Соціум Статті Фото

Фестиваль спільних справ. Що цікавого було на цьогорічному “Сеансі міського сканування” у Франківську (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З липня до жовтня в Івано-Франківську відбувається III урбаністичний фестиваль «Сеанс Міського Сканування». Передусім це проєкт про місто та його мешканців. І він завжди для Франківська та франківців. Щодва роки його організовує урбаністична платформа METALAB.

У 2017 році учасники, гості разом з менторами та кураторами фестивалю шукали франківські моделі проєктів у міських просторах та як ми взаємодіємо у них. 2019 року – зосередилися на темі виробництва – ревіталізації, інтеграції заводу «Промприлад» та формуванні соціально активної спільноти району. Цьогорічна тема – вкорінення. Це спроба дослідити, як франківці можуть використовувати локальні ресурси та матеріали, притаманні для нашого регіону, пише Репортер.

Також на Сеансі 2021 досліджували та практикували підходи кругової економіки у створенні громадських просторів, генерували ідеї, майстрували продукти для трансформації міста та його спільнот.

Сеанс Міського Сканування – це актуальний фестиваль. Він завжди підлаштовується під будь-які нові реалії чи виклики. Так, його унікальність 2021 року – розтягненість у часі. Через пандемію організатори сконцентрувалися на невеликих заходах і подіях – навчальних майстернях, кіновечорах про дизайн, дискусіях тощо.

Воркшопи та навчання

Майстерні Сеансу Міського Сканування – це серія навчальних воркшопів, на яких франківці вчилися працювати з керамікою, деревом, металом, пластиком та електронікою. За словами організаторок фестивалю, такі матеріали обрали невипадково – вони найпоширеніші для нашого регіону.

Школа кераміки

Коли: 21-28 липня.

Де: Відкритий цех «Парасолька».

Партнери: Тепле Місто, Відкритий цех «Парасолька».

Тиждень 12 учасників працювали з глиною. Вони пройшли всі етапи перетворення шматка глини на керамічні вироби – розминання, формування об’єму руками та на гончарному колі, шліфування, декорування, випали, глазурування.

Школа кераміки – це найперше про експерименти з глиною. Учасники тут були абсолютно вільні робити те, що створить їхня уява. Так, вони зробили для себе горнята, кухлики, чайники, вази, скульптури і навіть органайзер для ванної.

Допомагала їм керамістка Дана Пруднікова-Рошко. Майстриня все життя працює з керамікою та хоче підняти рівень керамічної культури у франківців.

Курс деревообробки

Коли: 28-30 липня.

Де: Відкритий цех «Парасолька».

Партнери: Тепле Місто, Відкритий цех «Парасолька».

Для шести учасників цей курс став хорошою можливістю опанувати базові процеси – порізку дошки, склеювання дерев’яного щита, точіння, зачистку, лакування, фугування. Окремо тут вчили новому підходу у виробництві та сучасним можливостям деревообробки – роботі на ЧПК-обладнанні.

Дерево – матеріал, якого на Прикарпатті не бракує. Та, за словами організаторів, нам треба свідоміше використовувати деревину: послуговуватися багатофункціональними предметами, модульними меб­лями, відновлювати, переробляти старі речі на нові.

Так учасники цього воркшопу робили столики, які можуть перетворюватися на полиці, таці, світильники, які по-різному взаємодіють з інтер’єром. Свічники, наприклад, точили зі старих ніжок меблів…

Працювати з деревом їх учили Борис Яськевич та Ілля Бойчук. Обидва майстри є резидентами Відкритого цеху «Парасолька».

Франківськ сканують іноземці. Куратори фесту “Сеанс міського сканування” про міста і що з ними робити

Курс металообробки

Коли: 4-6 серпня.

Де: Відкритий цех «Парасолька».

Партнери: Тепле Місто, Відкритий цех «Парасолька».

Мета цього курсу – показати, що метал теж може бути творчим і різностороннім. Воркшоп об’єднав два великі процеси. По-перше, порізку дроту, металевих листів, зварювання та шліфування готових виробів. По-друге, ковальство.

Учасники зробили столики, свічники, тарілки підставки та авторські предмети – підставку для ноутбука, арткрісло, вазу. Експериментувати з матеріалом їм допомагали майстри Відкритого цеху «Парасолька» – Володимир Вінтоняк і Павло Марченко.

Майстерня електроніки

Коли: 3 вересня.

Де: Відкритий цех «Парасолька».

Партнери: Тепле Місто, Відкритий цех «Парасолька», Detali.

На перший погляд, 10 учасників воркшопу збирали синтезатор. Такий собі пазл з електронних плат, мікросхем, резисторів, конденсаторів і т. д. Але насправді, вони вчилися правильно паяти, очищувати провідники, розрізняти електросхеми та їх будову, розуміти, чи якісно спаяні контакти тощо. І тепер кожен зможе вдома легко лагодити електронні прилади.

Кожен учасник воркшопу спаяв собі синтезатор Ardutouch – цифровий музичний інструмент.

За навчальну складову майстерні відповідали резиденти Відкритого цеху «Парасолька» Олексій Пастернак та Ігор Кушнір.

Пластикова майстерня

Коли: 11-12 вересня.

Де: Відкритий цех «Парасолька».

Партнери: Тепле Місто, Відкритий цех «Парасолька».

Перероблений пластик – хороший матеріал, з якого можна створювати нові предмети для дому, офісу чи власних творчих проєктів. Також це більш екологічний процес, аніж постійне використання одноразового пластику.

На Пластиковій майстерні учасники досліджували властивості матеріалу, експериментували з формою. Подрібнювали кришечки у шредері, розплавляли їх в екструдері до ниткоподібної маси (з якої робили потрібні предмети). А за допомогою термопреса створювали пластикові плити, з яких пізніше вирізали таці й підставки.

З цього всього у них вийшли креативні вази, скульптури, аксесуари, підставки та прикраси, лампи, таці.

А якщо ви не потрапили на фестиваль, але також хотіли навчитися роботі з деревом, пластиком, металом, керамікою, то у Відкритому цеху «Парасолька» щомісяця є різноманітна програма воркшопів.

Майстерня «ТБІЛІСІ»: Будуй, готуй, танцюй

Коли: 30 серпня – 4 вересня.

Де: двір інноваційного центру Пром­прилад.Реновація біля Відкритого цеху «Парасолька».

Партнери: Тепле Місто, Відкритий цех «Парасолька», ТАБ.

Команда METALAB з грузинськими партнерами-архітекторами та всіма, хто долучився до будівельного табору, проєктували та облаштовували «pop up» простір біля Відкритого цеху «Парасолька». У результаті тижневого воркшопу вдалося побудувати модульні меблі для сидіння, навіс над ними, стіл і пічку для випікання хачапурі.

Цікаво, що об’єкти створили з перевикористаних матеріалів, враховуючи принципи кругової економіки. Усі вони є модульними, тобто легко пристосовуються до різних потреб і форматів, а також екологічними та стійкими до погодних умов.

Менторили Майстерню «ТБІЛІСІ» та допомагали у будові грузинські архітектори з Тбіліського архітектурного бієнале. У 2019 році команди вже працювали разом у межах мобільного павільйону ТАБ в Україні.

Завершили подію 4 вересня денною вечіркою. На ній знайомили з командами організаторів, публічно презентували результати воркшопу, запрошували на майстер-клас з приготування хачапурі. Й усе це – під музичний супровід від Detali.

Справедливий ярмарок FAIR-FAIR-2

Коли: 2 жовтня.

Де: Відкритий цех «Парасолька».

Партнери: Тепле Місто, Відкритий цех «Парасолька».

Уже вдруге простір Відкритого цеху «Парасольки» став локацією великого крафтового ярмарку FAIR-FAIR. Цього разу він зібрав близько 60 місцевих виробників різноманітної продукції – кераміки, шкіряних аксесуарів, меблів, прикрас, випічок, солодощів, текстильних дизайнерських виробів тощо. Також відвідувачі ярмарку могли випробувати свої сили на воркшопах з кераміки, деревообробки, перероблення пластику та шовкотрафаретного друку. А в одній із майстерень навіть робили масаж і тату.

Завершив ярмарок вечірній музичний виступ гурту Zapaska.

Вечори серіалів про дизайн

Коли: 23 вересня та 13 жовтня.

Де: Відкритий цех «Парасолька».

Партнери: Тепле Місто, Відкритий цех «Парасолька».

Фестивальні вечори у Парасольці можна було проводити не тільки на навчальних воркшопах, а й за переглядом документального серіалу про дизайн, дизайнерів і митців «Abstract: The Art of Design».

«Цього року ми занурились у локальне – сфокусувались на середовищі, в якому живемо, на глобальних викликах, локальних ресурсах й екологічності. Через низку різноформатних публічних заходів побачили, як спільно формується поживне середовище, швидко гуртуються ресурси, наскільки сильно в нас розвинена готовність один одного підтримувати та допомагати розвиватися собі, іншим і загалом місту.

Дякуємо нашим партнерам – METALAB, Інша Освіта, Асортиментна кімната, Відкритий цех «Парасолька», Тепле Місто, Detali – за те, що ми спільно провели цьогорічний фестиваль. Така згуртованість надихає і додає віри творити ще більше добрих великих справ разом», – підсумувала проєкт­на менеджерка фестивалю Мар’яна Баран.

Автор: Любомир Гураль
Фото: Андрій Сидорук

Програму урбаністичного фестивалю «Сеанс Міського Сканування 2021» втілила команда METALAB у партнерстві з Теплим Містом, Відкритим цехом «Парасолька», Інша Освіта, Асортиментною кімнатою і Detali. Події відбулися за підтримки Українського культурного фонду.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.