Соціум Статті

Орендарів рятує здоровий глузд. Як у Франківську зняти квартиру і не потрапити на шахраїв

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Знайти нормальне помешкання ще й за хорошою ціною – мрія кожного квартиранта. Власники хочуть заробити і при цьому не сильно переймаються станом помешкань, орендарі шукають найкращий варіант, ріелторам потрібен заробіток.

Та в цю компанію можуть затесатись і шахраї… Орендарі

Микола із Косова вирішив переїхати до Франківська. Прізвища називати не хоче, бо досвід – не з приємних. Знайшов на сайті оголошень квартиру, телефоном домовився з орендарем і у визначений день приїхав до Франківська з усіма речами. Та коли зателефонував орендареві, той сказав що потрапив у ДТП і зможе прихати лише якщо переказати йому 200 доларів. На запитання – «Це розвод?» – кинув слухавку.

Микола зупинився у друзів і за три дні таки знайшов нормальну квартиру. Але все могло скластися й зовсім по-іншому. Бо якщо вже приїхав з речами, аби вселятися, то з відчаю можна й потрапити на гачок.

В управлінні Нацполіції області кажуть, шахраї так і перевіряють – зайде чи ні. Рано чи пізно таки заходить. Частіше люди погоджуються перерахувати 300 чи 500 грн завдатку, аби квартиру більш нікому не здали. Та в таких випадках ошукані орендарі навіть до поліції не йдуть.

«У нас не так багато квартирних шахрайств саме з орендою, – говорить майор поліції Володимир Цибульський, начальник відділу розкриття злочинів проти власності. – Цього року є одне звернення в Калуші і чотири по Франківську. Такі випадки були в кінці серпня й на початку вересня – коли студенти намагаються шукати житло. Останній факт був на початку вересня. Виходить, що підлаштовувалися під студентів».

До теми: Дешеві Карпати – лише в шахраїв. Як не натрапити на аферу й перевірити сумнівне оголошення

Каже, шахраї заходять на сайт продажу квартир, обирають фото, роблять з них своє оголошення, ставлять одноразовий телефонний номер і чекають, поки хтось подзвонить. А потім просять завдаток, аби нікому іншому не здали квартиру. У поліції радять жодних передоплат не здійснювати і завдатків не переказувати.

«Ми припускаємо, що більшість таких шахрайських оголошень публікують із в’язниць. Вони видурюють у людей від 300 до 800 грн – хто й на скільки поведеться, – говорить майор Цибульський. – За такі гроші навіть не йдуть писати заяву. Тим більше, такого і на кримінал не вистачить. Фактично людина не виконала умови усної домовленості».

Пояснює, у поліції можуть встановити, звідки дзвонили. І переважно – з інших областей. Але ці номери звично використовують лише для оголошень, телефони одразу вимикають і встановити власника неможливо. Навіть за картковим рахунком виявити не можна.

Розповідає, що два роки тому були випадки, коли шахраї знімали квартиру на добу і за цей час намагалися її здати іншим людям. Брали гроші за кілька місяців наперед і зникали. Люди переказували по 8-9 тис грн одразу за два-три місяці.

«Перед зимовими святами актуальним буде шахрайство із житлом у Карпатах – Яремче, Микуличин, Татарів, Буковель. Почнеться із грудня і триватиме до середини січня, – додає Володимир Цибульський. – Тут у людей теж вимагатимуть завдатки. Краще не кидати нічого. Аби перестрахуватися, то перед тим, як перераховувати гроші, хай скидають вам документи на заняття діяльністю, документи про себе. Так просто кидати невідомо кому і невідомо на який рахунок – не варто».

Читатайте також: Вам телефонує аферист. Як франківців «розводять» на гроші

Франківчанка Лара Шемякіна має великий досвід із орендою помешкань – орендувала житло у Франківську, Львові та Києві. Каже, що напряму із власниками, що з ріелторами, позитиву було мало.

«Ріелтори у Франківську та й в інших містах нині беруть за послуги 100 % від місячної вартості квартири. Але вони не несуть жодної відповідальності, крім того, що підписують договір. Далі про все орендар домовляється з власником, – говорить Лара. – У Львові з квартирами ще важче – там високі ціни і жахливі ремонти. Бувало, що на одну квартиру приходило по кілька маклерів».

Каже, мала досвід, коли власник намагався на ній заробити по максимуму. Він щомісяця приходив на квартиру, брав оплату і разом оплачував комуналку за показниками лічильника. До того ж, суворо заборонив будь-кому відчиняти двері, особливо контролерам.

«Якось ми таки впустили контролерку і цифри не збіглися дуже сильно – ледь не вдвічі, – розповідає Лара. – Потім виявилося, у нього була субсидія за комуналку, а ми платили по 500 доларів на місяць і ще до тисячі гривень комуналки. Коли дізналися, що нас «намахують» ще й на цьому, було трохи неприємно».

З цим орендарем навіть розійтися не вдалося без осаду: «Переїжджати довелося терміново, бо з’явилася краща робота у Києві. Коли виїжджали, то мали оплачений цілий місяць і ще один, який оплачували наперед як останній. Ми запропонували подрузі пожити ці два місяці. Але власник забрав ключі і сказав, що поверне гроші, як знайде нових орендарів. Ні орендарів, ні грошей ми більше не бачили. Так нас нагріли ще на 20 тисяч».

До теми: «Друг потрапив у ДТП. Позичте грошей» – нові афери з’явилися у Франківську (ВІДЕО)

Згадує ще історію знайомої – дів­чина зняла квартиру через ріелтора. І коли вже на орендованій кухні пила чай, квартиру своїм ключем відкрили інші хлопці, які, як виявилося, теж зняли цю квартиру. Подруга зняла через ріелтора, а ті хлопці – через попередніх мешканців, які були винні їм гроші і так вирішили розрахуватись…

Лара Шемякіна говорить, дуже добре відчула на собі байдужість деяких господарів та орендодавців до квартирантів. Тож коли переїхала до Києва і вирішила здавати однокімнатну квартиру у Франківську, зробила дім – як для себе. Каже, старалася забезпечити зручним для сну диваном з ламелями і ортопедичним матрацом. Бо хороший сон – це базова потреба, про яку орендодавці не дбають взагалі.

«Це все не по-людськи робиться. Ніхто не зацікавлений в тому, щоб в тебе був килимок на підлозі чи мильничка у ванній, мінімальний набір тарілок і виделок, – розповідає Лара. – Тому я робила все так, як би я хотіла, щоб було в тій квартирі, в яку заселяюся. Зокрема і мінімальний набір посуду, меблів і речей, щоб людина могла вселитися, а потім вже по ситуації вирішила, що ще докупити».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.