Уже тиждень в Івано-Франківську міліція, активісти самооборони, Правий сектор, студенти, кінологи, автомайданівці та просто небайдужі мешканці спільно патрулюють нічні вулиці.
Аби був порядок
Потреба такого патрулювання виникла тоді, коли у вівторок, 18 лютого, через події у Києві франківська міліція просто не вийшла охороняти порядок у місті. Міський голова Віктор Анушкевичус скликав нараду, куди прийшли понад 20 представників громадських організацій та міліціонери. На нараді вирішили створити координаційну службу із забезпечення громадського порядку.
За словами координатора цієї служби Максима Лисюка, службу створили самооборона, ветерани-афганці та представники Правого сектору. Міліція долучилася наступного дня.
«Громада міста підтримала таку ідею, бо хочуть, аби був порядок, – говорить Лисюк. – А міліція зі свого боку хоче, щоб були представники громади».
Координаційна служба розташована у приміщенні ОДА. Також звідси на спільне патрулювання відправляють і франківський Автомайдан. Три-чотири машини щодня патрулюють містом, їздять на блок-пости, які активісти організували на в’їзді-виїзді з міста. А таких є дев’ять.
«За цей час піші патрулі затримали кілька нетверезих людей, – розказує Максим Лисюк. – Ми їх заспокоювали та просили йти додому. Також були випадки, коли на блок-постах зупиняли п’яних водіїв. Самі скласти протокол ми не можемо, тож викликали працівників ДАІ».
Патрулі відправляються з міського відділку міліції, що на вулиці Бельведерській. Щодня об 18.00, перед обходом міста, тут проводять інструктаж.
У міліції також позитивно ставляться до таких патрулювань. «При виді людини у формі у громадян нині виникає більше питань, ніж відповідей, – говорить заступник начальника Івано-Франківського міськвідділу міліції Андрій Прусак. – А так є активіст, цивільна особа, яка може пояснити, що міліція була і є з народом».
За його словами, у патрулюванні щодня задіяні 15-20 працівників патрульної служби, зокрема сім автопатрулів, ще вісім офіцерів міліції, 20 військовослужбовців, 12 працівників держслужби охорони та близько 60 людей із самооборони.
Після інструктажу людей розподіляють у патрулі по п’ять-шість осіб – по двоє з різних організацій. Далі кожна група виходить на свій маршрут. По місту таких є 20-25.
Плюс чотирилапі
Серед чоловіків, які вишикувалися у шеренгу, позаду стоять і кілька жінок – теж на патрулювання.
Наприклад, пані Марія прийшла зі своєю колежанкою від громадського формування з охорони громадського порядку Івано-Франківська «Штаб». «Мене хвилює, що зараз відбувається в Україні, – говорить жінка. – Хочеться, аби був спокій і порядок як у державі, так і в нашому місті. І не можна бути байдужим, треба долучатися й робити все, що у твоїх силах. Нам тут зовсім не страшно – он які хлопці йдуть з нами! Я заступаю на маршрут Вовчинецька-Симоненка-Стуса і буду там до 23.00».
Окремо від шеренги міліціонерів та активістів стоять кілька чоловіків з великими собаками – вівчарками, ротвейлерами. Долучитися до патрулювання вирішили члени івано-франківського клубу службово-спортивного собаківництва. На патрулюванні вони себе переназвали на кінологічний відділ самооборони.
«Ми давно хотіли надати свою допомогу, але не знали, до кого звернутися, – розповідає Віктор Щетінін, голова клубу кінологів. – З собаками на Київ не поїдеш, а тут таке організували, то наші кінологи миттю зреагували. Сьогодні на патрулюванні буде десь 30 собак, а загалом плануємо залучити десь під сотню».
У студентів своя оборона
До охорони порядку в місті активно долучаються й активісти студентського штабу спротиву, який розташувався у народному домі «Просвіта».
«Наша самооборона організувалася одразу, щойно почався студентський страйк, – розповідає координатор студентського штабу спротиву Сергій Сивачук. – З першого дня прийняли рішення, що буде організована студентська сотня чоловіча, а також жіноча. Людей записалося достатньо. Якщо піше патрулювання міста організовувала самооборона Майдану, то участь в Автомайдані взяли на себе студенти, доукомплектовували екіпажі. Також взяли під охорону «Епіцентр» і податкову, аби не допустити мародерства й вандалізму».
Цікаво, що керівництво гіпермаркету саме звернулося за допомогою до студентів, мовляв, вони їм матеріали для виробництва засобів захисту, які відправляли на Київ, а студенти їм – охорону. Співпрацю попросила і податкова – аби не сталося того, що з будинком СБУ на вулиці Сахарова.
Цікаво, що, охороняючи гіпермаркет від мародерства, хлопці зі студентської сотні водночас займаються ще й такою собі просвітницькою роботою – розказують перехожим про те, що твориться в Україні.
«Чесно, щоб мені на цьому місці провалитися! – сміється Андрій, один із активістів. – Вчора, наприклад, один чоловік приходив і питав таке. Ми йому кажемо: а ви хоч телевізор дивитесь? А той каже, що через роботу не має часу. Ще одна жінка сварилася, аби ми звідси забралися, що їй до одного місця, що робиться, бо їй негайно треба щось купити в магазині».
До речі, всі небайдужі, які також хочуть долучитися до спільного патрулювання, можуть записатись у координаційній службі за телефонами: 096 356 18 50, 095 587 35 83.
Comments are closed.