Уявіть ситуацію. Ви спокійно їдете містом, зненацька на дорогу вибігає пішохід і буквально кидається на капот вашого авто. Миттєво з’являється свідок, який безапеляційно заявляє, що ви наїхали на пішохода. Аби не викликати міліцію, вам пропонують заплатити гроші постраждалому на місці. Будьте уважні – вас просто «розводять» на гроші.
Сьогодні інтернет буквально кишить відеороликами, де пішоходи кидаються на машини. Переважно такі люди працюють біля пішохідних переходів, рідше — на парковках супермаркетів. Схема доволі проста — підставний свідок (їх може бути кілька) «залякує» водія, що бачив, як той збив людину, погрожує викликати міліцію. «Постраждалий» пропонує водієві заплатити на місці, «свідки» це підтримують. Шахраї розраховують на те, що розгублений водій захоче вирішити все без втручання міліції й таки заплатить.
Як варіант, «постраждалий» може мати в руках телефон чи ноутбук, і не кидатися на машину, а просто вдаритися об неї збоку, кинути дороге майно на землю. У класичних випадках вимагають компенсацію за розбитий ноутбук/телефон, за травмовану руку/ногу, на лікування, за непрацездатність під час важливої зустрічі.
Схоже, що цю схему дорожнього шахрайства взяли на озброєння «умільці» з Прикарпаття. Днями «Репортеру» розповіли про подібний випадок в Івано-Франківську.
«Ввечері близько 21:00 на вулиці Вовчинецькій, між двома лежачими поліцейськими, мені на капот кинувся чоловік, — розповідає івано-франківський водій Ігор Сусяк. — Я ледве встиг загальмувати, на щастя, всі живі, машина ціла. Було видно, що чоловік вибіг на дорогу свідомо. Зразу після цього підбігає якась жіночка і кричить, що викликає міліцію. Я охоче на це погоджуюсь. Після моєї реакції «потерпілий» зі словами «до вас претензій не маю» пробує виясняти стосунки з тою жінкою. Виявляється, вони знайомі. Жінка просить відвести чоловіка на тротуар, і там їхня бесіда продовжується. Я поїхав».
На перший погляд, водій зреагував правильно. Проте є ризик. Через кілька днів хтось може зателефонувати і пригрозити, що збирається написати заяву до міліції. Мовляв, водій наїхав на пішохода та втік з місця ДТП. Справа в тому, що, кидаючись на машину, шахраї намагаються залишити на ній слід — чи на капоті, чи на бампері. І слід цей автоматично стає доказом участі автомобіля в аварії.
У прикарпатській міліції наразі такі злочинні угруповання не викривали. «Я чув про подібний випадок у Косівському районі, — каже Костянтин Кулак, керівник сектору громадських зв’язків УМВС в області. — Коли з водієм таке стається, є кілька порад. Перше — не погоджуватися на пропозиції про вирішення питання на місці. Друге — викликати міліцію, зазвичай у цей момент шахраї дають задній хід. Третє — навіть якщо «постраждалий» каже, що не має претензій, треба про всяк випадок взяти телефонні номери у випадкових свідків. А найкраща протидія цьому — відеореєстратор».
Реєстратор — дійсно дієва зброя. Прикарпатський водій Богдан Костів завжди вмикає його під час руху. Тож, коли він зустрівся з провокаторами, то вони одразу зрозуміли, що нічого нікому не доведуть.
«Недавно я їхав центром Косова, вулицею з одностороннім рухом, — розповідає Богдан. — На протилежному боці вулиці проти руху їхав велосипедист. Зненацька він падає прямо перед колесами мого авто. Я підняв його, сказав, що це провокація, думав вже бити, але надбіг інший чоловік і забрав того ровериста. То їх було двоє».
Отже висновок один — не залежно від того, чи маєте ви справу з підставою, чи ні, треба викликати міліцію. І викликати самому, а не довіряти це «свідкам», — хтозна, чи не мають вони знайомих серед правоохоронців. Навіть, якщо пішохід каже, що з ним усе гаразд, ця історія може отримати продовження за кілька днів.
Comments are closed.