Постійні вимкнення і ввімкнення електроенергії – це те, до чого ще донедавна не був готовий ніхто, особливо електроприлади. Та через підступність ворога, який обстрілює українську інфраструктуру, в найближчі місяці їх не уникнути.
Наскільки шкодить ця ситуація побутовій техніці, «Репортер» розпитав доцента кафедри енергетичного менеджменту та технічної діагностики Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Андрія Яворського.
Відсікачі та стабілізатори
Найбільше шкодить побутовій техніці момент ввімкнення електроенергії через можливі стрибки напруги. Техніка не розрахована на такі перепади, тож може зламатися, а у гіршому випадку – трапитись коротке замикання.
Найпростіший захист – вимикати прилади з мережі. Але, враховуючи, що вимкнення відбуваються багато раз на добу, це можна не впильнувати.
Потрібно розуміти, що вимкнення будуть продовжуватися і надалі, бо у нас є дефіцит потужності, – каже Андрій Яворський. – Тож треба захищати у першу чергу ту техніку, яка є найбільш уразлива. Це прилади, які мають двигун, найпростіший приклад – холодильник. А найкраще – захищати усю квартиру. Для цього необхідно встановлювати відсікачі напруги. Вони не дозволяють подати напругу більшу чи меншу за номінальну. Крім того, на цьому приладі можна буде побачити і значення напруги, яка зараз подається.
Відсікач – це пристрій, що подає напругу на помешкання або на прилад тільки тоді, коли вона перебуває у нормальному діапазоні. Наш стандарт – 220 В. Верхня межа, яка допускається для приладів, – 250, нижня – 190. Усе, що вище й нижче, шкідливе для побутової техніки.
Під час частих ввімкнень-вимкнень протягом хвилини буває, що є якісь проблеми на підстанції, й там не можуть подати потрібне навантаження. З відсікачем холодильник не буде вмикатися одразу, а вичікуватиме до того, як напруга стабілізується, – пояснює Андрій Яворський.
Інший пристрій, який може допомогти техніці, – стабілізатор напруги. Його теж можна встановлювати або на прилад, або на всю квартиру чи будинок.
З таким пристроєм ми отримуємо стабільну напругу для наших приладів. Крім того, вони можуть бути оснащені вже вбудованими відсікачами напруги, – каже Андрій Яворський. – Особливо часто плавання напруги буває у сільській місцевості, тож тут рятують стабілізатори. Часто їх встановлюють окремо на газові котли. Але треба пам’ятати, що на котел потрібен стабілізатор, розрахований на десь на 300 В, а на холодильник – мінімум на 1 кВ.
Старі мережі можуть не витримати
Додаткова шкода під час вимкнень електроенергії може бути багатоповерхівкам зі старими внутрішніми мережами. Бо у ті дві години, коли з’являється світло, мешканці одразу починають вмикати всі електроприлади. Це призводить до перенавантаження.
Враховуючи, що, як правило, електрощитові у нас ніхто не обслуговує, до них дивляться тільки тоді, коли щось зламається, може трапитись аварія через сильне навантаження, – говорить Андрій Яворський. – Тоді може виникнути так зване «відгорання нуля». У цьому випадку якраз імовірна подача високої напруги у помешкання. Тому зараз особливо необхідно провести профілактику електромереж.
За внутрішньобудинкові мережі у Франківську відповідає не обленерго, а домоправитель (наприклад, «Комфортний дім») і самі мешканці. Тож ініціатива перевірити щитову та електрокомутаційні пристрої у багатоповерхівці має бути якраз від тих, хто там мешкає.
Читайте: Місто готове. Список місць, де у Франківську можна набрати воду у випадку аварії
Крім того, я дуже рекомендую встановити відсікач напруги в електрощитку власної квартири, – каже фахівець. – У новобудовах, де встановлені електронні лічильники, які вже мають обмеження по потужності на споживача, таких проблем не мало б бути. Хоч, звісно, це питання до відповідальності забудовника, наскільки добре зроблена електромережа.
Та й загалом, не варто у перші хвилини одразу вмикати всі прилади – знову ж таки, через перепади напруги й перенавантаження.
Зокрема, сильно навантажують мережу помпи для води, якими особливо часто користуються у сільській місцевості, – пояснює Яворський. – Дуже бажано вмикати воду не одразу, а десь через хоча б 10-15 хвилин після того, як подадуть електроенергію. Бо у момент ввімкнення помпи мають дуже велику пускову потужність, яка у 3-5 разів перевищує номінальний режим.
Які обрати стабілізатор або реле
Щодо виробників, Андрій Яворський рекомендує українські компанії, які добре себе зарекомендували на ринку. Брати дешеві китайські пристрої точно не варто.
Зокрема, стабілізатори невеликої потужності можна знайти у львівської фірми «LVT». А великої потужності – в одеситів «Елекс». Непогані відсікачі напруги є в одеської компанії «Новатек» або київської «DiGiTop».
Читайте: Перезимувати. Як підготуватися до зими й не стати жертвою паніки чи маркетингу
Та, за словами Андрія Яворського, зараз такі пристрої треба ретельно пошукати, бо на них очікувано зріс попит. Відповідно, зросла й ціна.
На сайтах українських виробників ціна великих стабілізаторів напруги – від 9 до 30 тис грн, залежно від потужності, а малі можна купити й за 2 тис грн. Ціна відсікачів або реле напруги – у районі тисячі. Але це – інвестиція у безпеку.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.