Соціум

Спершу зробили, потім спитали

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Нинішній стан комуналки не витримує критики. Так сказав на загальнообласних слуханнях з питань реформування ЖКГ заступник голови ОДА Руслан Гусак. В Івано-Франківську останній місяць тривали громадські слухання на цю тему.

Саме там, за задумом, мешканці мали би розповісти, як вони бачать реформування ЖЕО, обговорити програму, яку напередодні прийняла сесія міської ради.

Автором ідеї загальних слухань є голова ОДА Михайло Вишиванюк. Відтак, ні в кого не виникло запитання про доречність їх проведення. Правда, з ідеєю губернатор трохи запізнився – міські обранці вже прийняли програму. І не тільки вони – така програма вже прийнята і на всеукраїнському рівні. В ній чітко сказано, що до 2015 року всі мають бути переведені на об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Виглядає трохи дивно, бо громадські слухання мали би передувати тим програмам, які приймала влада. Бо саме ми, пересічні мешканці, живемо у напівзруйнованих будинках, де протікають труби, дахи, батареї. А вийшло, як завжди.

Де знайти дурня?

Не дивно, що звістка про примусове переведення будинків на ОСББ для іванофранківців прозвучала як грім серед ясного неба. Хто не встигне, «переїде» автоматично. Як вони там собі у Києві це планують робити – ще невідомо. Бо у програмі поки що не розписана технологія. Наприклад, кого поставлять головою ОСББ, якщо в будинку не буде жодного охочого взяти на себе відповідальність?

А таких випадків може бути переважна більшість. І причина навіть не в тому, що люди не готові брати на себе відповідальність. Причина в тому, що, наприклад, у Франківську 70% будинків – це старий житловий фонд, збудований 40-60 років тому. Тож, беручи на себе це «щастя», треба або взагалі не розумітися на тому, що робиш, або мати неабияку сміливість. І сподіватися на те, що в разі будь-якої будинкової халепи усі твої сусіди здаватимуть сотні гривень, аби спільно вирішити проблему.

«Де знайти такого дурня?» – прямо спитала у чиновників одна з учасниць громадських слухань. А таких, назвемо їх сміливцями, в Івано-Франківську є 158. Якщо брати у відсотках, це один із найбільших показників в Україні. Деяким дійсно вдається успішно працювати, в інших – не виходить зовсім. Відтак, час від часу вони просяться назад до жеку.

У держпрограмі є пункт про те, що кошти на ремонт житла будуть виділятися виключно на ОСББ. І франківська міськрада, приймаючи цьогорічний бюджет, пішла за тим самим принципом. Така постановка питання мала б заохотити людей до самоорганізації. І має свою логіку. Адже мешканці часто не відчувають відповідальності за під’їзд, ліфт чи прибудинкову територію. Мовляв, квартира – моя, а за порогом – то чуже, жеківське. І за погане утримання будинку завжди можна спитати в лінивого комунальника. «За що я плачу тобі гроші?». Забувши при цьому, що вчора, наприклад, саме твоя дитина «проколупала» дірку на сходовій клітці, а ти сам кинув у під’їзді недопалок.

Зрештою, не можна все списувати і на менталітет. Бо й наші комунальники, як не крути, варті свого. Їхнє ставлення до людських скарг, відписки та роздуті штати теж мають достойне місце в історії.

Різними шляхами

В Україні кілька останніх років більш-менш успішно розвивається проект «розмежування послуг виконавця та замовника». Є його зародок і в Івано-Франківську. КП «Дирекція замовників», якому передали 17 будинків із «кечівського» фонду, має у штаті лише сім одиниць. Усі послуги воно замовляє у виконавців, з якими уклало угоди. Підприємство не те, щоби працювало аж надто успішно, (бо люди, як нарікали на ЖЕО чи КЕЧ, так нарікають і на нього), принаймні, не має боргів.

Саме «Дирекція замовників» нині стала «палочкою-виручалочкою» для міського голови Віктора Анушкевичуса. Він як почав вихвалятися успішною роботою цього підприємства перед виборами, так не припинив цього і зараз. Так, на громадських слуханнях він назвав «Дирекцію», що обслуговує 17 будинків (а в місті є понад 400 багатоквартирних будинків), реформою ЖКГ. І додав, що іншого шляху він не бачить. Це попри те, що в Києві за нас уже вирішили та сказали – ОСББ.

Як того можна було очікувати, громадські слухання перетворилися на суцільні людські скарги в бік комунальної галузі. Чиновники збагнули, що перевести до 2015 року наш житловий фонд на ОСББ, скоріше за все, не вдасться. Іванофранківці підтримують реформування комуналки на 100%. Однак, виступають за різні форми балансоутримувачів. І дай Бог, аби хоч тут можновладці прислухалися до простих людей.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.