Соціум

Податок на «закордон»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Міндоходів планує обкладати митом міжнародні посилки, які дорожчі 100 євро, та ввезений багаж, дорожчий 300 євро. У скільки нам з вами може обійтися така ініціатива?

Отож, 4 липня Міністерство доходів і зборів винесло на громадське обговорення законопроект про зміни до Митного і Податкового кодексів щодо митного оформлення товарів, які перевозяться і пересилаються через український кордон.

У пояснювальній записці Міністерство каже, що нині українці зловживають спрощеним порядком переміщення товарів з‑за кордону. Тут варто зазначити, що, згідно з чинним законом, посилки до 300 євро та перевезення товару до 500 євро не обкладається митом та ПДВ. А винахідливі українці, запевняють у Міністерстві, навчилися на цьому заробляти. Купують за кордоном товар, вартість якого не перевищує цієї суми, а потім продають його в Україні. Тобто бізнес на лице. А державі від того що? Вона втрачає на митних платежах. Тож ситуацію треба негайно виправляти.

Що не кажіть, а такий бізнес існує і це факт. Бо, як заробляють на польських продуктах, можна легко побачити навіть на франківському базарі. Під час своєї поїздки до Польщі на закупи самі були свідками того, як наші жіночки везли звідтіль цілі ящики йогуртів, печива, пральних засобів, які потім продають у нас.

У пояснювальній записці до законопроекту Міністерство якраз акцентує на такому виді бізнесу, і каже, що «документ призначений для виключення нецільового використання безмитного пересилання товару». Тож проект пропонує, аби усі «товари, що перетинають кордон і мають ознаки подрібненої партії та/або товарів, які зазвичай не використовуються для задоволення повсякденних потреб громадян, незалежно від їх вартості, підлягають письмовому декларуванню».

Здавалося б, усе логічно і більше нічого не потрібно. Але заразом Міндоходів хоче і знизити ліміт вартості товарів, яка не оподатковується, — для міжнародних поштових відправлень з 300 до 100 євро, а для товарів, які ввозяться з‑за кордону, з 500 до 300 євро.

А така ініціатива зачіпає уже не тільки спритних підприємців, але й чи не кожного другого українця.

Для прикладу, нині чимало народу їздить до тієї ж Польщі «на закупи». Людям вигідно. Бо ж, виробивши першу таку візу і привізши чеки-фактури, можна отримати другу — уже річну. А візи у нас зав­жди в ціні. Крім того, як не крути, у Польщі ціни таки нижчі, можна непогано зекономити, якщо добре закупитися. Як зміниться ситуація, якщо цей проект таки стане законом?

Як нам пояснили в обласному управлінні Міністерства зборів та доходів, сьогодні весь товар, який іде у супроводжуючому багажі та ручній поклажі, вартість якого менше 500 євро, а вага — 50 кг, митом та податком не обкладається. Якщо вартість багажу від 500 до 10 тисяч євро, а вага — більше 50 кг, тоді ви маєте заплатити ввізне мито (за ставкою 10% вартості товару) та ПДВ (20%). Варто зауважити, що платиться тільки за ту суму, яка перевищує ліміт. Тобто, якщо товар коштує 600 євро, то платите податки тільки зі 100.

Міністерство ж пропонує знизити цей бар’єр — платити за багаж, що дорожче уже 300 євро.

«Ми з подругою їздимо на закупи до Перемишля десь раз на два місяці, — розказує франківчанка Оксана Іваничук. — Набираємо всього, що треба для дому, — якісь продукти, пральні порошки, я навіть мікрохвильову звідти везла. В середньому десь 400-500 євро тратимо. Їдемо рейсовим автобусом. Поки що ніяких аж таких претензій з боку митниці не було. У сумки не дивилися. Але, думаю, якщо той поріг знизять, то це може стати приводом до, скажемо так, ретельнішої перевірки. І хто знає, чи стануть ті «закупи» вигідними».

Ще один нюанс у цій справі — передачі, які висилають наші заробітчани з-за кордону. Адже це також товар. Як бути з цим? Ми трохи порозпитували водіїв, які возять такі передачі. Ті про тонкощі проходження митниці говорити категорично відмовляються, але прогнозують, що у разі прийняття закону може зрости вартість передач — хоча б з 1,5 євро за кілограм до 2.

Стосується запропонована новація і посилок з‑за кордону, так званого інтернет-шопінгу. Наш народ вже давно зрозумів, що купувати техніку — мобільні телефони, планшети, фотоапарати, та навіть одяг — дешевше на закордонних сайтах.

«От минулого тижня купив фотоапарат, на американському сайті — «www.bhphotovideo.com», заплатив за нього 300 доларів, — розповідає франківчанин Сергій Мельник. — У наших інтернет-магазинах, навіть на тій же «Розетці», він коштує 5 тисяч. Економія очевидна».

Ніяких податків хлопець за це не платив, бо сьогодні, якщо вартість товару у посилці до 300 євро, значить він проходить без мита. У проекті ж закону цю планку пропонують знизити до 100 євро. На все, що дорожче, має нараховуватися мито за ставкою у розмірі 10% вартості та ПДВ (20%). До речі, як і у попередньому варіанті, базою оподаткування є тільки та частина суми, яка перевищує той ліміт. Чи залишиться у цьому випадку інтернет-шопінг вигідним, напевно, що так. Але все ж не настільки.

У будь-якому разі, якщо цей законопроект втілиться у життя, простим українцям, які економлять, купуючи за кордоном, доведеться потрусити гаманцями. Але ж від того виграє бюджет, переконують у Міністерстві. Нам з вами лишається тільки додати — звісно, як завжди.

 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.