У Калуші відбулось засідання організаційного комітету, де обговорили встановлення пам’ятників, меморіальних дощок та інших пам’ятних знаків.
Зокрема, йшлося встановлення Хреста на пагорбі Слави та облагородження цієї території. Хрест мають намір встановити на місці шпиля. Ініціатором є координаційна рада політичних партій і громадських організацій демократичного спрямування Калущини, яка пропонує встановити Хрест висотою 30 метрів, пишуть Вікна.
Як повідомив головний архітектор міста Роман Кузик, були розроблені п’ять варіантів Хреста, з яких організаційний комітет обрав один із них. Проєкт передбачає встановлення Хреста висотою до 20 метрів, матеріал — залізобетон. Проте вибір є попереднім, оскільки варіанти пам’ятника поки що є лише ескізними малюнками і ще потрібно прорахувати технічну можливість встановити обраний варіант та його вартість.
Також на засіданні оргкомітету говорили про відкритий архітектурний конкурс на найкращий проєкт меморіального комплексу «Борцям за волю України» на бульварі Незалежності. Термін подачі пропозицій на конкурс завершується 28 січня. Станом на ранок 25 січня на конкурс не подано жодної пропозиції, — повідомив Роман Кузик. Однак вже є як мінімум чотири роботи, і , схоже, автори їх подаватимуть в останній день.
Читайте: Щоб без бляхи і золота. У Франківську студентів навчають рятувати старі церкви (ФОТО)
Ще один пам’ятний знак — горельєф Андрею Шептицькому планують встановити на майдані Шептицького, біля церкви Святого Архистратига Михаїла. Від літа на цей пам’ятний знак збирають пожертви. Тоді йшлося про те, що вартість проєкту — орієнтовно 160 тис гривень. Станом на кінець січня горельєф практично готовий — залишилося лише його встановити. Є й інші ідеї встановлення у Калуші пам’ятників визначним особистостям — Гнату Рожанському в Хотіні, Костянтині Малицькій, Лесі Українці та іншим.
Щодо Хреста та пагорбі Слави та меморіального комплексу «Борцям за волю України» на бульварі Незалежності, то вартість таких проєктів чимала, а у бюджеті громади на 2022 рік видатків на встановлення пам’ятників не передбачено. Тож є великий ризик, що далі розмов, конкурсів і проєктів справа не просунеться. Так, як це було з ідеєю пам’ятнику дзвоноливарству.
Нагадаємо, пам’ятник «Дзвонарство Калущини» планували встановити на перетині вулиць Дзвонарської і Винниченка. Конкурс провели у 2019 році, обрали проєкт-переможець, однак третій рік поспіль у бюджеті видатків на цей пам’ятник не закладають. Між іншим, тоді йшлося, що приблизна вартість пам’ятника висотою до 4,5 метри становитиме 450 тис. гривень (це за цінами 2019 року і без благоустрою території).
Ще раніше, з 1990-х років, у Калуші також обговорювали встановлення пам’ятника покровителю міста Архистратигу Михаїлу у сквері на майдані Шептицького. Однак ця ідея теж не була реалізована.
Comments are closed.