Політика Статті Фото

Як Прикарпаття обирало президента: цифри, факти, порушення (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У неділю, 21 квітня, в Україні відбувся другий тур президентських виборів. Усі дільниці на Івано-Франківщині відкрилися вчасно, і виборці між собою не билися – що вже добре.

Однак без порушень не обійшлося, пише “Репортер”.

Під час другого туру виборів на Прикарпатті у посиленому режимі працювало понад три тисячі правоохоронців і перші порушення поліцейські почали фіксували ще до 21 квітня. Як розповів керівник обласного управління Нацполіції Володимир Голубош, з 1 по 18 квітня поліцейські отримали 15 повідомлень.

«Йдеться про три заяви щодо порушення правил передвиборчої агітації в Івано-Франківську, – повідомив Голубоч. – Також була одна заява про можливий підкуп виборців на Тлумаччині. 11 заяв стосувалися інших видів порушень, серед яких повідомлення про можливий чорний піар».

Зокрема, листівки з чорним піаром проти Володимира Зеленського напередодні дня виборів виявили спостерігачі ОПОРИ.

«Наліпки з написами: «Маріонетка не переможе свого ляльковода!», «Голосуй проти наркоЗЕлежності», «Навіщо воювати, якщо можна стати на коліна? Зе!команда», «Порох сила. Кокс могила» розклеювали на стовпах та зупинках громадського транспорту. Всі вони були без вихідних даних, – повідомив координатор ОПОРИ в Івано-Франківській області Богдан Морикіт. – Окрім того, громадська організація «Відсіч» розповсюджувала плакати з текстом: «Зупини російський реванш», а ГО «Вільні люди» роздавали листівки з тезами про те, що при Зеленському не стане армії, мови та церкви. Також агітатори роздавали листівки: «Зеленський – це зовсім не смішно. Не може бути смішним те, що несе трагедію для України».

Обидва кандидати використовували білборди із прихованою агітацією, каже Морикіт. Навіть у день тиші на Прикарпатті можна було зустріти білборди із використанням стилістики та кольорів кампанії Петра Порошенка – «Думай» та «Головне не втратити країну». А на зелених білбордах Володимира Зеленського було написано «Кінець епохи жадібності» та «Кінець епохи бідності».

Безпосередньо в день голосування ОПОРА зафіксувала на Івано-Франківщині дев’ять порушень. Найсерйозніші – спроби виносу бюлетенів з дільниць № 260903 та № 260857 в Івано-Франківську.

“Ми варті жити без вас”: підбірка зіпсованих бюлетенів у Івано-Франківську (ФОТО)

У першому випадку виборець вкинув в урну для бюлетенів звичайний листок і це помітили члени ДВК.

«Ми побачили, що в урні складений удвоє білий листок і в нас виникла підозра, що це не бюлетень, – розповіла голова ДВК Марія Духняк. – Ми одразу затримали цього виборця і покликали поліцію. Чоловік тим часом сказав, що він вкинув бюлетень в урну і нічого в нього немає. Поліція затримала його і під час обшуку виявила бюлетень, затканий у нього за поясом».

Спостерігачі ОПОРИ упізнали порушника. Це був екс-голова ДВК № 260906, який у першому турі виборів намагався завадити проголосувати чоловіку, який змінив місце голосування.

У другому випадку виборець, отримавши бюлетень, замість піти в кабінку для таємного голосування, склав його, поклав у паспорт, і пішов до виходу з дільниці.

Члени ДВК звернули на це увагу, попросили його повернутися і проголосувати. Він відмовився і намагався піти з дільниці. Чоловіка затримав член комісії і повідомив про це поліцію. Водночас порушник наполягав на тому, що в законодавстві не передбачено відповідальності за винос бюлетеня.

Видачу бюлетеня без пред’явлення паспорта ОПОРА зафіксувала у селі Милування Тисменицького району. Однак виборець таки встиг проголосувати. Схожий випадок також був у селі Белелуя Снятинського району. Один із виборців намагався отримати бюлетень без паспорта, хоч, як виявилося пізніше, мав документ при собі. А у селі Потічок Снятинського району голова ДВК відправила додому за документами півсела.

Володимир Зеленський став людиною тижня за версією “Репортера”

Інші порушення стосувалися роботи дільничних виборчих комісій. Зокрема, на дільниці у селі Сілець Тисменицького району під час ранкового засідання комісії не вівся протокол дільничної виборчої комісії. Ранкове засідання на дільниці розпочалося о 7.15. Однак, за словами спостерігача, відповідний протокол був складений вже після початку голосування.

Одразу на двох дільницях у селі Стецева та Потічок Снятинського району виборчі скриньки та кабінки для таємного голосування були розміщені так, що вони не потрапляли у поле зору членів цих дільничних виборчих комісій. А на дільниці у селі Хімчин Косівского району організовували голосування за місцем перебування замість трьох членів комісії двоє.

Наймасовіше порушення зафіксоване під час передачі виборчої документації представниками дільничних комісій на окружній виборчій комісії № 83 у Івано-Франківську. ДВК складали «протоколи майбутнього», датовані 22 квітня, хоча було ще 21 квітня і чекали півночі у приміщенні ОВК, щоб система «Вибори» прийняла протоколи.

«Таким чином люди намагались отримати заробітну плату за два дні роботи в комісії, а не за один. За підрахунками ОПОРИ, до такої маніпуляції могли вдатись кількадесят ДВК. Це технічне порушення в роботі комісій ніяк не вплинуло на результат виборів», – повідомив Богдан Морикіт.

Поліція під час повторного голосування, 21 квітня, процесу підрахунку голосів та передачі виборчої документації на ОВК Івано-Франківської області також не зафіксувала масштабних порушень.

«21 квітня до поліції надійшло 14 повідом­лень про порушення виборчого законодавства, серед яких: агітація, фотографування бюлетеня, відсутність у списку виборців, видача бюлетеня без паспорта, – повідомив Володимир Голубош. – Наразі проводиться перевірка за вказаними повідомленнями та в разі встановлення фактів порушень будуть вжиті законні заходи. Правоохоронці склали один адміністративний протокол за порушення строків передвиборчої агітації й розпочаті два кримінальні провадження через намагання винести бюлетень».

Щодо результатів виборів, то ви вже знаєте – Володимир Зеленський отримав 73.22 % голосів, а Петро Порошенко – 24.45 %.

Щоправда в Івано-Франківській області за Зеленського проголосувало 54.58 % виборців, а за Порошенка 42.46 %. Найбільше підтримували чинного президента у Івано-Франківську – 50.42 %. Загалом участь у голосуванні взяли 629 893 прикарпатці – 59.96 % від загальної кількості виборців в області. Можливо, на виборах до Верховної Ради люди будуть активніші.

Фото Юрія Рильчука

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.