Громадська організація «Бюро Розвитку, Інновацій та Технологій» (БРІТ) у партнерстві з Богородчанською селищною радою реалізували проєкт «Маленький крок на великому шляху енергоефективності» на виконання Грантового контракту №NЕАR-ТS/2021/428-365 «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу», координатором якого є Громадська організація «ДІКСІ ГРУП».
Проєкт «Маленький крок на великому шляху енергоефективності» – це ініціатива, спрямована на зменшення споживання електроенергії у закладах бюджетної сфери та популяризацію ефективного енергоспоживання серед населення. Основна мета полягає в заміні застарілих ламп на енергозберігаючі LED-лампи.
Це дозволить не лише скоротити витрати енергії, а й значно зменшити витрати з бюджету.
Наразі у рамках проєкту вже проведено закупівлю 2115 енергоефективних LED-ламп, переданих селищній раді. Експерти ГО «БРІТ» спільно з представниками територіальної громади визначили основні заклади, що потребують найбільшої уваги у заміні ламп. Освітлення є ключовим фактором споживання електроенергії у бюджетних установах. Тому заміна застарілих ламп на LED-лампи може суттєво зменшити ці витрати, вплинувши на ефективність енергоспоживання.
З огляду на режими роботи та структуру використання енергії, найбільший ефект від заміни ламп передбачається у КНП «Богородчанська центральна лікарня», де планується заміна усі застарілі 810 ламп. Додатково 600 ламп розподілені через Відділ культури, туризму та релігій Богородчанської селищної ради, а також 705 ламп – через відділ освіти, молоді та спорту.
За словами заступника голови Богородчанської селищної ради Дмитра Карабета, заміна звичайних ламп на LED-лампи це не тільки заощадження коштів, але й стратегічна інвестиція у покращення якості обслуговування громади.
Цим проєктом ми прагнемо створити приклад для інших громад та організацій, спонукуючи їх приєднатися до подібних ініціатив, – каже Дмитро Карабет.
В рамках проєкту проаналізовано структуру споживання електроенергії Богородчанською центральною лікарнею, річний показник якої сягає 500 000 Квт·год. Статистичні дані показують, що освітлення може становити від 10% до 30% загального споживання електроенергії в лікарні. Це означає, що на освітлення може припадати від 50 000 до 150 000 кВт·год щороку. За прогнозами витрати електроенергії на освітлення з використанням нових LED ламп не перевищуватимуть 50 000 кВт·год щороку, водночас умови освітлення будуть значно кращими.
Заміна звичайних ламп на LED-лампи відображається на значній економії електроенергії, зменшуючи споживання до 5-7 разів (75-80%). Детальніше у цифрах – річне споживання електроенергії однією старою лампою потужністю 60 ват при роботі 10 год\день складає 219 000 ват-год/рік. Річне споживання енергії однією LED лампою при тих же режимах роботи становитиме 43 800 ват-год/рік. Крім того, LED-лампи мають триваліший термін служби – до 50 тисяч годин порівняно з 1-1,5 тисяч годин для звичайних ламп, що робить їх вигідними для використання.
Додаткова інформація:
Найефективніший та найбільш доступний для всіх спосіб заощадження коштів на оплаті електроенергії – це заміна ламп розжарювання на економічні LED лампи.
Основа споживання електроенергії в бюджетних установах соціальної сфери громади – це освітлення (без урахування установ, де є електричне опалення та електроплити тощо). Тому, замінивши лампи розжарювання на економічні LED лампи, можна суттєво скоротити електроспоживання та відповідно заощадити кошти на оплаті.
Зокрема, при заміні звичайних лампочок на енергоощадні електроспоживання знижується в 5-7 разів залежно від виробника (на 75-80%), оскільки їхня світлова віддача в середньому в 5 разів більша. 100 Вт лампочку можна замінити енергоощадною потужністю 12-20 Вт. Термін придатності звичайної лампи розжарювання становить 1-1,5 тис. годин, енергоощадна лампа прослужить 10 тис. годин, LED-лампа – до 50 тис. годин.
Так, залежно від кількості ламп, потужності та часу їхнього горіння, в середньому можна зекономити від 50 до 100 кВт-год електроенергії в місяць.
Бюджетні установи соціальної сфери Богородчанської селищної територіальної громади:
- 16 закладів загальної середньої освіти, з них 1 – початкова школа, 9 гімназій і 6 ліцеїв, де навчається 3662 учнів;
- 9 закладів дошкільної освіти та 7 дошкільних груп у 7 закладах загальної середньої освіти, загалом 882 вихованці;
- Центр позашкільної освіти, в якому займаються 453 вихованці;
- Дитячо-юнацька спортивна школа, якою охоплено 444 вихованці громади;
- Центр професійного розвитку педагогічних працівників;
- КУ «Інклюзивно-ресурсний центр»;
- КНП «Богородчанська центральна лікарня» Богородчанської селищної ради;
- КНП «Центр первинної медичної допомоги» Богородчанської селищної ради: 8 ФАПів, 10 амбулаторій загальної практики сімейної медицини;
- 15 закладів клубного типу, зокрема бібліотек: Палац культури в селищі Богородчани, 7 Будинків культури, 7 сільських клубів;
- Богородчанська дитяча музична школа та Саджавська філія (46 викладачів, 212 учнів).
Враховуючи кількість установ, витрати на енергоносії є досить значними. Закупівля та заміна ламп на енергоефективні, по-перше, зменшить видатки з селищного бюджету на енергоносії та дозволить економію коштів спрямувати на енергетичний розвиток громади. По-друге, вплине на навантаження на мережі, адже установи споживатимуть менше. Також економія енергії дозволяє знизити забруднення навколишнього середовища, а широке інформування про проєкт спонукатиме інших до написання грантових заявок та залучення додаткових коштів.
Позитивний досвід може бути використаний іншими організаціями.
Читайте: Максим Карпаш: Що таке «зроби сам» у багатоповерхівці
Comments are closed.