Статті

Без бар’єрів. Яким мав би бути Франківськ – доступний для всіх

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У вівторок, 6 лютого, в Івано-Франківську презентували рекомендації для розвитку інклюзивності міста. З ними простір мав би стати більш доступним – не лише для людей з інвалідністю, а для всіх мешканців.

Зручні зупинки, входи в будівлі та безпечні переходи через дорогу – таким мав би стати Франківськ, якби ці рекомендації втілили в життя, пише Репортер.

Без бар’єрів. Яким мав би бути Франківськ доступний для всіх
Пандус має мати похил не більше 5%

Зупинки й тротуари

Проєкт розробила компанія «Oresund» на замовлення «БФ «Промприлад» та «Теплого міста». Для цього проводили опитування маломобільних людей, а потім обстеження на місцях. Далі розробили мапу проблемних ділянок міста, а також – рекомендації, як покращити його інфраструктуру. Це, згідно з проєктом, можна втілити у термін до 5 років.

Лише на вересень 2023 року в Україні було 3 млн людей з інвалідністю, – каже містопланувальник, представник компанії «Oresund» Юрій Лозовенко. – Але маломобільні люди – це не лише люди з інвалідністю. Це малі діти, батьки з візочками, старші люди тощо. У нашому місті дуже багато проблем, які їм ускладнюють рух: нерівний тротуар на вулицях, бруківка, яка не підходить для руху людей у кріслах колісних, перешкоди на тротуарах – стовпи чи сходинки.

Окрема проблема – зупинки громадського транспорту. Як кажуть розробники, часто вони зроблені для кращої пропускної здатності автівок на дорозі, а не для зручності й безпеки пасажирів.

Без бар’єрів. Яким мав би бути Франківськ доступний для всіх
Більшість пандусів у Франківську непридатні для людини на кріслі колісному

На вузькому тротуарі з десяток людей намагаються пройти повз, два десятки чекають на посадку. Автобус не може до кінця заїхати у кишеню. Зате автівкам розігнатися на дорозі можна легко, – каже Юрій Лозовенко. – І сама зупинка неінклюзивна: проблеми з висотою, покриттям, параметрами кишені. Щонайменше, заїзд у кишеню має бути настільки плавним, щоб автобус підїхав якомога ближче до бордюру. Бо люди, які сідають в автобус, не мають стрибати спочатку в калюжу, а одразу переступати з платформи в автобус чи тролейбус.

Як розповідає операційна директорка компанії Катерина Лозовенко, документ уже презентували у стінах міської ради. Там пообіцяли взяти до уваги рекомендації.

У нас є напрацювання на цю тему. Зокрема, нещодавно ми прийняли програму доступності в Івано-Франківську і левова частка запропонованих рекомендацій там уже врахована, – каже заступник міського голови Михайло Смушак. – З останнього – ми визначили ключові напрямки, де потрібні покращення: біля обласної лікарні, центр міста. Є ділянки, де тротуар доступний, але немає пониження, треба виправляти. Також є напрацювання по піднятих переходах, наприклад на Шевченка-Гординського чи на Грушевського, заїзд до готелю “Надія”.

Втім, що стосується приватних забудовників та власників бізнесу – на них вплинути важко. Тут, за словами Смушака, мали б контролювати державні органи, які приймають будівлі в експлуатацію.

Рекомендації для доступного міста

Отже, розробники виділили такі основні проблеми, які треба покращити в Івано-Франківську:

Універсальний дизайн

Щоб створити інфраструктуру, доступну для усіх без винятку, поверхня у місті має бути з мінімумом перепадів та без перешкод.

За можливості, якщо перепадів все ж не уникнути, пандус завжди є кращим рішенням, ніж сходи. Також розробники закликають уникати монументальності й не ставити будівлі на «п’єдестали»: хороший дизайн не потребує сходинок.

На шляхах має бути якнайменше сходинок, бордюрів та огороджень. Тротуари мають бути достатньо широкими, а зупинки та зони очікування повинні бути облаштовані додатково, а не забирати цей простір. За нормами, ширина пішохідної зони – не менше 1,8 м. А у місцях виїзду з прилеглої території варто продовжувати безперервний тротуар, а не «різати» його. Автівка може і переїхати невеликий пагорб тротуару, а от пішоходам має бути зручно.

Читайте: Без доступу. Чи готовий Франківськ приймати поранених воїнів

Покриття

Пішохідна доріжка тротуару має мати рівне покриття, без художнього дизайну чи «історичної» бруківки. Також – без жодних штучних нерівностей. Поверхня має бути тверда і шорстка, щоб нічого не ковзало і не грузнуло. Покриття нетранзитних зон тротуару має відрізнятися, щоб межа між ними була тактильно відчутна для слабозорих людей. Також важливим є належне водовідведення: тротуар завжди вище ґрунту, із забезпеченням поперечного ухилу.

Без бар’єрів. Яким мав би бути Франківськ доступний для всіх
Вхід до будівлі зі сходами є недоступним для маломобільних людей

Найкоротший шлях

Для людей завжди зручніший прямий шлях, тож розробники закликають не робити прямі кути на тротуарах і доріжках, краще діагональні, якщо можливо зрізати. Також – у просторі має бути якнайменше парканів та закритих територій. Зокрема, закриті території житлових кварталів є небажаними для інклюзивного міста, адже пішохідний рух має бути відкритим та якнайменше обмеженим.

До таких місць масового скупчення як вокзали, лікарні, школи має бути кілька підходів та виходів з різних сторін. А пішохідні мости через річки чи залізничні колії мають бути пріоритетними.

Безпека руху

Напрямні острівці, острівці безпеки, звуження проїзної частини – все це сприяє безпеці руху пішоходів. Перед переходами можуть бути виступи тротуару на дорогу (так звані «антикишені»), які сприяють видимості пасажирів. Переходи повинні мати контрастне направлене освітлення, що підсвічує людей на дорозі й підходах до неї.

Острівці безпеки є обов’язковими на нерегульованих переходах через проїзну частину з двома смугами в одному з напрямків. Перед кільцевими розв’язками переходи мають проходити через напрямні острівці на підходах доріг.

Підвищені переходи обов’язково облаштовувати поблизу місць скупчення людей – вокзалів, лікарень, закладів освіти.

Також важливою складовою безпеки є вуличне освітлення. Воно повинно бути не лише біля переходів, а уздовж всього тротуару, у парках та на площах.

Перед пандусом має бути місце, куди може виїхати людина на кріслі колісному

Сходи

Відкриті сходи на пішохідних шляхах слід передбачати за ухилу не більше 10%. Вони повинні дублюватися пандусами, або іншими засобами підйому. Марші відкритих сходів повинні мати від 3 до 12 східців. Ширина маршів — не менше 1,35 м. Між маршами мають бути горизонтальні майданчики завглибшки не менше 1,5 м і не вужчі, ніж сходи. Перша й остання сходинки маршів повинні бути позначені контрастним кольором.

Читайте: «Хрущовки по-новому». Чому Франківськ втрачає статус комфортного міста

Зупинки

Посадкові майданчики на зупинках безрейкового маршрутного транспорту треба облаштовувати на 20–25 см вище поверхні проїзної частини. Також їх рекомендують облаштовувати бордюрами з увігнутою до проїзної частини поверхнею, щоб транспорт міг під’їхати упритул.

Посадкові майданчики потрібно облаштовувати спеціальними попереджувальними тактильними смугами на всій протяжності майданчика. А також – спеціальними інформаційними тактильними смугами на входах і виходах до нього під кутом 90 градусів відносно попереджувальної смуги.

Також покриття посадкового майданчика зупинки має відрізнятися за кольором або/та матеріалом й фактурою від інших зон тротуару.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.