Менше тижня залишилося до Нового року. Зимові свята неможливо уявити без ялинки. «Репортер» дізнався, як придбати зелену красуню та бути спокійним, що не доклався до вирубки Карпат, та які ялинки рекомендують нести додому екологи.
Офіційно в Івано-Франківську продаж ялинок дозволять на шістьох ринках. У центрі торгуватимуть на Старозамковій, тобто на ринку «Троян» — П’ятачку. В Пасічній купити ялинку можна на місцевому ринку, що на Тролейбусній. На Каскаді — на ринку «Східний», вулиця Стуса. Продаватимуть ялинки й на Короля Данила, кільці Чорновола-Петлюри-Довженка, а також на ринку «Аксіома», на Коновальця. Будь-яке інше місце вважатиметься стихійною торгівлею. Точки продажу, кажуть в економічному департаменті міськвиконкому, визначали, враховуючи попит і потреби мешканців міста.
Далі дивимось на походження ялинки. Кожне дерево, як і в попередні кілька років, повинне мати чіп або стрічку зі штрих-кодом.
«Чіп — це щось на зразок бирки, яку чіпляють в аеропортах на валізи. Цього року також можуть бути самоклейні ленти, — каже Роман Поціхович, начальник відділу охорони, захисту лісу, мисливського господарства обласного управління лісового господарства. — Їх чіпляють на останні гілки дерева або ж на стовбур. На бирці є штрих-код. Покупець може за допомогою програми у смартфоні або сайту ukrforest.com перевірити походження ялинки, тобто де вона росла і була зрізана».
Дерева без чіпів вважатимуть зрізаними незаконно. На продавців таких ялинок складатимуть адмінпротокол, штраф — понад 600 грн за кожне дерево.
Щороку ІФ ОДА видає розпорядження щодо максимальної кількості дерев, які можуть бути зрізані до свят. Цьогоріч це 41 800 ялинок. До речі, порода теж важлива.
«Нинішнє розпорядження має дуже важливе нововведення, —пояснює Ігор Яківчук, перший заступник начальника обласної екоінспекції. — Вперше за кілька десятків років на новорічні ялинки дозволили рубати ялину, сосну, але не ялицю. Сосна та ялина всихають, а ялиця стійка. Говоримо, що Карпати всихають. Тому це грамотний підхід».
Розпізнати ялицю можна за сплющеними хвоїнками, сизим кольором стовбуру і запахом піхти. І в будь-якому разі — на ній не може бути чіпу.
Ріст ялинки також має значення.
«Висота дерева має співпадати з вказаною в документах, — каже Роман Поціхович. —Адже людина може купити ялинку триметрову, а продавець заплатить податок за два метри. Це шахрайство».
Те саме розпорядження ІФ ОДА має ще одну новацію. Цьогоріч вперше дозволено заготівлю хвойних гілок. При цьому дозволено продавати гілки і сосни, і ялини, і ялиці.
Поширена альтернатива живим ялинкам — штучні. Але еколог Христина Черченкоз ініціативи «Зелені мурахи» не вважає їх панацеєю.
«Штучні ялинки неекологічні, — запевняє Христина. — Єдиний їхній плюс у тому, що можуть прослужити 5-8 років. Але матеріал, з якого їх вироблять, а це зазвичай пластик, дуже важко розкладається і завдає шкоди довкіллю».
Ідеальна екологічна альтернатива — прикрасити ялинку на вулиці. «Або ще краще, спершу посадити дерево, наприклад, у себе в дворі, а потім прикрасити його», — каже Христина Черченко.
Зрізання живих дерев до новорічних свят, за словами еколога, залишається поширеною практикою навіть у європейських країнах. Однак уже кілька років молодь на свята купує ялинки в горщиках.
Купити ялинку в горщику — не велика проблема і в нас. Для цього треба звернутися безпосередньодо лісгоспу, кажуть в управлінні лісового господарства. Найближчий від Франківська — в селі Рибне.
«Це дуже гарна тема. І було б чудово, якби вона і в нас поширювалась, — говорить Христина Черченко. — От уявіть, ви купили ялинку в горщику. Вона у вас два тижні простояла, потішила і виглядом, і запахом, а потім ви її висадили. Це ж круто!».
Comments are closed.