Соціум

Прикарпатські волонтери облаштували туристичний маршрут до бункера полковника УПА

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На вихідних команда волонтерів здійснили еколого-туристичну експедицію з облаштуванням турмаршруту на гору Березовачка до бункера полковника Грома – Миколи Твердохліба.

Всупереч пронозам погоди, понад 20 волонтерів та волонтерок прибирали сміття біля Бистриці-Надвірнянської, чистили стежку, встановили інформаційний стенд на початку маршруту. А на стежці до бункера Грома облаштували місця відпочинку з лавками, ламелі яких виготовлені з переробленого в майстерні EcoREactive пластику. Про це повідомили на сторінці гірського рятувального центру, пише Репортер.

Маршрут середньої складності, протяжністю 4,5 км, перепад висот до 700 м, розпочинається у селі Зелена, його частина проходить межею ПЗ «Горгани».

Дякуємо працівникам ПЗ «Горгани» та Івано-Франківській міській аварійно-рятувальній службі” (наш МАРС) за супровід, участь і допомогу. Приємним та несподіваним бонусом для волонтерів було занурення у минуле за допомогою активістів Клуб замку “Краснодвір” та екскурсія в Інтерактивний Музей Лицарства в Надвірній, – пишуть екоактивісти.

Про полковника Грома

Микола Дмитрович Твердохліб – псевда: «Грім», «Музика», «Петро»; народився у 1911 році в селі Петрилів, Тлумацького району. Загинув 17 травня 1954 року. Твердохліб був полковником УПА, референтом СБ Карпатського краю (1944-1949), командиром ВО-4 «Говерла» (1945-1954). Лицар Золотого Хреста Заслуги 1 класу.

У 1953 році, після переходу «Грома» та його штабу до Надвірнянщини, на схилі гори Березовачка збудували криївку. 17 травня 1954 чекістам вдалось дізнатись місце розташування та оточити її. Полковник відстрілювався від ворога майже день, а потім застрелився разом із дружиною. Бункер закидали гранатами, а підпільницю «Ружу» (Анну Попович) схопили. Так завершилася доля одного з найвідоміших провідників УПА, вірного сина України – Миколи Твердохліба, полковника «Грома». А історія Анни Попович та події, які відбувались у 1954 році, лягли в сценарій фільму «Жива» Тараса Химича.

Акція відбулася за ініціативою «EcoREactive: екологічні студії в Горганах», яка втілюється за підтримки Надвірнянської і Пасічнянської громад та сприяння проєкту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» Support to Nature Protected Areas in Ukraine, що фінансується урядом Німеччини через Кредитну установу для Відбудови KfW. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України є бенефіціаром проєкту.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.