Соціум

У Франківську в будівельному котловані відкопали дошку Петра Скарги (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У суботу, 28 травня, користувач Facebook Василь Ванчук виклав у соцмережі фото старовинної пам’ятної дошки із польським написом. Як з’ясувалося пізніше, її знайшли при ритті котловану у приватному секторі на вулиці Українських Декабристів у Франківську. Чорна мармурова дошка була розбита на кілька частин, один верхній фрагмент взагалі відсутній.

Таблиця Скарг_

Український переклад напису виглядає так:

«Безсмертному Петрові Скарзі, капеланові Товариства Ісуса, апостолові католицизму в Польщі і єдності церкви руської з римською, творцеві справ християнського милосердя, будителеві національної свідомості, вчителеві найчистішої полум’яної любові до вітчизни, найвидатнішому мовцеві Речі Посполитої польського слова, архимайстрові у 300 річницю смерті громадяни міста Станиславова на знак пошани і вдячності камінь цей встановили 1612 – 27. ІХ – 1912».

Н_ша п_д табличку

Де висіла ця дошка? Газета «Кур’єр Станіславовскі» за 6 жовтня 1912 року повідомляла, що у минулу неділю в місті проходили ювілейні урочистості по вшануванню пам’яті видатного теолога і єзуїта Петра Скарги (1536-1612). Під час них вулицю Заболотівську перейменували на Скарги, а на єзуїтському костелі на же тій вулиці повісили пам’ятну дошку. На деяких польських поштівках її навіть можна побачити, а до наших часів збереглася ніша на стіні колишнього храму. У 1946 році совіти закрили костел, розмістивши там фондосховище обласного архіву. Тепер споруду займає Свято-Троїцький кафедральний собор Української православної церкви Київського Патріархату.

Газета Петро Скарга

Після публікації фотографії у соцмережах люди, що знайшли уламки дошки, у присутності патрульної поліції передали їх археологам.

«Зараз ми проводимо дослідження таблиці, — каже директор Прикарпатської археологічної експедиції інституту археології НАН Василь Романець. — Яка її подальша доля? Усі археологічні знахідки є власністю держави, тож після вивчення ми передамо дошку до краєзнавчого музею. Або другий варіант — якщо виділять кошти на проектні роботи і священики не будуть проти — можливе відновлення таблиці на її історичному місці».

kostel_jez07

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.