Кримінал Соціум Статті

Шахраї полюють на довіру. Топ найпопулярніших афер на Франківщині

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Придбати чи продати щось он-лайн – буденні речі. Можна позбутися непотрібного мотлоху і знайти щось за доброю ціною. Але якщо не бути насторожі, одного дня можна втратити купу грошей. Бо поки ми відволікаємося, шахраї роблять свою роботу.

В управлінні Нацполіції області кажуть, у них є окремий рейтинг найпопулярніших шахрайств. За словами Володимира Цибульського, начальника відділу розкриття злочинів проти власності, в області цьогоріч зареєстровано 270 таких випадків. Каже, порівняно із сусідньою Львівщиною, це ще й не так багато – там більше тисячі. Але там і людей більше.

Нікому й ніколи

«Важливо, аби жителі звертали увагу на такі речі й не потрапляли до рук шахраїв, – говорить Цибульський. – Цьогоріч є вже 67 випадків, коли телефонують начебто представники банку і випитують дані банківської картки або блокують телефонну картку і з її допомогою знімають гроші з рахунків».

Працює це так. Людина виставляє товар на продаж. Покупець просить у неї номер картки, аби скинути завдаток чи оплату. Але грошей не перераховує, мовляв, товар не підійшов. Минає кілька тижнів, і людині починають надзвонювати з кількох невідомих номерів. Коли передзвонити на пропущені, там ніхто не відповідає. А потім виявляється, що у телефоні зникла мережа, а картку вже відновили на ім’я іншої особи – для цього в офісі мобільного оператора достатньо назвати три номери, на які ви недавно телефонували. Шахраї вже мають номер банківської картки і прив’язаний до неї номер телефону. Тому легко знімають усе, що дозволяє кредитний ліміт.

Ну а з дзвінками начебто працівників банку, які випитують ваші персональні та карткові дані, працює єдине правило: за жодних обставин не можна розповідати таку інформацію – ні знайомим, ні незнайомим. Рано чи пізно закінчиться це одним – хтось та й зніме гроші без вашого відома.

До теми: Орендарів рятує здоровий глузд. Як у Франківську зняти квартиру і не потрапити на гроші

У прес-службі Нацполіції області розповідають, що цього місяця на таку схему потрапив 46-річний франківець. До нього зателефонував невідомий, який представився співробітником служби безпеки банку. Аферист повідомив, що з карткового рахунку чоловіка хтось намагався зняти гроші. І запевнив, що кошти можна вберегти, але для цього їх необхідно перерахувати на інший рахунок. Франківець погодився. В результаті втратив 42 тис грн.

А в 70-річного пенсіонера телефонні шахраї видурили банківські реквізити під приводом збільшення ліміту картки. Після цього з рахунку франківця зняли 17 тис грн.

Торгівля совістю

Наступний за популярністю вид шахрайства – при купівлі-продажу товарів на сайті OLX. Цьогоріч на Прикарпатті було вже 27 звернень. Товар тут не має значення – хоч дитячі речі, хоч ноутбуки. Люди кидають на картку передоплату чи зав­даток, а продавець зникає, його телефон мовчить. У поліції радять при купівлі товарів он-лайн обов’язково користуватися післяплатою.

Третім за популярністю є завдатки за трактори, мотоцикли та автівки на спеціалізованих сайтах. Тут уже переказують значно більші суми: 17, 20, 30 тис грн. Останній випадок був у Снятині: чоловік перерахував за трактор частину вартості – 40 тис, а продавець зник…

Інший вид шахрайства часто трапляється на вокзалах – незнайомі просять телефон, аби подзвонити, і тікають з ним. За цей рік є вже 12 таких фактів.

«А от коли начебто працівники поліції телефонують і кажуть, що син потрапив у ДТП, це ще й підриває авторитет поліції. Люди довірливі й потрапляють на гачок, – розповідає Цибульський. – Суми тут значно більші – від тисячі доларів і вище. Переважно, жертви – люди похилого віку. Шахраї телефонують на стаціонарні телефони, бо номери і прізвища людей є в довідниках у відкритому доступі. Кажуть, що син збив людину, побив когось чи навіть убив і для вирішення питання потрібно внести гроші. Буває, що просять переказати на картку або ж приходять пов’язані із шахраями особи і забирають готівку. Переважно цим теж займаються із в’язниць. За день за довідником вони обдзвонюють до 300 абонентів – номер за номером. Хтось один та й поведеться».

Читайте також: На Прикарпатті нова афера: злочинці прикидаються чиновниками, щоб видурити гроші (ВІДЕО)

Цього року працівники відділу затримали такого чоловіка із Сум. Дзвінки були із Житомирської області. А він тут забирав гроші. У Франківську довели два факти, ще чотири – у Житомирі, три – на Волині, ще два – у Хмельницькому. Суд випустив його під заставу, а тепер він оголошений в розшук, кажуть у поліції.

Брешуть просто в очі

«Потрапити до рук шахраїв можна і при особистій купівлі товару, – розповідає Володимир Цибульський. – Під час зустрічі такі покупці пропонують переказати гроші на картку через он-лайн-банкінг. Людині приходить sms про отримання грошей. Вона одразу баланс рахунку не перевіряє, віддає товар і вже згодом виявляє, що на рахунку грошей немає, а sms – неправдиве. Цього року зареєстровано чотири такі випадки – шахраї видурили ювелірні вироби, був випадок із ноутбуком».

Каже, минулого року був ще популярний виграш автомобіля в лотерею. Мовляв, ви виграли автомобіль, але аби його отримати, потрібно сплатити податок за нього. Люди кидають по 50-40 тис грн, а потім виявляють, що їх надурили.

Окремі шахраї виманюють гроші за виготовлення віз. Люди у спеціалізованих офісах залишають гроші на візу, а її просто не роблять і постійно знаходять відмовки.

«У Калуші є справа, яка тягнеться ще з 2016 року. Жінка виготовляла візи в Англію і США, – говорить Цибульський. – Це при тому, що в США таким чином виїхати не вдасться. Люди платили шалені суми – по 15-20 тис доларів. І це все тяглося місяцями. Вона все казала виробляти якісь довідки, нібито щось переробляла».

У поліції кажуть, є зовсім буденні способи видурити майно у жителів – коли знімають порчу, просять води, продають мед, харчі тощо.

Приміром, у жовтні дві незнайомки прийшли до літньої жінки. Представилися операторками з обміну грошей. Сказали, що допоможуть пенсіонерці, та попросили показати заощадження. Мовляв, гривні виходять з обігу, їх варто поміняти на євро.

Тож пенсіонерка виклала на стіл перед ними 33 000 гривень і 2 000 євро. Поки вона пішла шукати решту, шахрайки вхопили гроші та й втекли.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.