Соціум

Як в Ізраїлі. У Франківську захистили школу металевими віконницями (ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На Прикарпатті захищають від вибухової хвилі вікна та двері шкіл і садочків за допомогою спеціальних металевих віконниць. Ідею місцеві волонтери запозичили в Ізраїлі.

Виготовляють не точні копії, а розробили власні конструкції – з урахуванням особливостей стін навчальних закладів. Витратили на це понад пів року, навіть випробування проводили у зоні бойових дій, пише в ТСН.

У ліцеї №10 в Івано-Франківську тривають останні приготування до навчання – відколи велика війна, тут вперше розпочнуться офлайн-уроки. Будівля не має підвалу, тож неможливо облаштувати укриття, а чисельні величезні вікна на першому поверсі нічим не були захищені. Тож досі старшокласники вчилися онлайн, а малеча займалась в іншому ліцеї.

Щоб закрити вікна блоками, перше, що ми говорили – про освітлення – природне обов’язково має бути у навчальному кабінеті. І друге, ці блоки не діють доступу повітря, і сам фасад псується, коли закривають повністю ці стіни – цвітіння, пліснява, запахи, – пояснює директор ліцею Руслан Куриндаш.

Ліцеїстів повертають на навчання завдяки металевим віконницям, які схожі на величезні побутові жалюзі. Поряд у дитячому садочку конструкція трохи інша. В обох випадках це – надійний захист від уламків та вибухової хвилі. Щоразу, коли лунатиме тривога, вікна закриватимуть металевою завісою.

Це – 6 мм-метал, який при закритті робить один суцільний лист металу. Хоча по випробуваннях, які ми робили, то навіть забагато 6, – каже волонтер Роман Островський.

Ізраїльські технології

Ідея не нова, кажуть волонтери, які власне й запропонували її івано-франківським навчальним закладам, запозичили її в Ізраїлі. Подібні металеві віконниці, каже Алла Снурнікова, що живе в Ізраїлі вже 10 років, у них стоять на кожному вікні у будинках, віком менше 40 років. У старіших спорудах – на вікнах кімнат-укриттів. Найбільша вибухова сила йде через вікно, щоб скло не посипалося, герметично закрите металеве вікно дозволяє зберегти в кімнаті безпечній і повітря, і власне убезпечитися від вибухової хвилі. Не діє цей пристрій на пряме влучання, але на нього не діє нічого.

Сім місяців знадобилося івано-франківським волонтерам, аби втілити ізраїльський досвід у реальність. Навіть випробування були – здійснити їх допомогли військові.

Що прилітало, то ми аж в зону бойових дій відвезли. Наші друзі-бійці її там поставили і чекали, що буде, – каже волонтер.

Використання таких віконниць і власне, дозвіл на навчання за їхньої наявності, навіть коли у закладі немає підвалу, дозволила спеціальна комісія.

Читайте: Пункти незламності та обігріву. Чи готовий Франківськ до блекауту

На всі заклади, де перебувають діти, нам двоє дозвіл ДСНС та ОВА. Вони дозвіл на використання закладу, після обстеження. Тобто виїжджає комісія, яка обстежує заклад у кількості кільканадцять осіб, вони підписують акт з дозволеною площею, – каже директорка департаменту освіти Франківська Вікторія Дротянко.

На вікнах навчальних закладів захисні віконниці ставитимуть за кошти міського бюджету. Досвідом Івано-Франківська зацікавилися вже й в інших містах.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.