Соціум

Маршрути без маршруток

Google+PinterestLinkedInTumblr

У редакцію «Репортера» останнім часом почастішали дзвінки від мешканців зі скаргами на громадський транспорт Івано-Франківська. При чому люди жаліються не стільки на водійське хамство чи телефонні розмови за кермом, скільки на те, що автобуси ввечері з’їжджають з маршрутів раніше, ніж це передбачено графіками.

Врешті, ми вирішили опублікувати години роботи автобусів на кожному маршруті. І тоді навіть не підозрювали, яким складним може стати це завдання. Бо виявилося, що розклади руху чиновники вважають ледь не державною таємницею.

Спочатку головний спеціаліст відділу транспорту та телекомунікації міськвиконкому Володимир Чих категорично заявив, що без начальника графіки не покаже, а керівника немає на місці й не відомо, коли буде. Видзвонюємо начальника — Юрія Маджугу. Той дивує ще більше, адже говорить, що кожен охочий може зателефонувати до його відділу та дізнатися розклад руху автобусів, а от журналістам він може показати графіки лише з дозволу директора міського департаменту житлово-комунального господарства Миколи Саєвича, який також є заступником міського голови.

Що робити? Пишемо запит, несемо у канцелярію міськ­виконкому. Наступного дня «Репортеру» телефонують із відділу транспорту та запрошують «у гості».

У маленькому кабінеті на другому поверсі департаменту ЖКГ (на Вічевому майдані) відділ транспорту тісниться, відколи його переселили сюди з кількох кабінетів Білого дому. Чотири столи, умивальник у кутку, купа паперів і папок, якими заклали одну зі стін кабінету — так виглядає робоче місце трьох спеціалістів і їхнього начальника. З-під тої купи нам дістають дерев’яну коробку з паспортами маршрутів громадського транспорту Івано-Франківська. Це зошити формату А4, кожен з яких містить схему маршруту, його характеристику, розклад руху автобусів, графік режиму праці та відпочинку водіїв тощо.

Починаємо перебирати паспорти. Виявляється, не все так просто. Деякі папери просто неактуальні. Так, десять маршрутів — 2, 3, 33, 40, 50, 53, 63, 74, 82, 83 — взагалі не обслуговуються, бо перевізники від них відмовилися. А на п’ятьох — 24, 27, 78, 67 та 59 — працюють не всі автобуси, тож графік руху тут — у «вільному плаванні».

Чому так? За словами Володимира Чиха, перевізники, які працюють на нерентабельних лініях, відмовляються від них. Цікаво, що перевізнику, аби односторонньо розір­вати договір з міськвиконкомом, достатньо лише написати заяву. У договорах не передбачено жодних штрафних виплат у такому випадку. Володимир Чих говорить, що на вільні маршрути найближчим часом знову оголосять конкурси.

«Є кращі маршрути, де перевізники заробляють по 800-900 грн. за день. А є гірші, де заробляють по 100 грн. — говорить перевізник Михайло Микицей. — От і спробуйте за такі гроші оплатити кредити, зарплату водіям, пальне та ремонт автобусів. Треба так робити, щоб всі заробляли приблизно однаково».

А як же порушення водіїв і перевізників? Важелів впливу на них не так багато. «Нині в місті є близько 40 громадських контролерів, — розповідає депутат міської ради Олег Капустяк. — Вони на власному ентузіазмі слідкують за роботою водіїв. Але складається враження, що в міськвиконкомі хочуть, аби контролери працювали замість них».

За словами Капустяка, раніше реакцію чиновників на протоколи, складені контролерами, важко було прослідкувати, але нині депутат планує на їх основі писати депутатські звернення. Як каже Капустяк, найбільш проблемними є маршрути, які повністю обслуговує один перевізник.
Володимир Чих каже, що розклади руху автобусів є на всіх кінцевих зупинках, а щоб пожалітися на водіїв, можна дзвонити до відділу транспорту за номером 552194, повідомити час і місце порушення та номерний знак автобуса. Тоді чиновники реагуватимуть…

Так і робимо. Дзвонимо і питаємо, доки мають їздити автобуси №86, чому ввечері їх немає. Нам спокійно відповідають, що після 21:00 на них можна не чекати. Дивимося у розклад, а там зазначено, що останній 86-й має з’їжджати аж у 22:23. Отак і працюють.

Час початку роботи автобусів на кожному з івано-франківських маршрутів та час завершення роботи останніх автобусів на цих маршрутах.

Примітка.
На маршрутах №24, 27, 78, 67 та 59 працюють не всі автобуси, тож графік руху тут може зміщуватися.

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.