Соціум

«Urban» тримає планку

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Перший в Україні громадський ресторан «Urban Space 100» відсвяткував свій перший день народження. Іншого подібного закладу в країні нема й досі. Святкували річницю скромно – невеличкою презентацією-звітом і драйвовим концертом від гурту «Dzierzynski Bitz» зі Словаччини.

urbanspace100_1

Трохи історії для тих, хто, може, досі не знає, що таке «Urban Space 100». Ініціатором створення громадського ресторану є платформа «Тепле місто». Цей заклад має особливість – сто власників, які скинулися на нього по тисячі доларів і не чекають звідти дивідендів. Це люди різного фаху та соціального статусу, як франківці, так і мешканці інших міст та навіть країн. За концепцією, 20 % прибутку ресторану іде на його поточну діяльність, а 80 % – на реалізацію соціальних проектів для розвитку Франківська. Куди й на що витрачати гроші, співвласники вирішують на закритих засіданнях – голосуванням.

urbanspace100_2

«Аби ресторан вийшов на якийсь прибуток, має пройти певний час, але нам уже вдалося виділити кошти на п’ять проектів, – розповідає куратор «Urban Space 100», одна із членів команди «Теплого міста» Юлія Ляхович. – Серед них «Франківський вуличний малюнок», музичний соціальний проект «Пенсія» та «Різдвяна шопка» – останні два авторства художника і музиканта Яреми Стецика. За кошти з ресторану профінансували купівлю деякого обладнання для «Urban Space Radio». Також підтримали «Міські гранти» від «Теп­лого міста», на них виділили 25 тисяч гривень. А «Міські гранти» – це ще п’ять окремих проектів на різну тематику – освітню, культурну, благодійну».

urbanspace100_3

За словами однієї зі співвласниць ресторану, фінансового директора будівельної компанії «Благо» Наталії Дяченко, нині вона рада, що приєдналася до цієї ініціативи – співфінансування «Urban Space 100».

«Хоч спершу друзі говорили, мовляв, дурна затія вкладати в це гроші, – говорить Наталія. – Та насправді, в першу чергу, це була така інвестиція в розвиток нашого міста. Не в той розвиток, який декларують десь там у Білому домі, а в інтелектуальний, культурний».

Рік тому ініціатори ідеї наголошували, що заклад буде відкритим безкоштовним майданчиком для всіх, хто займається міським середовищем.

urbanspace100_4

«За рік у громадському ресторані відбулося понад 250 подій, що для маленького Івано-Франківська – неймовірно багато! – вважає HR-менеджер компанії «23 ресторани» Аліна Токмиленко. – Раніше, аби почути якихось цікавих людей як мінімум треба було платити гроші та їхати до Львова чи Києва. А зараз вони самі їдуть до нас».

З найцікавіших подій відзначають презентацію проекту «Парклети», MitOst-фестиваль, дискусійні зустрічі з Євгеном Глібовицьким, Романом Скрипіним чи Ярославом Грицаком. Найчисельнішими були також арт-хакатон «Культурний код міста», міжнародний фестиваль документального кіно Docudays та презентації від «CANactions School for Urban Studies». А ще в ресторані відбулося чимало літературних і музичних заходів. І це все відвідали понад 10 тисяч людей!

«Цифри говорять про те, що франківці відкриті до нових знань, – каже Аліна Токмиленко. – Тому місто просто мусить розвиватися далі».

«Мене особисто вразила зустріч щодо забудови навколо міського озера, – пригадує Юлія Ляхович. – Тоді тут зібралося дуже багато людей, точилася гаряча дискусія, тобто було те, чого ми й хотіли, – аби громада об’єднувалася та робила якісь зміни у місті».

urbanspace100_5

Досягненням ресторану за цей рік стало і відкриття першого громадського онлайн-радіо – «Urban Space Radio».

«Я спершу взагалі вважала це божевільною ідеєю, та коли ми виграли грант, то воно стало реальнішим, – говорить Юлія Ляхович. – Дозбирали гроші і відкрили – нічого неможливого немає!».

urbanspace100_6

За словами Ляхович, є ідея розвивати громадські ресторани і в інших містах України. Адже до «Urban Space 100» вже приїжджають за досвідом активні молоді люди зі Львова, Рівного, Вінниці.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.