У п’ятницю, 20 жовтня, у селі Ільці Верховинського району відкрили лінію електропередач протяжністю 32 км. Енергетики переконують, введення в дію нової лінії забезпечить безперебійне електропостачання в гірських селах, позаяк старі мережі з навантаженням вже не справлялися.
Електрифікація гірських районів Прикарпаття розпочалася ще в сорокових роках ХХ століття. З того часу потреби місцевих жителів значно збільшились. Лише за останні п’ять років навантаження на електромережі Верховинського району зросло у три рази. Аби люди не мали проблем зі світлом, АТ «Прикарпаттяобленерго» побудувало нову лінію електропередач потужністю 110 кВ. Вона з’єднала дев’ять населених пунктів: Яворів, Снідавку, Черетів, Буковець, Криворівню, Бережницю, Віпче, Верховину та Ільці, де реконструювали електропідстанцію.
За словами заступника директора з технічних питань компанії «Новітні Енергетичні Програми» Володимира Заровецького, будувати лінію розпочали ще у 2012 році. Це один із наймасштабніших проектів в енергетиці Івано-Франківщини за останні роки. Та через гірський рельєф було чимало труднощів, зокрема зі встановленням електроопор.
«Загалом поставили понад 140 електроопор різних конструкцій (найвища – 40 метрів) – говорить Володимир Заровецький. – Там, де не можна було прокласти звичайні габаритні, використали дев’ять компактних конусних опор. А в місцях, де довжина одного прольоту перевищувала 500 м, поставили п’ять багатогранних цинкових опор. Крім того, протягнули 7216 метрів проводу Aero-Z, який менш чутливий до вітру й налипання льоду зі снігом – це десь 23 % від загальної довжини лінії».
Для встановлення опор у важкодоступних місцях вперше на Прикарпатті застосували метод нарощування конструкцій. За допомогою переносного вантового крану опору збирали з окремих металевих секцій і робили це практично без застосування важкої техніки.
Окрім того, суттєвою перешкодою в роботі була загроза зсувів ґрунту в горах. Через це під багатогранні металеві опори доводилося споруджувати буроін’єкційні фундаменти.
Крім виробничих аспектів, на роботи впливав і людський фактор. Адже на деяких відрізках лінія проходить через ділянки місцевих мешканців, які подекуди були проти розташування опор чи проходження лінії за попереднім планом. Тому разом шукали компроміс. Тут дуже допомогли сільські голови, які налагоджували спілкування з місцевим населенням, організовували громадські слухання. На зборах питання вирішувалося за спільною згодою обох сторін – як селян, так і електромонтажників.
«Як тільки було визначено, що до нашого села проводять високовольтну лінію, ми організували громадські слухання, – каже сільський голова Ільців Василь Джоголюк. – У нас люди не виступали проти будівництва, бо ж світла всім треба. Тому коли почали встановлювати опори, то проблем майже не було. Крім того, енергетики допомогли перенести опори та лінію вуличного освітлення, а для сільського бюджету це обійшлося б недешево».
Куратор проекту Роман Кумгир зазначає, що якби не цей проект, то довелося б вводити графіки відключень. Адже до цього часу живлення Верховинського району здійснювалось з підстанції Ворохти.
«Пропускна здатність лінії була вичерпана ще десь 10 років тому, – пояснює технічний директор АТ «Прикарпаттяобленерго» Олег Сеник. – Та ми повинні дати людям стільки світла, скільки вони потребують. Зараз уже маємо достатньо великий резерв потужності – трансформатор 40 МВ А (мегавольт-ампер)».
Загалом весь проект обійшовся АТ «Прикарпаттяобленерго» у понад 190 млн гривень. На черзі будівництво лінії у 110 кВ в селі Поляниця.
Високовольтна лінія «Яворів-Ільці» значно збільшить електричні потужності високогірного регіону. Його мешканці, нарешті, забудуть про перебої зі світлом. Крім того, і це найголовніше, надійне електрозабезпечення стане поштовхом до швидшого розвитку туристичного й супутнього бізнесу в Карпатах.
Comments are closed.