Саме так виглядає ситуація із засудженням професійного журі від України на міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення-2022», яке нібито поставило нуль балів Польщі й Литві.
Весь день 15 травня в українському інфопросторі палахкотів скандал — українському журі «Євробачення» закидали, що воно поставило несправедливі й образливі бали Польщі й Литві, країнам, які підтримують Україну в її спротиві російській навалі. Вчора до мене як голови наглядової ради АТ «Національна суспільна телекомпанія України» теж зверталися із запитанням: як ми таке допустили? Як формується професійне журі? Спробую роз’яснити. Почну з останнього питання, пише Світлана Остапа на порталі “Детектор медіа”.
Як формується професійне журі?
Українське Суспільне є членом Європейської мовної спілки (EBU), забезпечує відбір і участь представника України в Міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення», а також виступає офіційним транслятором конкурсу. Саме НСТУ формує професійне журі на підставі вимог EBU.
Вимоги прості: це мають бути професіонали з досвідом, які будуть оцінювати номер конкурсанта з професійної точки зору, а не політичної. Це професійне журі має працювати протягом п’яти днів (бути присутніми на технічних репетиціях та ефірах, генеральній репетиції та основних ефірах), перебуваючи фізично в одному місці в Україні. Цього року це було бомбосховище резервного мовлення в одному з міст України.
Читайте: “Нові” вулиці Франківська. Михайла Мулика (ФОТО)
Дирекція телебачення Суспільного мовника на доручення члена правління, відповідального за телебачення, склала довгий список претендентів — два десятки людей. Із ними сконтактували та з’ясували, хто зараз в Україні й може виділити п’ять днів для оцінювання конкурсантів «Євробачення». Після обдзвону довгий список перетворився на короткий. Із цього списку керівництво компанії і керівники відповідних напрямів дирекції телебачення остаточно вибрали п’ятьох членів.
Також компанія затвердила речницю конкурсу від України — Катю Павленко, солістку гурту Go_А, учасницю торішнього «Євробачення». Цей список компанія відправила на затвердження до EBU. Зауважень у Європейської мовної спілки не було. Наголошую, що окрім професійності та досвіду при створенні професійного журі були ще два важливі питання: безпека й умови логістики.
За роботою журі наглядали юрист Суспільного і нотаріус. За останні дві доби нотаріус не висловив жодних сумнівів щодо доброчесності членів і прозорості процедури. Не надходило зауважень і від аудиторів EBU. Із членами журі підписали договори про співпрацю. Працювали члени журі безкоштовно. НСТУ навіть не мала змоги оплатити їм житло, проїзд тощо.
Читайте: Тривога під час вистави. Як працюють франківські театри і кінотеатри після сирени
Членам професійного журі пояснили критерії, за якими вони мають оцінювати конкурсантів. Про це вчора на пресконференції казав голова журі Вадим Лисиця: «Професійне журі організатори додали в пісенний конкурс, щоби зменшити вплив добросусідських стосунків на результати: коли громадяни сусідніх країн голосують одне за одного. Тут є умови, які Європейська мовна спілка поставила перед журі, і я вперше стикнувся з цією практикою. Ми не можемо враховувати в голосуванні політичний чинник. Журі має професійно оцінювати пісню, виступ, режисуру».
Раніше, коли голосували лише глядачі, все було просто і зрозуміло. Але організатори «Євробачення» побачили, що конкурс із пісенного перетворюється на політичний. Скажіть, що вас не дратувало, коли всі балканські країни голосували одна за одну. Або що Україна голосувала за Росію, навіть якщо пісня була посередня.
Як голосувало професійне журі і хто конвертує оцінки позицій конкурсантів у бали?
Повернімося до нашого журі. До його складу увійшли продюсер, звукорежисер, музичний продюсер Вадим Лисиця, соліст вокальної формації «Піккардійська терція» Андрій Капраль, співачка Ірина Федишин, художній керівник Академічного інструментального ансамблю «Високий Замок» Андрій Яцків і виконавчий продюсер телеканалу «UA: Культура» Лук’ян Галкін.
Оцінюючи конкурсантів, вони всі були в одному приміщенні, але не мали права обговорювати і домовлятися про спільні оцінки. На підставі своїх професійних оцінок вони розставили всіх виконавців (крім українського) на відповідні місця, яких було 24. Українського виконавця оцінювати вони не мали права. Потім під наглядом нотаріуса це заносилося у бланки, які відправили в EBU. Тобто жоден із них не знав, як голосував інший.
Сукня свободи. Як франківський бренд Framiore завойовує світ і виховує свідомість (ФОТО)
У EBU ці всі оцінки перетворюються на бали, які й оголошуються під час прямого ефіру. І якщо учасників було 25, то балів оголошується тільки 11. І нібито автоматично виходить, що якщо країна не отримала жодного балу, то вона отримала нуль. Але ж насправді це не так. Тому що українське журі проголосувало за Польщу так само, як і переважна більшість країн, й експертна оцінка нашого журі збіглася з більшістю журі інших країн Європи.
Тобто українське журі поставило польського виконавця загалом посередині турнірної таблиці. Воно не ставило нулів. І ще раз уточню: це було не колегіальне рішення. А кожен член журі ставив індивідуальну оцінку. Голосування відбувалося таємно.
І також нагадаю, що найкращий виступ ставився на перше місце, найгірший, на думку члена журі, на 24-те. Тому виправдання пані Федишин, яку теж вчора захейтили, що вона поставила 10 балів, є просто виправданням. Членкиня журі поставила польського виконавця на 10-те місце з 24.
Не думаю, що можна говорити про упередженість до поляків, якщо наше професійне журі оцінило виступ поляків на тому ж рівні, на якому його оцінили професійні журі більшості країн Європи. І мені здається, хтось спеціально підливає оливи у вогонь, щоб вбити клин між Україною і Польщею.
Читайте: Оля та її кози. Як колишня донеччанка допомагає переселенцям у Лисці (ФОТО)
Ми знаємо, кому це найбільш вигідно. І дякую медіа, які наголошують на тому, що українські глядачі дали польському виконавцю найвищий бал, а не на тому, що наше журі поставило нуль Польщі. Бо, повторюся, наше журі не ставило нуль. Думаю, 12 балів польському виконавцю від українського народу – це не тільки оцінка пісні, а й подяка за величезну військову, гуманітарну допомогу Польщі Україні під час війни. Я також безмежно вдячна Польщі й польському народу за допомогу, яка для нас неоціненна.
Як ви це допустили?
І от тепер, увага, питання. Для чого всі намагаються звинуватити Суспільне в тому, що воно підкилимно створило професійне журі, якщо від нього всі вимагають непрофесійних рішень? Дехто вчора мені говорив про необхідність поговорити з його членами перед голосуванням тощо.
Шановні всі, хто ставив таке питання, чи ті, які написали у фейсбуку: «Чого ви їм не сказали, як голосувати»! Відповідь проста. Тому що ні члени наглядової ради, ні керівництво компанії, ні політики, ні міністр, ні прем’єр-міністр не мають права вказувати професійному журі, як голосувати.
Тому що вони незалежні у своїх оцінках. Тому що ми за європейські цінності, тому що ми йдемо в Євросоюз. Ми не можемо на всіх міжнародних публічних майданчиках заявляти, що ми за європейські цінності, що ми не втручаємося в роботу незалежних органів, які за когось голосують або обирають, а самі «вказувати», як голосувати. Тому що саме за такі цінності в тому числі йде війна з Росією, якій завжди було наплювати на всі правила і цінності.
Ми обговорили цю ситуацію з керівництвом компанії. У них уже є пропозиція щодо механізму створення національного журі наступного року. Оскільки ми ніколи не зможемо догодити всім із персональним складом, то спробуємо його створити за підсумками публічного голосування. Але в будь-якому випадку це журі формуватиметься на Суспільному і конкурс проводитиметься на Суспільному. Якщо нас не позбавлять цього права за порушення правил EBU.
Пологи в час війни. Як у Франківському ОПЦ народжують під повітряні тривоги (ФОТО)
Comments are closed.