Соціум

Підприємців змусять збирати жир

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня Івано-Франківський міськвиконком проголосував за встановлення жироуловлювачів у кафе, ресторанах, пекарнях тощо. Тобто, підприємства, у чиїх стічних водах є надлишки жирів, тепер змушені будуть попередньо очищати свої стоки. Для чого? Щоб міська каналізація прожила довше.

Питання жироуловлювачів подолало виконком із другої спроби. Адже перший заступник гендиректора КП «Водоекотехпром» Микола Калайда ще кілька місяців тому вже намагався «проштовхнути» це рішення. Перша спроба не вдалася, бо тоді деякі члени виконкому, зокрема Руслан Руско й Любомир Романів, були категорично проти. Тепер їхні погляди пом’якшилися.

«Я доступніше пояснив членам виконкому, і вони почали дбати про майбутнє нашої каналізації, – говорить Микола Калайда. – Адже жироуловлювачі просто необхідно встановлювати, щоб жир не потрапляв у каналізацію та не забивав її».

За словами заступника міського голови Миколи Саєвича, забиття дворових каналізацій у значній мірі трапляється саме через жири, які налипають на стінках труб, зменшуючи їх прохідність. «Жир не можна очистити, – каже віце-мер, – його треба виловити та скинути. Як правило, на очисних його складують на полях, де знаходиться перероблений мул. Потім це можна осушувати та спалювати, або переробляти на міндобрива».

На «Водоекотехпромі» є інспекція із промвідведення, говорить Калайда. Вона має право раз на три місяці приїжджати на фабрики, заводи, у ресторани чи кафе (тобто заклади, що активно використовують жири) та брати проби, які подають у лабораторію. Якщо у стоках знаходять більше жиру, ніж затверджено правилами, підприємство штрафують.

Микола Саєвич каже, спершу виконкомівці підозрювали, що «Водоекотехпром» піднімає це питання, аби мати можливість більше заробляти. Але він так не вважає. Мовляв, водоканал зекономить на ремонті каналізації, але втратить на штрафах, бо підприємці не платитимуть їх у таких обсягах.

«Якщо інспекція виявляє понаднормативні показники скиду, в тому числі й жирів, – продовжує Саєвич, – то підприємство змушене платити за весь обсяг скинутих стічних вод із певним коефіцієнтом, за цілий квартал. Тому саме підприємці мають бути в першу чергу зацікавлені ставити жироуловлювачі. Адже нині багато підприємств платять штрафи. Є випадки, коли у великих гіпермаркетах, на кшталт «Сільпо» чи «Епіцентру», за проектом немає кафе, а вони його відкривають. Приходить інспекція, знаходить перевищення жирів і штрафує. При чому нарахування йде від загального об’єму води, хоча жири в каналізацію потрапляють тільки з кафе. Вони кажуть, що це неправильно, але жироуловлювачі не встановлюють».

За словами віце-мера, нові прилади мають покращити прохідність каналізації та подовжити трубам життя. Мовляв, хоч «Водоекотехпром» і виловлює жири, коли очищає воду, йому вдається зібрати тільки частину. Решта все одно осідає у трубах.

До речі, член виконкому Руслан Руско, який спершу був категорично проти додаткового навантаження на підприємців, нині підтримує рішення щодо жироуловлювачів. Мовляв, для підприємців це не буде надто витратно (приблизно 1000 грн.), а для каналізації – велика користь. Але, вважає Руско, встановлення таких приладів не можна монополізувати. Тому цю послугу повинен надавати не тільки «Водоекотехпром», а й будь-хто із підприємців, які матимуть відповідну ліцензію, ресурси та бажання.

На жаль, нам не вдалося отримати коментарі від самих власників фран­ківських ресторанів, кафе, інших «жирних» закладів. Бо, виявляється, вони про таке ноу-хау поки що й не підозрюють… Втім, виконком рішення вже прийняв. За словами Миколи Калайди, тепер у технічних умовах для новостворених підприємств буде прописано обов’язкове встановлення жироуловлювачів. А для «старих» закладів рішення наразі матиме тільки рекомендаційний характер. Але, нагадуємо, раз на три місяці підприємства відвідуватиме інспекція із промвідведення…

* Жироуловлювач – сепаратор жирів. Герметичний водонепроникний резервуар із системою перегородок, призначений для збору й видалення надлишків жирів із побутових стічних вод. Використовується для захисту каналізації від жирового забруднення та слугує попередньою очисною установкою перед випуском води в загальну каналізацію. Жироуловлювачі використовуються в кухнях ресторанів, їдалень, квартир, кондитерських і на схожих виробництвах, де стічні води забруднюються жирами.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.