Жителі Нижнього Вербіжа, що на Коломийщині, проти укріплення дамби на ділянці “Коломия-Воскресінці”. Через такі роботи, кажуть, село буде постійно затоплювати.
Марія Микитин у Нижньому Вербіжі проживає тимчасово. Неподалік річки Прут знаходиться будинок, який дістався їй у спадок від батьків. Жінка – проти тих робіт, які сьогодні проводять, пише Суспільне Карпати.
“Того року ту дамбу з боку Коломиї засипали великим каменем. Сипали, возили, а з цієї сторони насипали самого шутру. Звідти відгорнули, а вода прийшла, шутр забрала, а тепер роблять, щоб ми тут потопилися”, – розповідає жінка.
Будинок Петра Чиборака знаходиться поблизу річки Прут, на якій тривають роботи з укріплення. Розповідає, що неподалік тут протікають ще три річки – Сопівка, Лючка та Пістинька. Коли вони розливаються, то частково затоплюють прилеглі будинки. Не був винятком і цей рік.
“У 2008-му в нас вода була по вікна, тепер в хаті було трішки менше, бо повінь слабша. Тобто, якщо не вдарити з цієї сторони, то нас кожен рік практично топить. Хоч ми й були б проти, то це нічого не дасть, бо вони все роблять законно, лише невраховані наші проблеми. От є 45 хат, і їх далі як топило, так і топить. Ми хочемо, аби нас також включили у цю програму”, – каже Петро Чиборак.
Зараз на річці Прут тривають роботи – працюють два екскаватори. Проте, що саме тут роблять, працівники на камеру не розповідають.
За словами депутата Нижньовербізької ОТГ Зеновія Паландюка, щоб дізнатися, які роботи проводять з боку села, звернулися до обласних чиновників та Дністровського БУВРу. Їм повідомили, що тут будують дамбу на ділянці Коломия-Воскресінці. Однак, як розповідає Зеновій Паландюк, роботи ніхто не погоджував з місцевою владою.
“Вони мотивують тим, що це є територія Воскресінців, але вони за пів кілометра нижче від робіт, де проводиться. Роботи проводять фактично на річці Лючка, а не на Пруті, як вказано у проєктній документації”, – каже Паландюк. – Вони, напевне, помилилися місцем проведення робіт. Вже дороги назад нема, бо вкладено дуже великі кошти. Хоча зробити там 50 метрів дамби і вкласти 10 мільйонів – це є фантастично”.
Депутат розповідає, що за свідченням місцевих краєзнавців, за 50 метрів від місця, де зараз працюють екскаватори, був скотомогильник площею приблизно три гектари. Там ховали хвору худобу, і будь-які роботи в радіусі 500 метрів заборонені.
Голова Нижньовербізької ОТГ Ярослав М’якущак каже, що про роботи ніхто місцеву владу не повідомляв. Через це в села забирають частину території та збільшується ймовірність того, що його буде затоплювати частіше.
“Дані ріки не будуть поміщатися в те русло, яке потрібно. Будуть повертатися зворотно в село Нижній Вербіж при великій кількості води. Був ряд звернень в ОДА, БУВР та в управління екології, щоб посприяли виділенню коштів для села Нижній Вербіж, бо ми маємо чотири річки та вічно потерпаємо від повеней”, – каже Ярослав М’якущак.
Начальник Дністровського басейнового управління водних ресурсів Роман Михайлюк розповідає, що на дамбу на ділянці “Коломия-Воскресінці” виділено 10,5 мільйона гривень. Всі роботи проводять за проєктом, який пройшов державну експертизу. Роман Михайлюк каже, що особисто перевірив цю ділянку.
Нижневу від Дністра нікуди. Чому люди регулярно “плавають”, але село не лишають (ФОТО)
І додає, щоб уникнути подальших підтоплень, місцевій владі потрібно звернутися в Дністровське БУВР, аби ті обстежили цю ділянку та зробили відповідний проєкт.
Comments are closed.