Івано-франківські перевізники не хочуть задарма возити пільговиків з 10 до 16 години. Відтак, уже давно піднімають це питання. Півроку тому виконком пішов їм на поступки і прийняв рішення зменшити кількість «пільгових» годин і безкоштовно возити тільки з 11 до 14. Проте прокурор тоді вніс протест. Він послався на те, що це буде погіршення умов перевезення для пільговиків. А за законом, ці умови можна тільки покращувати.
Але наші перевізники не розчарувалися. Вкінці весни вони написали звернення міському голові про те, що зросла ціна на запчастини, витратні матеріали та паливо, а діючий тариф (2 грн.) не покриває витрат. Тож перевізники запропонували три варіанти виходу з ситуації. Перший – тариф залишити на рівні двох гривень, скасувати пільгові перевезення з 10 до 16 години та встановити норму, щоб у кожному автобусі одночасно їхали не більше п’яти пенсіонерів. Другий – тариф збільшити до економічно обґрунтованого, а це, за їхніми підрахунками, від 3 до 4 грн. (!). Третій – передбачити відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій.
Влада думала місяць, і перевізники направили меру ще одного листа. Тут вони вже не згадували про свої три варіанти, а тільки бідкалися, що возити пільговиків з 10 до 16 години є для них непосильним тягарем і просили міського голову Віктора Анушкевичуса прийняти якесь рішення, аби стабілізувати ситуацію на ринку. Тож на минулому засіданні виконкому розглядали перший «проект» – щоб возити не більше п’ятьох пенсіонерів протягом цілого дня. Проте для прийняття рішення не вистачило голосів.
До речі, у тому ж другому листі перевізники попередили про те, що в понеділок, 15 серпня, влаштують страйк на одну годину. На щастя, вони цього не зробили. Бо, як каже заступник міського голови Микола Саєвич, офіційного попередження про проведення страйку за п’ять днів не було, створення страйкового комітету – також. Відтак, подібними діями вони могли порушити договір із міськвиконкомом. А втратити роботу нікому не хочеться.
За словами міського голови Віктора Анушкевичуса, під час проведення конкурсу на перевезення всі бачили ажіотаж. Відтак, про підняття тарифу не може бути мови. «Я категорично проти підняття тарифу на перевезення, – говорить Анушкевичус. – Я прибічник ідеї, яка була підтримана, проголосована, але потім оскаржена прокурором, щоб обмежити час на дві години». Мер каже, що є пенсіонери, які отримують мінімальну пенсію 700-800 грн., а є ті, що мають тисячі. Але звичайному пенсіонерові трьох годин, аби поїхати чи на базар чи в будь-яку іншу установу, вистачить…
Голова асоціації пасажирських перевезень Василь Бамбуза стверджує, що наразі вони не говорять про підвищення тарифу, а просять впорядкувати перевезення пільгових категорій населення. «Не за свій рахунок їх возити, а щоб бюджет оплачував, – говорить Бамбуза. – Чому це питання перекинули на плечі перевізників? А міська рада каже: чому ви створюєте проблему, возили й возіть далі. А що це таке? Ви подивіться, яка нагрузка зараз на перевізників. Ми згідні піти на компроміс і возити цілий день п’ять пільговиків, не піднімаючи ціни. Бо підняти – це залізти в кишеню пересічному мешканцю».
За неофіційною інформацією «Репортера», кожен водій рентабельного маршруту щодня має здавати власнику автобуса суму, еквівалентну 100 доларів. Бамбуза переконує, що так було колись. Мовляв, в місті є й зовсім нерентабельні маршрути. Такі рейси, як «53», «33», «40», «82», «50» та «54», за його словами, перевізників зовсім не тішать. Тож нині там або ніхто не працює, або їздять один-два автобуси. А маршрути «23», «85», «60», «30», «31», можливо, колись і давали такі прибутки, але зараз там більше автобусів і такого прибутку вже нема.
«Це думка міської ради, що перевізники отримують по 100 доларів, а ви прийдіть, якщо хочете, і покатайтеся, – каже Василь Бамбуза. – Подивитеся, скільки має перевізник. Не більше 300-400 грн., а інші маршрути й того не мають. Бо багато машин додали, а людей в місті не додається».
Секретар міськради Руслан Марцінків підтвердив слова мера про те, що на останньому конкурсі між перевізниками була досить сильна конкуренція – значить це вигідно, і сильної біди в них нема. «Зрозуміло, що хочеться заробляти більше, – каже Марцінків, – але ми маємо більше захищати населення та незахищені верстви. Тим більше тоді, коли підвищуються ціни на харчі, житлово-комунальні послуги, газ, світло».
Але найбільше, що зачіпає перевізників, це «липові» пільговики. Говорять про це і чиновники. «Один із варіантів, що ми візьмемо декілька людей із самих перевізників на громадський контроль і будемо перевіряти посвідчення, які є в людей, – говорить секретар міськради. – Сьогодні, за різними оцінками, є 6-8 тисяч «липових» посвідчень. Вони виготовили їх за цей час, коли діє норма безкоштовного проїзду з 10 до 16 години. Це треба привести до відповідності, щоб хаосу не було».
Відтак, наразі виконком знов думає, як їм бути. «Ми сказали, що питання сире та вступили у переговори з перевізниками, – каже заступник мера Микола Саєвич. – Варіанти є різні, а я за те, щоб усе було за законом».
Comments are closed.