Статті Туризм

Відпочити від війни. Туризм на Прикарпатті готується до літнього сезону

Google+PinterestLinkedInTumblr

Прикарпаття готується до туристичного сезону, попри війну. Туристів цього літа очікують менше, але впевнені: людям все одно треба відпочивати та відволікатися від хвилювань та поганих новин.

Деякі агенції навіть пропонують відпочинок за кордоном. Звісно, такий туризм доступний не всюди та не для всіх, пише Репортер.

Де відпочити. Туризм на Прикарпатті готується до літнього сезону
Карпати як завжди користуються популярністю

Їдуть на кілька днів

За словами начальника відділу туризму Івано-Франківської ОДА Віталія Передерка, цього літа на Прикарпатті працюватиме більшість закладів розміщення. Особливо ті, які мають небагато номерів.

Популярністю будуть користуватися маломісткі заклади: котеджі, садиби, шале, вілли, – каже Віталій Передерко. – При цьому відчутний тренд скорочення загальної тривалості перебування гостей. Зараз спостерігається повільне бронювання на літо, а попит на тривалий відпочинок майже відсутній.

Через війну знизились споживчі настрої українців, тож не всі цього року зможуть дозволити собі відпочинок. Враховуючи це, готельна індустрія поки що не піднімала вартість проживання.

Монастирі, звірі, водоспади. Куди вирватися з Франківська на один день (ФОТО)

Навпаки, заклади преміум-сегменту знизили ціну. Хоч тут є й негатив: розбалансування ринку послуг тимчасового розміщення, – каже Віталій Передерко. – Зараз і на найближчі тижні спостерігається попит тільки на відпочинок на вихідні з одною-двома-трьома ночівлями, екскурсії, походи в гори.

За п’ять місяців 2022 року туристичний збір Івано-Франківської області становить 8,4 млн грн. Це – 81% всіх надходжень за 2021. Найбільший збір, традиційно, у Поляницької громади – понад 4,5 тис грн. Далі йдуть Яремчанська, Івано-Франківська, Ворохтянська та Косівська.

Де відпочити. Туризм на Прикарпатті готується до літнього сезону

В основному, за словами начальника відділу туризму, ці цифри свідчать про велику кількість туристів, які відпочивали на Прикарпатті протягом січня-лютого. А з початку війни в нашу область приїхало багато переселенців, частина з яких мешкала у готелях і садибах. З частковою стабілізацією ситуації на фронті багато повернулося додому.

Але зменшення надходжень туристичного збору не відбудеться. Навпаки, очікуємо зростання за підсумками 2022 року, порівняно з 2021, навіть незважаючи на війну та відсутність іноземних туристів, – говорить Віталій Передерко. – Частка іноземців у минулі роки становила 10% у структурі туристів області, тож відчутного впливу на показники туристичного збору, скоріш за все, не буде.

Все ж, хоч падіння відвідуваності Прикарпаття у 2022 і прогнозоване, завдяки успішному зимовому сезону загальна сума збору все одно буде більша, ніж у 2021 році.

Кораблі, турки, єпископи. П’ять причин, чому варто поїхати на вікенд у Чернівці (ФОТО)

На екскурсії – сльози

Зараз більшість туристичних атракцій Івано-Франківщини вже працює. Навіть з’являються нові маршрути по області, наприклад, Сокільський хребет на Косівщині та села Чесники й Новий Мартинів на Рогатинщині. Логістика організації подорожей відбувається заздалегідь визначеними маршрутами.

Де відпочити. Туризм на Прикарпатті готується до літнього сезону
Роксолана Росоловська

Співзасновниця бренду «Опільські олії» Роксолана Росоловська разом з батьками не перший рік організовує екскурсії селом Чесники, яке має давню історію, а також приймає туристів у своїй садибі. Зараз Росоловські відновили роботу і чекають гостей.

Туризм повинен продовжувати працювати в тилу і під час війни, – каже Роксолана Росоловська. – По-перше, це підтримка економіки. Завдяки туризму, мають роботу туристичні компанії, водії, кафе і ресторани. До того ж, дуже важливо – ознайомлювати людей, які приїхали з різних регіонів України, з місцевою культурою, традиціями, звичаями.

Зараз майже половина гостей садиби – переселенці. Так люди можуть відпочити від стресу, а також завести нові знайомства.

Від Станіслава до Станіслава. Що спільного на Херсонщині й Прикарпатті та що тут побачити туристу

Ви не уявляєте, скільки людей приїжджали до нас і говорили: «Я й не знав, що у нас така багата історія, такі привітні люди». У людей, які жили під російською пропагандою, просто відкриваються очі. На кожній екскурсії є сльози радості, – розповідає жінка. – Це помилка, коли люди, які переїхали сюди, сидять вдома. Треба виїжджати хоча б на день, бо зміна місця позитивно впливає на психологічний стан.

Крім того сім’я Росоловських активно займається волонтерством. Брат Роксолани служить в ЗСУ, тож з початку вторгнення вони робили екскурсії, щоб зібрати кошти та купити одяг для військових. Також роблять м’ясні консерви, які відправляють у військові частини.

Де відпочити. Туризм на Прикарпатті готується до літнього сезону
У Чесниках є пам’ятка архітектури національного значення

Тури переважно автобусом

З відпочинком за кордоном цього року складніше. Небо над Україною закрите, тому летіти можна лише з сусідніх країн. До того, більшість чоловіків не має права на виїзд, тож це, переважно, варіант для жінок і дітей.

Та, всупереч перепонам, деякі турагенції розпочали роботу.

Можливості відпочинку є. Найперше – автобусні тури за кордон. Переважно це Болгарія, Хорватія, Греція, Албанія, – розповідає генеральний директор Прикарпатської туристичної компанії TUI Любомир Куш. – Є навіть чартерний автобусний рейс до Туреччини, але треба їхати 40 годин. Якщо летіти, то з Польщі, країн Балтії, Угорщини, Румунії. У принципі, з будь-якої країни, де перебуває людина. Крім чартерних, є перельоти регулярними рейсами, які завжди можна бронювати.

До місця вильоту потрібно добиратися самостійно. У турагентстві радять залишати собі хоча б 12 годин, враховуючи, що неможливо передбачити час, скільки доведеться простояти на кордоні.

Де відпочити. Туризм на Прикарпатті готується до літнього сезону
Автобусні тури до моря виїжджають з України, а летіти доводиться з-за кордону

Що стосується турів, які не відбулися через початок повномасштабної війни, гроші за них не повертають.

Гроші за ці тури заморожені до кінця війни у зв’язку з форс-мажорними обставинами, – каже Любомир Куш. – Усі оператори розіслали турагенціям листи про те, що турами, які не відбулися, можна буде скористатися після закінчення війни і відновлення нормальної роботи. Це стосується і тих операторів, які припинили свою роботу, і тих, які відновили діяльність. Людина може ще раз купити тур, але гроші, які були оплачені за попередній, поки є недоступні.

Як пояснюють у TUI, загалом ціни на відпочинок зросли. Але варіанти завжди можна знайти. Для цього треба написати на Facebook-сторінку агенції, або ж прийти в офіс.

Авторка: Ольга Романська

Греція нікуди не поспішає. Репортаж з країни богів і моря (ФОТО)

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів:  

Comments are closed.