пів години на тиждень для дев’ятикласників.
Згідно з новою освітньою програмою, у школах мають запровадити курс «Здоров’я, безпека та добробут» для учнів 5-9 класів. А у 8-9 класі діти вивчатимуть предмет «Підприємництво і фінансова грамотність».
Також у 5-9 класах можна вивчати один із предметів: «Етика», «Культура добросусідства» або інший курс морального спрямування. Але школи самі зможуть обирати, який із цих предметів включати у програму, а який ні. Один з варіантів – вивчення таких моральних тем на курсі «Здоров’я, безпеки та добробуту».
Освітні програми можуть передбачати викладання одного чи декількох навчальних предметів англійською чи іншою мовою Євросоюзу – поряд із державною. При цьому в освітньому процесі можуть використовуватись методи та прийоми двомовної та багатомовної освіти.
Залежить від вчителів
Тим часом школи на Прикарпатті не проти змін у навчанні. Хоч поки конкретно говорити рано – є ще рік, щоб підготуватися. За словами заступниці директора з навчально-виховної роботи Городенківської школи № 2 Ольги Іванишин, навантаження на основні предмети залишається незмінним. А щодо додаткових – у їхньому підборі будуть зважати на думку батьків, педагогічної ради, а в старших класах – в першу чергу, на думку самих учнів. Цей процес триватиме вже наступного навчального року. Головні критерії у виборі додаткових предметів, які вивчатимуть у школі, – вони мають допомагати дітям у реальному житті після закінчення школи.
Але не всім треба так довго чекати. В Ямницькому ліцеї п’ятикласники навчатимуться за програмою Нової української школи вже з вересня 2021 року. Це – одна з пілотних шкіл у впровадженні початкових класів НУШ, вона почала працювати за новою програмою на рік раніше від більшості інших.
За словами директорки школи Йордани Лесів, учням, які вже чотири роки навчаються за новою програмою, було б важко перейти на старий спосіб навчання: вони звикли до презентацій, походів у музеї, а не простого запам’ятовування. Програма для середньої школи допомагатиме і надалі навчати дітей по-новому.
Читайте: “На дистанції»: як студенти франківських вишів пережили рік навчання з дому
«Гранично допустиме навантаження у новій програмі залишилося в тих межах, що були, – каже Йордана Лесів. – З нового – передбачене навчання по окремих освітніх галузях. Наприклад, мовно-літературній: українська мова, українська література, зарубіжна література, іноземні мови. Є можливість вибору інтегрованих курсів – наприклад, українська і зарубіжна література разом. Або природнича галузь: спочатку для п’ятикласників інтегровані курси «Пізнаємо природу» або «Довкілля». А потім уже сюди входить і біологія, і географія».
За словами Йордани Лесів, нова програма є мобільною і добре пристосовується до різних навчальних закладів. Кожна школа може вводити інтегровані курси або додаткові предмети, виходячи з того, які у неї є вчителі. Наприклад, якщо є добрий інформатик – чому б не запровадити курс STEM-освіти для учнів?
«Маленькі сільські школи, де немає, наприклад, спеціалістів природничих наук, можуть брати інтегрований курс. Учитель пройде відповідне навчання і вестиме дисципліну, яка об’єднує природничі науки, – говорить директорка Ямницького ліцею. – Що стосується нашого навчального закладу, ми, напевно, будемо брати окремі предмети. Наприклад, українську літературу не будемо змішувати зі світовою, бо це – наша культура».
Поки що у міністерстві ще формують остаточні зміни до навчання у середніх класах Нової української школи. Тим часом, директори й вчителі надіються, що навчати дітей доведеться не дистанційно, адже тоді викликів стає більше.
Comments are closed.