Соціум Статті

Щеплення у Франківську: скільки коштує спокійне життя

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Згідно з календарем щеплень від міністерства охорони здоров’я, дорослим рекомендують лише одне щеплення – від дифтерії та правця. Причому його треба робити кожні 10 років.

Але це мінімум, аби в разі чого не вмерти. А щоб спокійно жити, треба спершу подивитись у свою медичну карту, а далі просто йти на вакцинацію, пише “Репортер”.

Негайно та безкоштовно

Календар щеплень по суті показує, за які вакцинації платить держава. В Україні це сім вакцин від 10 хвороб: туберкульоз, гепатит В, кір, паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, хіб-інфекція. Більшість щеплень роблять у перший рік життя, для деяких повторну дозу потрібно ввести у 6, 14 або 16 років.

Вакцину від дифтерії та правця колять у два, чотири, шість місяців, потім – у 18 місяців, 6 і 16 років. Далі захист треба поновлювати кожні 10 років. Це можна зробити у сімейного лікаря безкоштовно, просто записавшись на прийом. Часу займе не багато, зате не буде ризику заразитися небезпечними та навіть смертельними хворобами. Вакцина є: за інформацією міністерства, у Івано-Франківській області зараз є понад 60 тисяч вакцин від дифтерії та правця та ще майже 89 тисяч такої ж вакцини зі зменшеним вмістом антигену.

Читайте: В Україні зафіксували четвертий випадок дифтерії, – МОЗ закликає до вакцинації

Дифтерія – це інфекційне захворювання, що передається повіт­ряно-крапельним шляхом. Проявляється у формі ангіни, коли у горлі утворюються плівки, які можуть ускладнити дихання та ковтання. Наслідки дифтерії – інфекційно-токсичний шок, міокардит, ураження нервової системи чи легенева інфекція.

Правець (у народі кажуть – стовбняк) не передається від людини до людини, зате ним можна заразитися через укус тварини чи травмування гострими предметами. Через хворобу може закупоритися одна з артерій, виникнути пневмонія, легенева інфекція. Від правця можна померти.

«Вакцинація від дифтерії та правця – обов’язкова. Якщо ви пропустили свій термін або не отримали якусь дозу в дитинстві, зробити щеплення потрібно якнайшвидше, – каже сімейний лікар франківської поліклініки № 3 Надія Бенько. – У моїй практиці був випадок, коли вся родина – 13 людей – прийшла вакцинуватися від правця. Вони розповіли, що їхня родичка помирає від цієї хвороби, і вони хочуть вберегтися. Виявилося, що родичка вдома вкололася трояндою і так заразилася».

Поки що вакцинуватися, згідно з національним календарем щеплень, можна безкош­товно лише у комунальних закладах. Але з 1 червня така можливість буде і у приватних клініках, які підписали договір з Національною службою здоров’я України.

Від гепатиту щепили не всіх

За словами Надії Бенько, обов’язкові щеплення у календарі – не єдині, які потрібні. До того ж, український календар щеплень досить малий, в інших країнах держава платить за вакцинації від більшої кількості хвороб. Втім, навіть ті щеплення, які зараз є у календарі, робили не всім.

Наприклад, першу дозу вакцини від гепатиту В зараз вводять дитині через одну добу після народження, другу – у два місяці, третю – у півроку. Цього вистачає на все життя. Але ця вакцина потрапила в національний календар щеплень лише у 2000 році. Ті, хто народився раніше, – не отримали вакцинації, тому мають зробити її зараз.

Читайте: Кір зупинить вакцина – франківська імунолог розповіла як вберегтися (ІНФОГРАФІКА)

Гепатит В – хронічна хвороба печінки. Дорослим він передається через слину, статевим шляхом і через кров, при повторному використанні шприців або поганій дезінфекції матеріалів лікаря, косметолога чи майстра манікюру або тату.

За даними МОЗ, на Прикарпатті є майже 32 тисячі вакцин від гепатиту В. Коштує одна доза вакцини – 100-200 грн, потрібно три дози.

«Ще ми рекомендуємо зараз вакцинуватися тим, хто в дитинстві не хворів вітряною віспою, – каже Надія Бенько. – У дітей вона зазвичай проходить легко, але трапляються і важкі випадки, наприклад, вітрянковий енцефаліт – запалення головного мозку. А дорослі переносять вітрянку дуже важко. Наприклад, був випадок, коли дитина перехворіла без ускладнень, а її батько заразився і його паралізувало».

Вакцинація від вітряної віспи коштує близько 1000 грн, потрібно дві дози, другу – через шість тижнів після першої.

Поліомієліт – інфекційне захворювання, яке найчастіше передається через немиті руки, заражену їжу та воду. Недавно в Україні був спалах цієї хвороби через те, що багато батьків у свій час відмовилися вакцинувати дітей. За календарем щеплення від неї роблять у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 і 14 років. Тим, хто не отримав щеплення у дитинстві, рекомендують його зробити зараз, адже хвороба невиліковна, призводить до деформації хребта і кінцівок, паралічу, виразки, кишкової непрохідністі, інколи смерті.

Від кору дітей вакцинують у рік і шість років. Але у зв’язку з епідемією кору в Україні, медики рекомендують отримати третю дозу вакцини просто всім. Тим, хто у групі ризику – медики, вчителі, військові – це навіть обов’язково.

Також деякі українці не отримували вакцинації від гемофільної інфекції (хіб-інфекції), але її роблять лише дітям до 6 років і тим, кому робитимуть операцію на селезінку.

І, звісно, медики закликають робити щорічно вакцинацію від грипу.

Читайте: Грип уже близько. Як у Франківську з вакцинами та скільки це коштує

«Щеплення від грипу має стати нормальним способом життя. Цим ми захищаємо не тільки себе, а й своїх рідних, – каже Надія Бенько. – Особливо, якщо в родині є маленькі діти до шести місяців, бо їм щеплень від грипу ще не роблять, але для них ця хвороба може стати смертельною».

Перевірити, які щеплення робили в дитинстві, можна у дитячій медичній карті. Якщо ж її загубили, лікар рекомендує вакцинуватися по-новому.

Російської не треба

Останні роки багато людей бояться вакцинуватися. Найчастіше – не довіряють вакцині, зокрема індійській. Але, за словами лікаря, паніка безпідставна, бо всі заводи з виготовлення вакцин, крім російського, ретельно перевіряють.

«У світі є лише вісім заводів, що роблять вакцини, – говорить Надія Бенько. – Усі вони працюють за стандартами, повністю перевірені і мають сертифікати якості. Єдиний неперевірений – той, що в Росії. Тому, коли до влади в Україні прийшов сьогоднішній уряд, поставки російської вакцини одразу відмінили. Решта – в Індії, Кореї, Бельгії, Франції, Великобританії, США, Болгарії – всі однаково якісні. Індійський завод – найбільший у світі, він вакцинує 2 / 3 всієї планети».

Те, що після уколу з’являється почервоніння, набряк чи навіть піднімається температура – нормальна реакція на вакцину. При цьому не потрібно нічого прикладати до почервоніння чи мастити це місце йодом – пройде саме. Температуру радять збивати тільки тоді, якщо вона вища за 38,5.

«Колись також були ці почервоніння чи набряки, просто люди не помічали. До того ж, раніше вакцину кололи у сідничний м’яз, а не у стегно, тому не було такої вираженої реакції на вакцину. Але саме у стегно колоти правильно», – говорить Надія Бенько.

Не можна робити щеплення лише тим людям, у кого був анафілактичний шок (зниження артеріального тиску, недостатність кровообігу у важливих органах) на вакцину, але він зустрічається дуже рідко. Відкласти вакцинацію варто людям із загостренням хронічного захворювання чи з температурою вище 38.

Читайте: Оргазм – найкраща профілактика, – франківський гінеколог про рак грудей

У першу чергу отримати всі необхідні щеплення рекомендують людям з бронхіальною астмою, цук­ровим діабетом чи пережитими онкологічними захворюваннями, бо вони більш сприятливі до різних інфекцій.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.