Літо цього року видалось спекотним. Наступного тижня, за прогнозами синоптиків, температура не опускатиметься нижче 30 градусів.
Репортер радить, як пережити гарячу пору без шкоди здоров’ю.
Без городів
З 11:00 до 15:00 під час сильної спеки не рекомендується перебувати на сонці. Людям літнього віку взагалі не радять виходити з дому, хіба у парк чи у тінь.
Ми попереджаємо старших людей не працювати у спеку на дачах, на городах, бо є ризик інфаркту, інсульту. У старших людей піднімається тиск, для них це дуже небезпечно, – пояснює терапевтка франківської поліклініки № 5 Наталія Ожгевич. – Якщо людина молода й здорова, то фізичну активність у спеку можна не знижувати. Треба просто звикати до тієї погоди і пристосовуватись.
Все ж тим, хто тренується за високої температури, у міністерстві охорони здоров’я радять уважно стежити за своїм станом. Якщо відчуваєте швидке серцебиття, нестачу повітря, запамороченням, тренування треба негайно припинити.
Тривога під час вистави. Як працюють франківські театри і кінотеатри після сирени
Багато пити
Основне під час спеки – рятувати організм від нестачі води. Упродовж дня її треба пити багато – і менше кави, яка викликає зневоднення.
Не орієнтуйтесь на норми – пийте, скільки хочеться, – радять у МОЗ. – І нагадуйте про пиття вашій дитині, адже діти погано розрізняють сигнали тіла про спрагу і більше ризикують наразитися на зневоднення.
За словами Наталії Ожгевич, пити в день треба в середньому дві літри води або й більше. Якщо бажання нема – треба себе змушувати.
А от від алкоголю у спеку точно варто відмовитись.
Коли організм бореться зі спекою, пити алкоголь дуже небезпечно, – говорить лікарка. – По-перше, швидше відбувається сп’яніння. По-друге, людина не відчуває спеки, може бути втрата свідомості, коматозні стани.
Щодо їжі, у МОЗ радять уникати жирного під час спеки. Краще перейти на легкі негарячі страви – салати, холодні супи.
Відпочити від війни. Туризм на Прикарпатті готується до літнього сезону
Легкий одяг і головний убір
У гарячу погоду одяг має бути легкий та світлий. Найкраще – із щільно тканих натуральних матеріалів, наприклад, бавовни.
Не варто забувати й про сонцезахисні окуляри. Вони мають зручними, практичними, добре захищати очі. У МОЗ радять 100% UVA/UVB захист.
На голову варто одягнути головний убір, щоб уникнути сонячного удару.
При сонячному ударі у людини може спостерігатися головокружіння, нудота, блювота, загальна слабкість, – каже Наталія Ожгевич. – Тоді треба якийсь час полежати вдома і багато пити. Якщо температура – випити жарознижувальні препарати: «Парацетамол» чи «Ібупрофен».
У МОЗ розрізняють три види теплових травм: теплові судоми, тепловий удар і теплове перевтомлення.
Не так воно страшно. Три способи кинути курити від звичайних франківців
При теплових судомах, людину треба перемістити у прохолодне місце, дати випити прохолодної води й порадити не рухатися. Якщо судоми не проходять довше години, треба викликати швидку.
Теплова перевтома – це коли у людини нормальна або підвищена температура тіла, прохолодна, волога, бліда або почервоніла шкіра, головний біль, нудота, запаморочення або слабкість. Тоді треба перевести потерпілого у прохолодне приміщення, зняти одяг, охолодити компресами зі змоченою у воді тканиною, дати пити холодну воду маленькими ковтками. Якщо симптоми тривають довше години або погіршуються – телефонувати у швидку.
При тепловому ударі спостерігається висока температура тіла, іноді до 41°, червона, гаряча суха шкіра, втрата свідомості, прискорене дихання. У такому разі треба телефонувати 103. Поки допомога їде, потерпілого треба охолодити у ванні чи компресами.
Вентилятор і душ
Охолодити приміщення допоможе кондиціонер або вентилятор. Хоч тут теж можна перестаратися.
Не вмикайте кондиціонер одразу на дуже низьку температуру, якщо ви щойно прийшли з вулиці, – радять у МОЗ. – Знижуйте її поступово, бо через переохолодження можна застудитися. Також не сидіть навпроти кондиціонера, оскільки холодний потік повітря в одну точку може спричинити запалення м’язів.
Знизити температуру допоможе холодний душ чи ванна. Але не потрібно одразу вмикати крижану воду, краще знижувати її температуру поступово.
Засмагати в міру
Влітку багато франківців спішать до води. Міське озеро, береги Бистриць – засмагати треба обережно, бо ультрафіолетові промені збільшують ризик виникнення раку й прискорюють старіння шкіри.
За словами Наталії Ожгевич, якщо все ж згоріли на сонці, то про народні методи краще забути. Натомість – намастити шкіру зволожувальним кремом й уникати сонця. Якщо підніметься температура, випити жарознижувальне.
Коли сонце шкодить. Як засмагати безпечно і кому цього не можна взагалі
Щоб не згоріти, варто користуватися сонцезахисним кремом зі ступенем захисту SPF30 та фільтрами променів UVA та UVB. Не варто шукати крем із максимальним захистом: крем із SPF 30 блокує чи відбиває 97% променів, а SPF50 — 98%.
Крем слід наносити по чайній ложці на кожну частину тіла. Більшість людей наносять замало засобу, але він потрібен і рукам, і пальцям рук та ніг, і вухам, і литкам. Дві години на пляжі потребують 35 мл крему, – нагадують у МОЗ. – Обирайте засіб, що не містить парабенів, вони збільшують ймовірність закриття пор на шкірі й утворення комедонів та акне.
На сонці крем треба оновлювати кожні дві години. А краще – не виходити з 10:00 до 16:00.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.