Соціум Статті

Вакцина в дефіциті. Як у Франківську щепитися від грипу та скільки це коштує

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Цьогоріч вакцинуватися від грипу в міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) почали закликати ще з літа. Мовляв, щойно восени з’явиться вакцина, то всім треба робити щеплення, щоб не було комбінування з коронавірусом. Вакцину розмели з аптек одразу, а нової немає. І що тепер?

Вакцина від грипу з’явилася в аптеках Івано-Франківська наприкінці жовтня. Втім, з початку листопада аптекарі розводять руками. Більше того, така ж ситуація у приватних клініках: кажуть, що щеплення зроблять, але вакцину шукайте самі, пише Репортер.

За інформацію МОЗ, в епідсезоні 2020-2021 на приватний ринок України мають поставити 665 000 доз вакцин від грипу: 500 000 «Ваксігрип Тетра» (французького виробника, чотиривалентна), 45 000 «Інфлувак» (Нідерланди, тривалентна), 100 000 доз тривалентної «Джісі Флю» та 20 000 чотиривалентної «Джісі Флю» (виробник – Південна Корея).

Чотиривалентна означає, що вакцина захищатиме від чотирьох штамів грипу, тривалентна – від трьох.

Цього сезону в Україні передбачають циркуляцію чотирьох штамів грипу: два типу А і два типу В. Поки що хворобу в нас практично не фіксували: лікарі припускають, що її стримують коронавірусні заходи, серед яких і обмеження в подорожах. Але не факт, що так буде й надалі, а навантаження хворих на грип і на Covid-19 медицина може не витримати.

Також, за словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, Україна планує закупити 1,41 млн доз вакцини для груп ризику, в першу чергу – для медиків. Їм вакцинацію робитимуть безкоштовно.

«Є наказ МОЗ, за яким до нас має прийти перший транш – 1900 доз вакцин «Інфлуак» і «Ваксігрип», – каже головна спеціалістка з педіатрії департаменту охорони здоров’я ІФ ОДА Лариса Підвербецька. – В першу чергу ми їх розподілимо на ті заклади, де лікують хворих на Covid-19. Потім має бути наказ на додаткові дози для медиків. Ми подавали міністерству список груп ризику: ДСНС, поліцію, Нацгвардію, кількість населення, яке перебуває на диспансерному обліку, але наразі ще не знаємо, наскільки будемо забезпечені вакциною».

Решті охочих доведеться купувати вакцину самим. В середньому – 300-400 грн. Поки що в аптеках лише записують у чергу й обіцяють зателефонувати. Наприклад, у мережі «Іва-Фарм» очікують на тривалентну «Джісі Флю» до кінця цього тижня.

Читайте: Щеплення у Франківську: скільки коштує спокійне життя

«Є два віруси типу А і два типу В. Загалом, якщо вони зустрічаються в організмі або людина вакцинована, то мають специфічний перехресний імунітет, – пояснює директорка франківського КНП «Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги» Ольга Савчук. – Тобто, теоретично людина буде стійка до грипу. До того ж, один із вірусів – Пхукет – був і минулого року. Тож, частина людей на нього вже перехворіла. Тому навіть тривалентна вакцина краща, ніж ніякої».

Вакцинуватися ще не пізно. За словами Ольги Савчук, сезон грипу має два піки – у грудні та в лютому. До того ж, імунітет зберігається протягом року.

«Процес вироблення імунітету триває два тижні. Тому зараз ще можна встигнути навіть до першого піку, – говорить Савчук. – Ми очікуємо, що може бути епідемія грипу, вже є епідемія коронавірусу і сезонна епідемія ГРВІ. Єдине з цього, на що ми можемо вплинути, – це грип. Тому краще вакцинуватись».

Деякі франківці щеплення вже зробили. Так, Ірина Микицей з сім’єю вакцинувалася у приватній клініці ще на початку жовтня. За її словами, щепилися тривалентною вакциною.

А от Володимиру Гарматюку вдалося купити вакцину вже під час дефіциту. Сам він вакцинувався вперше.

«Я випадково знайшов вакцину в аптеці біля дому – там сказали, що є ще кілька доз, бо розбирають, – розповідає Володимир. – Терапевт сказала, що нам дуже пощастило «відхопити» вакцину. Дружина щепилася й раніше, а я не дуже тим переймався. Цього року зробили щеплення і собі, і дітям».

Читайте: Таблетки, імбир, загартовування. Франківський імунолог розвіяв міфи про імунітет

А от франківець Олег Боднар вакцини не знайшов і щепитися, напевно, вже не буде, хоч раніше вакцинувався щороку.

«Цього року, певно, пропущу, бо поки вакцину знайдеш… – каже Олег. – А вона починає діяти не одразу. У мене діти вже почали зі школи приносити легкі застуди. Тому цього року це можуть бути гроші на вітер».

Втім, багато франківців кажуть, що взагалі не планували вакцинуватися. Їхні аргументи – давні міфи про те, що «вакцина вбиває імунітет», «допоможе свіже повітря і сон». Щеплення від грипу досі непопулярне: за даними Цент­ру громадського здоров’я, минулого року його зробили лише 0,6 % населення України. Тим часом у МОЗ нагадують: минулого сезону на грип і ГРВІ перехворіли 4,9 млн українців, від ускладнень 71 людина померла.

Тим, хто вирішить робити щеп­лення, спочатку треба купити вакцину в аптеці. Вона має зберігатися лише за певної температури, навіть, щоб донести її до поліклініки, треба взяти напрокат в аптеці спеціальну термосумку. У поліклініці вас огляне сімейний лікар і, якщо все добре, вакцину вколять одразу. У приватній клініці треба буде платити ще за саму процедуру, зате вакциною забезпечать на місці. Якщо вона там, звісно, буде.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.