Соціум

Без шансів на садок

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Як відомо, взимку 2012 року в Івано-Франківську запровадили систему електронної реєстрації дітей у дошкільні заклади. Її ініціатори неодноразово наголошували, що робиться це заради двох основних цілей — аби побачити реальну картину із чергами та унеможливити корупцію.

А вже цієї осені до садочків піде перший «електронний» набір. Та виявилося, що таких щасливців — менше половини з усіх списків. Батьки іншої половини — у розпачі. Адже шансів потрапити у садок їхні діти практично не мають: ні наступного року, ні через рік.

Ясно, що складно

«Я свою дочку поставила на чергу до завідуючої у 2011 році, коли дитині було рік і місяць, — розповідає франківчанка Оксана Гончарук. — У 2012-му ввели цю електронну реєстрацію, взимку ходили перереєстровуватися, думали, це просто підтвердження того списку, що був у завідуючої. А виходить, що писалася нова черга — хто швидше прибіг, того першим і записали. Зараз у нашому садку беруть дві молодші групи по 20 дітей, а моя дитина — 41. Я просто в паніці».

Жінка каже, що вже ходила і в управління освіти, і до заві­дуючої, і до реєстраторів. Результату жодного, нічим помогти не можуть. І що найгірше, бідкається вона, дитина не зможе взагалі піти у садок.

«На 2014‑й у той садок вже на черзі 104 дитини, — каже пані Оксана. — Якщо ми зараз станемо в ту чергу, то будемо 105, тож 100% не проходимо. Коли ми записувалися, то говорили, що у той садок будуть брати дві групи по 25 дітей, або ж навіть три групи. Думали, що хвилюватися нема чого. Чому ж нам одразу не сказали, що у цьому садку немає місця, не реєструйтеся, шукайте інший, або ж ставайте у чергу на 2014-й?!».

Ще Оксана Гончарук додає: її сусідка водить дитину у той же садок, і там група — 30 дітей, а на цей рік набирають групи суто по нормах — 20 і все.

«Моїй дочці лише два тижні, — розказує інша мама Оксана Калиняк. — Пішла реєструватися, а там кажуть, що вона на черзі уже 21 і в садок навряд чи потрапить, всі місця зайняті дітками, які народилися трохи раніше. Це що ж виходить, тепер уже вагітність треба планувати так, аби потрапити в садок?».

За весь час, відколи у місті запровадили систему електрон­ної реєстрації, батьки вже не раз зверталися до редакції «Репортера». У кожного свої нюанси, але проблема спільна — нема куди подіти дитину. І з тих усіх історій можна чітко виокремити основні проблеми, які виникли у зв’язку з нововведенням.

Перша — батьки, які стояли на черзі до завідуючих, повинні були перереєструвати свою дитину в електронний список з лютого по квітень 2012. Керівники проекту запевняли, що зроблять усе, аби донести цю інформацію до батьків. Не так-то сталося. Були випадки, коли люди прос­то не знали про це і втратили свою чергу.

Друга — так звані «осінні діти». Згідно з законом про дошкільну освіту, дитина має стільки повних років, скільки їй виповнилося на 1 вересня. Раніше завідуючі йшли назустріч батькам і брали дитину, якій, для прикладу, 4 вересня виповнилося три рочки, у молодшу групу. З електронною реєстрацією це неможливо, тож такі дітки можуть іти у садок з майже на рік молодшими малюками.

Третя — так звані «літні діти». Виходить, що поки ці малюки ще тільки думали з’явитися на світ, вільні місця у садках уже забронювали за дітками, яким пощастило народитися на кілька місяців раніше.

І четверта — згідно з нормами в ясельній групі має бути 15 дітей, у дошкільних — по 20. Не таємниця, що завідуючі раніше брали значно більші групи. За що неодноразово їх штрафувала санстанція. Цього ж року набір майже не виходить за межі норм. Тож логічно, що місць у садках поменшало.

У підсумку: аби піти у садок цього року, у списку зареєструвалися 3798 дітей, взяти ж можуть — 1642 дітей. Решта — під червоною лінією.

Усе за правилами

Керівник проекту електронної реєстрації Христина Федотова каже, що така ситуація з кількістю місць у садки була завжди, просто ці списки були у зошитах завідуючих, а зараз вони доступні на сайті, все видно і всі це обговорюють, звідси й ажіотаж.

І запевняє, що всі діти переносилися в електронний реєстр згідно зі списками завіду­ючих, тож закиди батьків, що при перереєстрації створювалася нова черга, безпідставні. Також додає, що при реєстрації батьків повідом­ляли, якою за списком є їхня дитина, потрапляє вона у садок чи ні, пропонували знай­ти інші варіанти.

А от те, що дитинка, яка цього року під червоною лінією, шансів на садок немає, як і те, що є проб­лема з «літніми» дітьми, таки правда. З першим нічим помогти не можуть, а щодо другого, то «систему сортування варто покращити, і її будуть покращувати, з наступного року чи вже з 2015‑го».

«А загалом система електрон­ної реєстрації, згідно зі своєю метою, себе виправдала, — підсумовує Христина Федотова. — Ми хотіли зробити систему запису до дитячих садків прозорою, доступною і контрольованою громадою».

Вихід є, нема грошей

У міському управлінні освіти кажуть, що ситуація справді не дуже втішна. «Мами приходять з дітками, одні плачуть, інші скандалять, — каже головний спеціаліст з питань дошкільної освіти Галина Сич. — А чим їм помогти?».

Правда, є надія, що списки ще трохи підтягнуться. «Ми проаналізували, що 177 дітей, які проходять у садки, насправді уже прийняті, — пояснює Галина Сич. — Тобто ще десь до грудня-січня батьки їх влаштували. Хоча, думаю, цифра ця насправді більша. І з початком навчання ми будемо дивитися на відвідуваність дітей. Якщо вона буде недостатньою, то підтягуватимемо наповненість у групах і відповідно — чергу».

Та все ж, хай 1900 чи навіть 1500 дітей у будь-якому разі лишаються неохопленими у цьому році дошкільною освітою. І ситуацію не вирішить ані електронна реєстрація, ані збільшування наповнюваності дітей у групах – у місті просто не вистачає садків.

«Я вважаю, що вихід є, — каже Галина Сич. — У нас є три школи-садки, є початкові школи, які знаходяться у приміщеннях дошкільних закладів, питання їх реорганізації уже не раз піднімалося. Це не побудувати новий дош­кільний заклад, це ж набагато простіше — просто вивести класи у школи, докупити ліжечка, інвентар, і скільки б місць ми мали?».

Але тут знову випливають свої «але». По-перше, це має вирішуватися на значно вищому рівні, ніж управління освіти, потрібно принаймні рішення мера чи міськ­ради. По-друге, тут теж потрібні гроші, яких, як відомо, нема. І по-третє, такий варіант «з відселенням» не дуже подобається працівникам тих закладів і батькам дітей, які там уже вчаться.

В управлінні освіти кажуть, що все одно буде реорганізація — нехай не цього року, то на наступний. А ще мають надію на відкриття другої черги у садку на Вовчинецькій, 210, а також — на садок на вулиці Хоткевича. Але на це знову ж таки потрібні і гроші, і час.

Куди ж батькам вже цього року подіти діток, відповіді не може дати ніхто. Може, вже давно настав час владі думати на перспективу? Якось домовлятися із забудовниками, які зводять у місті цілі комплекси, куди селяться переважно молоді сім’ї з малими дітьми, аби одразу будували там і садки.

 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.