Франківські волонтери взялися за досі безпрецедентну в Україні справу – вони укомплектовують розвідувальні групи наших військових. Коштує це дуже багато, але вони стверджують – це перше, що нині необхідно хлопцям на передовій. Чим же має бути оснащена така група, де знайти техніку та гроші – у розмові з ініціатором цієї ідеї Мар’яном Курилівим.
– Мар’яне, з чого все почалося?
– З того, що до мене зателефонував товариш по університету і сказав, що його мобілізували. Зараз служить у 128 бригаді. І так ми з ним час від часу зідзвонювалися, я питав, що треба? Каже – та нам би якось розвідку посилити. Ну, будемо пробувати. Коли тільки починав і ходив по кабінетах чиновників з цією ідеєю, то багато хто біля скроні пальцем крутив, але ми за два тижні змогли придбати два безпілотники…
– Чому саме розвідка?
– Бо ми нині маємо не просто війну, а гібридну війну. Виграє той, хто має хорошу розвідку. Тому треба зараз укомплектувати розвідгрупи, і чим їх буде більше, тим більше буде збережених життів і менше поранених чи загиблих. Бо нині це не так, як, наприклад, у Другій світовій – піхота з танками на піхоту з танками. Нині більше працюють розвідка та артилерія – важка або легка. Контактних сутичок небагато.
Розумієте, харчі, одяг – тут уже налагоджені схеми, за якими працюють волонтери, що займалися цим із самого початку. Плюс ті, яких взяв на роботу міністр оборони Полторак, вони зараз задіяні у Департаменті забезпечення і логістики. І тут уже все більш-менш на відповідному рівні, не ідеальному, але краще, ніж було. А от розвідгрупами ніхто ще не займається.
– То що саме має бути в такій групі?
– Це безпілотники, засоби захисту, спецзв’язку та спецінтернету. Під захистом маються на увазі не каски чи бронежилети, а машини – броньовані. Нині налагоджуємо схему щодо купівлі інкасаторських – за кордоном. Порахували, що це вигідніше, ніж купувати старі джипи, а потім міняти в них ходову та бронювати, адже тільки переобладнання обійдеться десь у 4 тис. євро. Тоді як за 5-6 тис. євро можна купити готову інкасаторську машину з заводською бронею.
Далі – щодо безпілотних апаратів. Перше – це планери, вони будуть використовуватися на далеку відстань – від 5 до 10 кілометрів. Друге – квадрокоптери, в основному «Фантом-2», бо вони уже укомплектовані. Їхній радіус – до кілометра, можна навколо блокпоста чи своєї бази розвідувати територію, аби самим не ходити і не ризикувати життям. У них хороша комплектація – з камерою нічного бачення.
Плюс ще цифрові рації, спецінтернет, тепловізор.
– Скільки коштує один комплект?
– Ми рахували, що десь 10 тис. доларів і ще 60 тис. гривень – це тепловізор. Але простіше таку групу укомплектувати, ніж потім витрачати гроші на лікування хлопців чи мати таку втрату, яку ніякими грошима не покрити.
– А скільки таких груп хочете зібрати?
– Ми працюємо зі 128 гірсько-піхотною бригадою, там багато наших хлопців. Бригада – це кілька тисяч чоловік, думаю, не варто називати, скільки саме. І ми хочемо зробити для них 15 таких комплектів.
– Що вже є?
– Закупили два безпілотні апарати. «Фантом» ми уже передали, а планер ще доукомплектовуємо. До речі, гроші на планер зібрали мешканці села Долини Тлумацького району, додали ще з сільського бюджету, бо там було перевиконання. Це село, з якого якраз цей мій однокурсник. А на «Фантом» гроші дала Тлумацька РДА і Івано-Франківська єпархія УАПЦ. Фантом коштує 1,5 тис. доларів, а планер – 25 тисяч грн.
– А броньовані автівки де думаєте купувати?
– Вийшов на контакт з одним громадянином Австрії, він буде помагати, шукати машини, а звідси вже буде їхати наша людина та забирати їх. В австрійця дружина українка, от він і вирішив долучитися до цієї справи.
– Хто ще в цьому задіяний?
– В основному поки що працюємо з головою Тлумацької РДА, він займається одягом, харчами і т. д., от і до цього долучився. Є ще хлопці з магазину «Заряд» – я просто побачив сюжет, що вони зробили безпілотник для батальйону «Івано-Франківськ», підійшов до них і так пішло. Вони допомагають ці безпілотники укомплектовувати, важливо, що хлопці офіційно зареєстровані як підприємці, мають усі документи на торгівлю, всі ціни виставлені на їхньому сайті. Тобто люди можуть чітко бачити, що скільки коштує.
– Все ж таки 15 груп – це дуже значна сума, як думаєте збирати?
– У районах Івано-Франківщини є багато волонтерів, які займаються допомогою для АТО, і дуже б хотілося, аби вони долучилися до цієї справи. Якби кожен район купив по одному комплекту, було б дуже добре. В районі 10 тис. доларів можна зібрати за місяць.
– Якщо знайдуться охочі помогти, де їм вас знайти?
– Думаю, найкраще, аби дзвонили у редакцію «Репортера», лишаю їм свій мобільний.
Comments are closed.