Відео Соціум Статті

Покупець завжди правий? Як у Франківську повернути товар назад у магазин

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Якщо товар з магазину зіпсований, то втрачено не все. Коли в магазині ваші прохання і чек ігнорують, має допомогти Держпродспоживслужба. Головне – знати свої права.

Треба документи і чек

Із ситуацією, коли куплені м’ясо чи молочні продукти вдома виявлялися зіпсованими, стикався, напевно, кожен. Зараз магазини переважно йдуть назустріч і без проблем повертають гроші чи обмінюють товар, бо знають – під загрозою репутація.

«Я двічі повертала товар до магазину, – розповідає франківчанка Інна Стефанишин. – В «Арсені» купила зіпсований фарш, а в АТБ – курку. Обидва рази переді мною вибачилися і повернули гроші, незважаючи на те, що я оплачувала товар карткою. В «Арсені» повернули на картку, а в АТБ віддали готівкою».

У супермаркеті «Арсен» пояснюють: якщо потрібно повернути товар вартістю до 100 грн, то треба мати лише чек або наліпку на товарі, за якими видно, що продукти купили саме в них. Якщо ж товар дорожчий за 100 грн, то треба мати з собою документи – паспорт або водійські права. Деякі товари, згідно із законом, взагалі не повертають – наприклад, нижню білизну.

Читайте: Закон мав би захистити. Як франківцям вберегтися від неякісних харчів (ФОТО)

Повернення одягу або техніки може зай­няти більше часу і нервів, адже й гроші там більші. Але закон захистить і тут.

«Кілька тижнів тому я купила пальто в магазині «Pink». Воно покошлатилось уже після першого вдягання, – скаржиться Ірина Яцків. – У крамниці спочатку не хотіли повертати гроші, казали, щоб я набрала товару на цю суму, але я не погодилась. Мені зателефонували зі Львова, з головного офісу, вибачилися, пропонували залишити пальто і на цю суму ще вибрати собі одягу. Та я стояла на своєму – продавці погодились».

Згідно із законом про захист прав споживачів, покупець може повернути товар протягом 14 днів, якщо він не підійшов по кольору, фасону, габаритами, формою, розміром чи якщо є виробничий брак. У магазині одягу «Oodji» так само кажуть, що треба мати чек і паспорт (або права), тоді вони заповнюють спеціальний бланк, вписують туди номери документів і причину повернення товару – все.

Також за законом, якщо протягом гарантійного терміну товар виявився поганої якості з вини виробника або продавця, покупець може вимагати повернути свої гроші або замінити придбану річ. При цьому, якщо замінений товар тієї ж марки дорожчий, доплачувати за нього не треба. Якщо річ обмінюють на таку ж саму, але іншої марки, то роблять перерахунок. Та якщо з часу купівлі товар, на який будуть обмінювати річ з дефектом, подорожчав, його вартість порахують по теперішній ціні. Якщо ж, навпаки, подешевшав, ціну розрахують як у день купівлі першого товару. Ті ж самі правила стосуються отримання грошей за товар поганої якості – в який би бік не змінилася ціна, покупець буде в мінусі. Гроші мають повернути одразу, якщо з якихось причин це неможливо – то не пізніше, ніж за сім днів.

Читайте: Нові вимоги до упаковки або Хто з франківців знає, що таке сметанка

Якщо товар уже використовували, але він виявився поганим, скоріш за все запропонують гарантійний ремонт. Повертають гроші в разі недоліку виробничого характеру, який не виправити.

Коли споживач погоджується на те, щоб магазин відремонтував річ або усунув недоліки, на це продавцям дається 14 днів. Довше – тільки за згодою покупця.

Повернути товар належної якості можна, якщо його ще не використовували і на ньому є всі ярлики та збережений товарний вигляд. Тоді покупець може вибрати аналогічний з асортименту, який є у магазині, доплативши різницю, або ж отримати гроші назад.

На магазин накладуть штраф

За 2018 рік на Прикарпатті було 855 звернень про порушення прав споживачів у Держ­продспоживслужбу. Це більше, ніж у минулі роки, можливо через створення консультаційних центрів, які з минулого року діють у кожному обласному центрі та місті обласного підпорядкування. У більшості випадках служба намагалася вирішити питання мирно, шляхом переговорів з магазинами й закладами, але було і 355 позапланових перевірок.

«Наприклад, на початку 2018 року був випадок – поставка дорогих меблів, вартість договору – понад 18 тисяч доларів, – розповідає Олександр Грибик, начальник управління захисту прав споживачів Держпродспоживслужби на Прикарпатті. – Магазин відмовлявся усунути недоліки. Ми провели перевірку і притягнули його до відповідальності – подали позов про порушення прав споживача».

Якщо з магазином усно домовитися не вийшло, треба написати їм письмову заяву. Результату нема – тоді у Держпродспоживслужбу. Вона перевірить та, якщо доведуть вину крамниці, накладе на нього санкції – переважно штраф. Гроші покупцеві, звісно, повертають.

Читайте: Що гублять франківці у маршрутках, і як речі знаходять своїх власників

«За відмову споживачу в реалізації його прав сума штрафу – у десятикратному розмірі від вартості товару, – пояснює Олександр Грибик. – При порушенні гарантійного ремонту – 100 % вартості товару. Якщо термін гарантійного ремонту перевищили, споживач має право вимагати відшкодування – 1 % від ціни за кожен протермінований день. За продаж продуктів, у яких вийшов термін придатності, магазину доведеться заплатити 200 % від вартості товару. А якщо наші спеціалісти дослідили продукцію і виявилося, що вона не відповідає вимогам, то штраф – 50 % від вартості».

Крім випадків серйозних порушень, свої права треба знати і у повсякденному житті. Згідно із Порядком провадження торговельної діяльності та правилами торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, магазин не має права змушувати клієнтів залишати особисті речі в камерах без їхнього бажання. До того ж, згідно з Цивільним кодексом, саме магазин відповідає за збереження речей у камері, незважаючи на те, що адміністрація супермаркетів часто попереджає про протилежне.

Також, магазин мусить сприяти покупцю у виборі товару, за потреби, надати йому інформацію, перевірити якість та вагу, надати потрібні документи. А ще покупець має право фотографувати у супермаркетах, чіпати товар руками і в разі, якщо щось ненароком розіб’ється, не платити за ще не куплену річ, адже за неї поки що відповідає магазин.

Також, якщо на ціннику була одна цифра, а на касі виявилася інша, то покупець має право заплатити стільки, скільки вказано на ціннику. Забули, переплутали, помилилися – не працює, більше, ніж на ціннику вимагати не може ніхто.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.