Соціум

А ваша дитина п’є, колеться?..

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Серед батьків нині активно обговорюють новацію міністерства охорони здоров’я. Тепер, начебто, усіх школярів, навіть першачків, мають перевіряти на вживання алкоголю та наркотиків. І як це має виглядати?

Алкоголізм — у сімнадцять

«У мене син у другому класі, — каже франківчанка Наталя Василик. — Це ж зовсім дитина, які наркотики, який алкоголь? Він про це вперше почує від лікаря. А нам потім доведеться розказувати дитині, що це таке. А чи не зарано?».


«Я за свою дитину спокійна, — говорить Ольга Прокопчук, мати десятикласника. — Знаю, що він не п’є й не колеться, ми з чоловіком б це помітили. Просто неприємно, що мою дитину у такому юному віці будуть перевіряти як якогось алкоголіка».

Батьки не в захваті, але кожен впевнений, що новинка МОЗу на їхній дитині ніяк не відіб’ється, бо що вона має спільного з алкоголем чи тим більше з наркотиками? Як батьків послухати, то у нас біди з цим немає.

«Нині на обліку в обласному наркодиспансері вже є перший підліток з алкоголізмом, тобто він має за плечима доволі великий стаж, — розказує Лідія Сенюта, головний спеціаліст з педіатрії управління охорони здоров’я ОДА. — У профілактичній групі — 15 дітей. Це ті, серед яких імовірний розвиток алкоголізму. По наркоманії таких 12, по токсикоманії — один».

Варто зазначити, що це тільки ті діти, про яких відомо лікарям. І це ще при тому, що Прикарпаття вважається однією з найблагополучніших областей по Україні з цієї проблеми.

«Для підлітків взагалі властива ризикова поведінка, у них іще немає усвідомленої обережності та вже нема дитячого страху, — продовжує Лідія Сенюта. — У них є виражена цікавість і прагнення до експериментування, це стосується і речовин, які впливають на настрій. Саме тому МОЗом 23 травня 2012 року було видано наказ, який вніс додаткову форму в проф­огляд школярів. Ця форма називається «Карта профілактичної роботи з учнями загальноосвітніх навчальних закладів, їх батьками або законними представниками щодо виявлення факторів ризику алкогольних та наркотичних проблем». Це робиться з метою раннього виявлення у дітей факторів ризику наркотичних та алкогольних проблем».

Як наголошує головний обласний спеціаліст з педіатрії, проф­огляди діти проходять тільки у присутності батьків, тож при виявленні якихось проблем вже не зможуть від них чогось приховати.

Тест для батьків

Отож вже сьогодні школярі, які проходять медогляд, мають пройти перевірку і на схильність до алкоголізму та наркоманії. І яким чином?
По-перше, під час медогляду лікарі, як і було до цього часу, звертають увагу на синці, сліди від уколів на шкірі, розширення зіниць. По-друге, МОЗ запровадило обов’язкове опитування — як дітей, так і їхніх батьків. Про що саме питатимуть дітей — це вже на розсуд лікаря. А от для батьків теж таки міністерство розробило примірний перелік питань. І є їх три групи.

Перша — для батьків чи опікунів дитини 6-8 років. Для прик­ладу, «чи є у вашій родині чіткі правила щодо вживання алкоголю?», «чи маєте ви за правило святкувати маленькі перемоги або здобутки вашої дитини та інших членів вашої родини?» або ж «чи поважає себе ваша дитина?».
Для батьків дітей 9‑18 років все вже конкретніше. «Чи ви помічали у своїй дитині відсутність зацікавлення до навчання, захоп­лень, телебачення, інтернету, розлади сну чи апетиту, сліди ін’єкції на будь-яких частинах тіла і так далі?».

А от батькам тих дітей, які вже є на обліку у профілактичних групах наркодиспансеру, самим пропонується пройти тест на визначення алкогольної залежності.

Залежно від відповідей батькам пропонують звернути більше уваги на ті чи інші варіанти виховання. Також є й конкретні поради — як себе поводити, якщо маєте певні підозри.

Ніхто нікому голки під нігті не пхатиме, тут усе залежатиме від сміливості батьків сказати правду, у першу чергу собі. Чи дасть така практика результати — побачимо хіба згодом.

Шукаємо гроші

В Івано-Франківську школярів, звісно, також перевіряють за цією новацією. Та попри неї, у нашому місті запровадили ще одну. «Це — огляд підлітковим лікарем наркологом у дитячій поліклініці, — розказує головний лікар обласного наркодиспансеру Валерій Скопич. —Тобто діти ідуть на медогляд у звичайному порядку, але в систему включений, як додатковий спеціаліст, наш нарколог. Він приймає дітей і групами, і індивідуально. Намагається з тими, кого оглядає, одразу проводити профілактичні бесіди. Якщо ж є якісь ознаки відхилення поведінки, або зов­нішні ознаки, він мав би цих дітей додатково протестувати ферментними тест-системами».

Як каже Скопич, нині нарколог вже оглянув 570 дітей, 3% з них потребують індивідуального профілактичного втручання. Проблема в тому, що лікарі не можуть переконатися — вживають ці діти наркотики чи ні. Бо немає тих самих тест-систем.

«Ми намагаємося вирішити питання з правлінням міської ради батьківського самоврядування, з управлінням освіти, — каже Валерій Скопич, — аби вони якось вплинули на міську раду, щоб та виділила кошти чи знайшла якогось спонсора, який би придбав нам приблизно п’ять тисяч цих тест-систем. Аби ми за рік могли охопити урино-конт­ролем хоча б юнаків 14-16 років. Фірми-продавці йдуть нам назустріч — пропонують їх по 12,6 грн. за штуку».

3% — це таки серйозна цифра. Чи знайдуть гроші, аби підтвердити чи зняти ці підозри, щоб знати, як далі працювати з дітьми, — нині під великим питанням. Шкода, що їх доводиться шукати аж такими шляхами. Може, міністерству колись таки прийде ідея боротися з наркоманією та алкоголізмом серед дітей не лише опитуваннями та оглядами, але й фінансуванням таких от речей?

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.