Політика Статті Фото

Громада виборює незалежність або Хто гальмує створення Ворохтянської ОТГ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня мешканці Ворохти й Татарова перекрили дорогу до Буковеля. Вони вирішили протестувати проти приєднання їхніх населених пунктів до Яремчанської ОТГ.

Обласні чиновники їх ніби почули, але наполягають – без Яремча громада не виживе, пише «Репортер».

«Люди зверху»

За перспективним планом формування територій громад Івано-Франківської області, Яремче мало б об’єднати довкола себе чотири сільради: Микуличинську, Поляницьку, Татарівську та Яблуницьку. Саме вони нині входять до складу Яремчанської міської ради. Щоправда, є ще селище Ворохта, яке, за тим же перспективним планом, має створити свою об’єднану територіальну громаду.

«Нас внесли в перспективний план як окрему громаду, – розповідає селищний голова Ворохти Микола Йосипчук. – А це фактично суперечить законодавству, бо, щоб утворити ОТГ, потрібно з кимось об’єднатися. Тож ми почали вести перемовини з сусідніми селами, зокрема з Татаровом».

За словами Йосипчука, можливість об’єднання з Яремчем вони теж розглядали, хоча відстань від Ворохти до Яремча понад 20 км. Це теж суперечить методиці формування громад, затвердженій Кабміном.

«Наших жителів більше цікавило, як розподілятимуть земельні ділянки, як ділитимуть бюджетні кошти, – каже Йосипчук. – Та, на жаль, жодної ініціативи від Яремчанської міської ради на той час не було. Звернення щодо об’єднання до нас надійшло лише на початку жовтня цього року. Ми провели громадські слухання, але представники Яремча не приїхали. Відповідно громада не почула жодних аргументів і проголосувала проти. Тоді поставили на голосування об’єднання з Татаровом і цю пропозицію мешканці Ворохти підтримали».

Читайте також: Громада живе з молока. Франківцям показали унікальні кооперативи Покровської ОТГ (ФОТО. ВІДЕО)

У Татарові теж провели громадські слухання з цього приводу. На збори села прийшло 150 людей, з них 132 проголосували за об’єднання з Ворохтою.

«У нас на слуханнях були і представники Яремча, і люди з Ворохти, – говорить сільський голова Татарова Олег Дзем’юк. – Але ворохтянська делегація приїхала з конкретними пропозиціями як до партнерів, з якими готова співпрацювати на рівних умовах. А от яремчанці, ніби «люди зверху», почали нам говорити: «Що ви там розказуєте? Ви маєте бути з нами і все!». Наші відчули тиск і зрозуміли, що жодного партнерства, співпраці у такому разі не буде».

Після громадських слухань робоча група підготувала проєкт рішення щодо добровільного об’єднання, який затвердили місцеві депутати. 25 жовтня пакет документів відправили до Івано-Франківської ОДА. Там мали надати висновок щодо відповідності цього проєкту законодавству України. Висновок мав бути готовий протягом десяти робочих днів з дня отримання.

«Тоді нам неофіційно почали говорити про те, що ми не маємо права приєднуватись до Ворохти, бо географічно «відрізаємо» Яблуницю й Поляницю від Яремча», – каже Олег Дзем’юк.

А за офіційною версією, проєкт рішення мав деякі неточності.

Поляниці можна

За словами заступниці голови Івано-Франківської ОДА Світлани Онищук, вже після того, як були внесені правки в документи, ініціатори створення Ворохтянської ОТГ їх відкликали.

«Я пам’ятаю, як прийшли голови до нас і сказали: «Просимо вас не розглядати наші документи». Але трохи пізніше вони їх знову прислали», – каже чиновниця.

Вдруге проєкт об’єднання Татарова з Ворохтою надійшов в ОДА 6 грудня. Також облдержадміністрація отримала заяву про утворення Поляницької ОТГ, куди мають увійти Поляниця, Яблуниця, Вороненко й Бистриця. Зміни до перспективного плану розглядали у четвер, 12 грудня, на засіданні регіональної робочої групи при ОДА.

«Наша міжрегіональна робоча група бачить в оновленому перспективному плані дві громади – Яремчанську (Яремче, Микуличин, Ворохта, Татарів) і Поляницьку (Поляниця, Яблуниця, Бистриця, Вороненко), – говорить Світлана Онищук. – Ми розглядали різні моделі об’єднання. Розробка перспективного плану – це дуже відповідально. Громади, які об’єднуються, мають надавати громадянам якісні й доступні послуги. Відповідно, міжрегіональна робоча група формує пропозиції до перспективного плану, провівши розрахунки спроможності».

Читайте також: Не сіллю єдиною. Як нині живе одна з найбагатших громад України (ФОТО, ВІДЕО)

Власне, після засідання робочої групи жителі Татарова та Ворохти й вирішили перекрити дорогу до Буковеля. Бо ж, за словами Миколи Йосипчука, створення Ворохтянської ОТГ комісія навіть не розглядала. А 16 грудня люди приїхали пікетувати ОДА – вимагали надати їм позитивний висновок. Закінчилося все робочою нарадою у кабінеті Світлани Онищук.

«Я не знаю, хто лобіює це питання, але нас «рубають». Нахабно й цинічно. Хтось дуже хоче, щоб ми були разом з Яремчем. А ми хочемо бути окремо і маємо на це законне право», – каже Олег Дзем’юк.

Цифрами можна жонглювати

Заступниця директора департаменту фінансів Івано-Франківської ОДА Ганна Качур пояснює, що спроможність громади визначається через податок на доходи фізичних осіб за попередній рік. Потім визначають видатки – на органи управління, на культуру, на освіту, на розвиток спорту, на соціальний захист. Далі порівнюють доходи з видатками та розраховують базову дотацію.

«Якщо взяти Яремчанську громаду в тому складі, в якому вона є зараз, то там профіцит (надлишок) бюджету понад 25 млн грн, – каже фінансистка. – Тобто така громада може забезпечити весь спектр послуг, будувати дороги, займатися житлово-комунальним господарством. Коли ми порахували бюджет Ворохтянської ОТГ, а це всього-на-всього два села, то виявилося, що там не такі вже й великі бюджети – дохідна частина 7 млн грн. На сільську раду то, може, й багато, бо вони утримують лише апарат, а решта видатків лягає на бюджет міста Яремче. Коли ж ми наклали видатки на те, що вони заробляють, то виник ризик, що вони не зможуть себе забезпечити. По тих розрахунках, що ми зробили, буде мінус 1,7 млн грн. Це з урахуванням того, що ми врахували акциз, ще 3 млн грн, яких у 2021 році вже не буде. А в Поляницькій ОТГ буде профіцит бюджету – 9 млн грн надлишку».

Також за словами Ганни Качур, якщо ж у підсумку створять Поляницьку та Ворохтянську громади, то профіцит бюджету Яремчанської ОТГ складе понад 20 млн грн. Тобто втратить Яремче не так вже й багато.

Читайте також: Авангард вражає, аж не віриться. Франківці знайшли на Одещині зразкове ОТГ (ФОТО)

Натомість, голови Ворохти й Татарова вважають, що в ОДА рахують неправильно і на цифрах спекулюють.

«Станом на 1 грудня ми маємо перевиконання бюджету на 3,8 млн грн. Тобто ці кошти підуть на розвиток, – каже Микола Йосипчук. – Також в нас є великий потенціал. Річ у тім, що є підприємці, які декларують не всю свою діяльність. Вони відкрито заявляють про те, що якби податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) залишався на місці, то вони б реєстрували своїх працівників. Нині їм це не вигідно, бо ПДФО йде, в нашому випадку, в місто Яремче».

«На сьогодні ми є самодостатніми селами, – додає Олег Дзем’юк. – Власні надходження Татарова у 2019 році складуть приблизно 11 млн грн. І у Ворохти десь так само. Якщо ми об’єднаємось, то нам повернуть ПДФО, а це ще 10 млн. Тобто, власних надходжень в нас буде понад 30 млн. Ми розуміємо ризики. Але в нас все вийде, якщо ми будемо активно працювати. І ми до цього готові».

Ніхто не хоче втрачати гроші

Проблема зі створенням ОТГ є не тільки в Івано-Франківській області, а й в інших регіонах України. Адже у 2020 році місцеві вибори мають відбутися вже на нових адміністративно-територіальних одиницях. Тож тих, хто не встигне об’єднатися добровільно, об’єднають примусово.

«Зараз ми спостерігаємо за активностями громад, які виявили бажання об’єднатися в останній момент, і Ворохта в тому числі, – говорить виконавчий директор Асоціації ОТГ Прикарпаття Максим Чопей. – Хоча з самого початку вносити Ворохту в перспективний план як окрему громаду було нелогічно, вважаю, що зараз їй потрібно дати можливість об’єднатися з Татаровом. Перш за все цього хочуть люди, а держава має підтримувати людей».

За словами Чопея, Ворохта насправді здатна стати потужним адміністративним центром. Каже, селище міського типу має відповідну інфраструктуру і може її розвивати.

«Звичайно, в одній великій громаді було б простіше реалізовувати великі проєкти, були б менші витрати на адмінапарат, – говорить експерт. – Але одне із завдань децентралізації – наближення послуг до людей. В разі створення Ворохтянської ОТГ мешканці того куща матимуть кращий доступ до адмінпослуг».

Читайте також: Асканія-Нова живе не лише заповідником. Як “Репортер” степами Херсонщини мандрував

І хоча, за даними департаменту фінансів ІФ ОДА, Яремчанська ОТГ від того не збідніє, вона втратить головне – території.

«Вже чотири роки всі міста обласного значення працюють як ОТГ, – пояснює Максим Чопей. – І ми повинні розуміти, що зараз усі податки – від Поляниці до Микуличина – йдуть до бюджету Яремчанської міської ради. Звісно, вони бачать свої доходи і не хочуть їх втрачати. Ніхто не хоче втрачати гроші».

На жаль, «Репортеру» так і не вдалося зв’язатися з міським головою Яремча Василем Онутчаком, аби почути його думку з приводу конфлікту. Всі дзвінки та повідомлення він проігнорував. Також від коментарів відмовились і деякі місцеві експерти з децентралізації. Хтось посилався на те, що він у відрядженні, а хтось казав, що це не в його компетенції. Можливо, вони стануть більш говіркими, коли все владнається. Коментувати перемоги завжди легше. А поки що чекаємо рішення регіональної робочої групи.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Проєкт «Donbas Media Forum та міжрегіональне співробітництво для виробництва якісного контенту для Сходу України» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.