Соціум Статті

Дощі змиють морози. Коли на Прикарпатті чекати потепління

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
2 березня в Івано-Франківську був найлютіший мороз за всю зиму – мінус 26. Однак, кажуть гідрометеорологи, нічого дивного в цьому нема.

Бо ж березень – примхливий місяць, і така погода для нього є цілком нормальною. І хоча страшних холодів уже не буде, та розслаблятися теж не варто – попереду дощі.

Як розповів начальник Івано-Франківського Центру гідрометеорології (ЦГМ) Володимир Фригович, за весь період спостереження найхолоднішим був березень 1929 року. Тоді метеорологи зафіксували мінус 30°С. Зараз же температура для першого весняного місяця є цілком нормальною. Адже природа компенсує зиму, якої по суті не було.

«Те, що у грудні-січні в нас не було снігу, не є нормальним, – говорить Володимир Фригович. – Так само ми спостерігали коливання температур на початок лютого. Та врешті до нас прийшов холодний циклон і випав сніг. Це явище закономірне, в середньому через територію України за рік проходить 60 циклонів різного характеру».

Гідрометеоролог пояснює, що клімат нині міняється не тільки на Прикарпатті чи в Україні, Європі, а й на всій планеті, що є наслідком глобального потепління.

«В загальному на земній кулі спостерігають потепління на один градус, – говорить Володимир Фригович. – Якщо ж ми говоримо про Україну, то в нас потепліло на 2,2 градуси. Насправді це багато, і впливає на зміну клімату. Тож дуже добре, що природа сама балансує такі явища. Тому нарікати на холодну погоду не можна, у природи є свої примхи. А якщо люди нині скаржаться на сильні морози, то вони просто невдячні».

Цьогоріч весна приходитиме поступово, погода буде вибаг­ливою – на нас чекає карусель потепління-заморозки. Справж­нє тепло буде ближче до квітня, а стійкий перехід до плюсової температури відбуватиметься поступово після 23 березня.

«До кінця тижня ми сподіваємось 3-8 градусів тепла, і поступово температура буде підніматися, – розповідає Фригович. – Однак, у третій декаді березня буде знову похолодання, очікуються дощі, можливий мокрий сніг. В середньому в березні опади очікуються протягом 11-15 днів. Нічні температури будуть мінусові, та в порівнянні з лютим, у березні температура буде вищою на 5 градусів».

З потеплінням сніг почне танути, але любителям весняних походів ще не варто квапитись йти в гори. Гідрометеорологи прогнозують, що на висоті 500-700 метрів сніг почне танути десь у середині березня. Однак у високогір’ї протримається до середини квітня, а то й довше.

«Через великий снігозапас, приблизно 80 сантиметрів, на схилах, більших ніж 40 градусів, починають сходити лавини, – каже Фригович. – Це дуже небезпечно, тож люди, які збираються в Карпати, повинні знати принаймні основні правила безпеки».

А от чого не слід боятися, то це паводків. Адже сніг падав на суху землю, а це означає, що коли він почне танути, то піде на попов­нення запасів вологи у ґрунті.

«В нашій області навіть старожили не пам’ятають, коли були весняні повені, – говорить начальник Івано-Франківського ЦГМ. – Такі явища більш поширені на рівнинах, наприклад, на витоках Дністра чи Прута. В нас є лише такі небезпечні явища, як затори, коли починає скресати крига. Але цьогоріч і льоду не так вже й багато».

Весна буде прохолодною, літо прийде дуже швидко та обіцяє бути спекотним.

«Літо в нас стало тепліше ніж те, яке пам’ятають наші батьки і діди, – каже Володимир Фригович. – Збільшилась урожайність, немає таких паводків, як у 2008 та 2010 роках. Для нашої області це благодать».

*****

Коли погода змінюється, лікарні наповнюються гіпертоніками та гіпотоніками, які важко переживають примхи погоди. Здебільшого це люди у віці 50 і старші, однак останнім часом більшає молоді, яка страждає від коливань артеріального тиску. Ознакою гіпертонічної хвороби може бути втомлюваність, голов­ний біль, важкість у потилиці, відчуття сильного серцебиття, дискомфорт у ділянці серця.

Аби вберегтися від гіпертонії, лікарі радять не перевантажувати себе фізичною роботою чи вправами. Також для заспокоєння нервової системи можна приймати настоянку валеріани або пустинника. А щоб попередити спазм судин, не треба поспіхом виходити на вулицю – аби уникнути різкої зміни. Краще перед тим відкрити вікно або вийти на балкон і кілька хвилин подихати свіжим повітрям.

Для гіпотоніків (у кого артеріальний тиск занижений) рекомендації дещо інші. Зранку таким людям обов’язково треба зробити зарядку. Ще краще – зайнятись обливанням. Взагалі потрібно більше рухатись. Можна приймати по кілька крапель тонізуючих настоянок (женьшеню, півонії), але обов’язково перед тим порадитись з лікарем. Зранку не завадить кава або чорний чай. При собі ж варто постійно мати чорний шоколад.

Та насамперед треба дотримуватись раціонального харчування, а в деяких випадках навіть дієти. Бажано відмовитись від паління та вживання алкоголю, дотримуватись режиму праці та відпочинку, уникати психоемоційних перевантажень, більше рухатись і слідкувати за своєю вагою. Тим більше, незабаром літо і турботу про власне здоров’я цілком доцільно поєднати з підготовкою до пляжного сезону.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.