Сьогодні вже далеко не кожен студент чи старшокласник влітку відпочиває. Про що свідчить хоча б факт появи в інтернеті окремих сайтів, які пропонують молоді сезонну роботу. Найчастіше шукають офіціантів, промоутерів, менеджерів з продажу або просто продавців.
Промоутер шкідливої звички
«Класична робота для студентів — промоушн і консультування споживачів про продукт роботодавця», — стверджує один з інтернет-сайтів для пошуку вакансій.
Менеджер з продажів, агент із залучення клієнтів, промоутер, мерчандайзер — усі ці спеціальності пов’язані з продажем або просуванням продукції чи послуг, сповна представлені в розділах з оголошеннями про роботу для студентів.
Студентка Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Вероніка (прізвище просила не називати) цього літа найнялася на роботу промоутером сигаретної продукції. Вона повинна біля кіосків з продажу тютюнових виробів пропонувати покупцям купувати сигарети саме одної конкретної марки.
«До цієї роботи я боялася спілкування з людьми, крім того, є противником куріння, тому мені було вдвічі складніше працювати, — розповідає Вероніка. — Та нічого, за декілька днів звикла. Сьогодні ця робота мені вже подобається: звісно, не товар, який я пропоную, а саме спілкування».
За словами дівчини, вона працює чотири рази на тиждень, по три-чотири години на день. Зарплата невелика — близько тисячі гривень на місяць.
За мопедом на роботу
«Якщо ти старшокласник і шукаєш роботу на літо, то, скоріш за все, це буде або офіціант, або продавець. Хоча може бути й вантажник», — каже учень одної з франківських шкіл Ігор Масляник. За словами хлопця, він пішов працювати, аби купити собі моторолер.
«Батьки сказали, якщо я хочу мопед, то вони дадуть лише половину коштів, іншу половину мушу заробити сам, — говорить Ігор. — Тому й влаштувався за оголошенням офіціантом в один із літніх майданчиків міста».
Школяр зізнається, що за місяць він заробив трохи більше 2000 гривень.
Де взяти досвід?
Саме ця вимога часто стає на заваді до «серйозного» працевлаштування — особливо тим студентам, які хочуть працювати за фахом. Як можливий варіант вирішення проблеми спершу попрацювати безкоштовно — волонтерами або на стажуванні в офісі.
Саме так зробила франківчанка Ольга Водоп’янова, студентка Київського національного університету культури і мистецтв. Раніше вона проходила практику в одному з місцевих готелів, а влітку вирішила пройти в ньому і стажування.
«Я працюю у відділі менеджменту, простіше — перекладаю папірці, — сміється Ольга. — Як стажеру мені дають трохи «бруднішу» роботу. Загалом за місяць стажування я повністю оновила інформаційні брошури, сформувала дані про послуги готелю та надрукувала їх, а цим уже роками ніхто не займався».
Незважаючи на рутинну працю, дівчина каже, що роботою задоволена, адже здобула досвід.
Оскільки скоро вибори, багато студентів підуть працювати агітаторами тієї чи іншої партії. Тут зарплати значно більші — можна заробити по кілька сотень на день. Але це також «сезонна» робота.
Тенденція залучення молоді до праці в Україні тільки розвивається. Та як не крути, згідно з офіційною статистикою, 18,8% українців віком від 15 до 24 років не навчаються й не працюють, а безробіття серед молоді у 2,3 рази перевищує цей показник серед дорослішого населення України.
Comments are closed.