Соціум

Сироїди – хто вони?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Після статей і телесюжетів щодо шкідливості фаст-фудів люди починають частіше задумуватися про те, що та як вони їдять. Серед різноманітності дієт і способів харчування існує і так зване сироїдіння. Про нього й поговоримо.

На практиці

Кажуть, що сироїди відрізняються відмінним здоров’ям і високою працездатністю. Як воно є насправді, ми спитали в тих, хто вже практикував сироїдіння.

«Спочатку було важко, – розповідає економіст Лариса Березна. – Адже меню сироїда кардинально відрізняється від традиційного. На перших порах спостерігається легке недомагання, постійно мучить голод. Згодом неприємні відчуття зникають. Завдяки сироїдінню мені вдалося помітно схуднути». Пані Лариса практикувала сироїдіння близько трьох місяців, і надалі планує час від часу повертатися до нього, поки це не стане для неї звичним способом життя.

Є люди, які пробували – і не в захваті. Студентка Аліна Мороз за два тижні втратила 3 кг. «Мене це досить налякало, – каже вона. – Адже при рості 170 см я важу 47 кг. Так і до анорексії недалеко. Сироїдіння я розглядала як спосіб покращення здоров’я. Тепер доведеться звернутися до інших методів».

Люди, яким вдалося значно поліпшити стан свого здоров’я завдяки сироїдінню, вказують на чотири основні правила. Перше – не змішувати їжу. Якщо ви не позбудетеся звички хаотично поєднувати різні продукти, то будете переїдати, скільки б вас не вмовляли вставати з-за столу з «легким» шлунком. Наступне правило – не вживати продуктів, які є неприродними для організму людини, особливо чіпси, газовану воду, консерви, маринади. Третє – готуйте без вогню. Продукти корисніші в сирому вигляді. І останнє – відсутність стимуляції їжею. Сучасні харчі містять багато стимуляторів (енерготоніки, підсилювачі смаку).

Потреба в них при сироїдінні відпадає сама собою.

Що ж воно таке?

Сироїдіння – це харчування виключно рослинною їжею в її натуральному вигляді: фруктами, овочами, горіхами. Одним із найвідоміших сироїдів був американський вчений Герберт Шелтон. Він заснував знамениту «Школу здоров’я», в якій вилікував близько 50 тисяч хворих. Шелтон розробив цілу філософію харчування, основа якої полягала у правильному поєднанні продуктів. Він наголошував: «Якщо хочеш бути здоровим – не їж усе підряд!».

За теорією Герберта Шелтона, саме різноманітність їжі сприяє переїданню та ускладнює діяльність травної системи. Традиційні комбінації – хліб із сиром, картопля з м’ясом – є несприятливими, оскільки для перетравлення білків і вуглеводів потрібні різні ферменти, що діють у протилеж-них кислотних середовищах. Ідеальним є вживання одного виду за один прийом їжі. Але такий спосіб під силу не кожному, тому доречним є правильне поєднання різних продуктів.

Прихильники сироїдіння стверджують, що люди генетично запрограмовані на сиру рослинну їжу, багату клітковиною, вітамінами, різними хімічними елемен-тами. Овочі й зелень, фрукти, горіхи, насіння олійних рослин – містять елементи, дефіцитні в їжі цивілізованої людини. Цей підхід відбитий у такій галузі медичної науки, як натуропатія. Її головна ідея полягає в тому, щоб людина сама відповідала за стан свого здоров’я, і що хворобам можна більшою мірою запобігти, ніж вилікувати їх. А сироїдіння закладене в основу дієти натуропатів.

Оскільки вареної чи смаженої їжі у природі немає, то всі механізми захисту передбачені у сирих продуктах, стверджують натуропати. А термічна обробка їх вбиває.

Добре – для здорових

Дієтологи здебільшого радять не зловживати суворим сироїдінням, але вважають допустимим тимчасове або помірне.

Лікар-гастроентеролог Івано-Франківської міської поліклініки № 1 Алла Курилець виступає проти пропаганди сироїдіння. «Людина, яка хоче стати сироїдом, повинна бути здоровою», – каже вона. Пані Алла наголошує на тому, що більшість овочів і фруктів, завезені до нас з-за кордону, містять багато нітратів та інших шкідливих речовин. Що відсутність теплової обробки м’яса, риби може призвести до захворювання на гельмінти (глисти). Що відмовлятися від споживання м’яса означає збільшити ризик виникнення анемії.

«Насправді наш організм адаптований до споживання різного роду продуктів, – каже Алла Курилець. – Харчування має бути збалансованим, включати велику кількість овочів і фруктів, а також продукти тваринного походження: яйця, сир, молоко, мед. Овочі варто не варити, а піддавати обробці на парі. Із м’яса краще вживати телятину, кролятину, баранину. А от з курятиною – проблема, оскільки куряче м’ясо нині містить хімічні речовини, які деякі виробники використовують для швидкого вирощування курей. Обов’язковим є вживання перших страв, різного роду супів».

Отже, сироїдіння не є панацеєю. Такий спосіб харчування має багато прихильників і противників. Ставати сироїдом чи ні – людина має з’ясувати особисто, зваживши всі плюси та мінуси. Краще при цьому проконсультуватися з лікарем. Він допоможе скласти меню відповідно до особливостей вашого організму. І будьте здорові!

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.